صنعت فارس در انتظار احیا/ کارخانه‌هایی که به خاطره‌ها پیوسته‌اند

شیراز- اقتصاد فارس برای توسعه نیازمند احیای صنایعی است که طی سال‌های اخیر از مدار تولید خارج شده اند و صنعتگران استان انتظار دارند در سفر هیئت دولت به فارس مشکل این کارخانه‌ها حل شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: استان فارس به واسطه قرارگیری در یکی از نقاط مهم کشور، اقتصادی متفاوت از سایر نقاط دارد از این رو می‌توان اقتصاد استان فارس را اقتصادی چند وجهی عنوان کرد.

واژه اقتصاد چند وجهی به آن معناست که اقتصاد در استان فارس صرفاً به معنای واحدهای تولیدی و فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و اقتصاد صنعتی نیست بلکه اقتصاد استان فارس بر پایه اقتصاد حوزه سلامت، اقتصاد حوزه گردشگری، اقتصاد صنعت و بخش‌های دیگری است که در کنار هم معنای اقتصاد در استان فارس را تکمیل می‌کنند.

به طور کلی در حوزه اقتصاد می‌توان بخش‌های مختلفی را برای فعالیت‌های منجر به توسعه تعریف کرد که در این میان استان فارس با توجه به ویژگی‌هایی که داشته و دارد می‌تواند نقش ویژه و تأثیرگذاری در فعالیت‌های اقتصادی کشور داشته باشد.

آمادگی فارس برای جذب سرمایه گذاری‌های صنعتی

وجود ۶۸ ناحیه و شهرک صنعتی در سطح استان فارس که دارای ۳۶ شهرستان است نشان دهنده آن است که استان فارس آماده جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش اقتصاد صنعت است از این رو می‌توان با توسعه فعالیت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی موجود در سطح استان فارس نسبت به جذب این سرمایه در گردش حوزه صنعت اقدام کرد.

صنعت فارس در انتظار احیاء/ کارخانه هایی که به خاطره ها پیوسته اند

لازم به یادآوری است که وجود نواحی آزاد تجاری نظیر منطقه انرژی بر لامرد در سطح استان فارس این استان را نسبت به بسیاری از استان‌های کشور متمایز ساخته زیرا فعالیت در نواحی آزاد اقتصادی دارای تسهیلات ویژه‌ای است که بر اساس قانون به فعالین این بخش ارائه می‌گردد از این رو شرایط تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در سطح استان فارس وجود دارد.

تنوع آب و هوایی و ویژگی‌های جغرافیایی که در سطح استان وجود دارد باعث شده تا علاقه‌مندان زیادی در حوزه اقتصاد آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در سطح استان فارس اعلام کند این در حالیست که ایجاد مجوزهای بدون نام در سطح استان فارس برای اولین بار در سطح کشور روند سرمایه‌گذاری و پذیرش سرمایه در گردش را در استان فارس تسهیل کرد.

این نکته حائز اهمیت است که تمامی ویژگی‌های منحصر به فرد اقتصادی که در سطح استان فارس وجود دارد تحت شعاع تورم بالای استان فارس قرار گرفته و شاید اگر تورم موجود در سطح فارس کاهش چشمگیری داشته باشد علاقمندی سرمایه گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی استان افزایش یابد

آزمایشی که دیگر نیست / ‏‬کارخانجاتی که باید احیا شوند

یکی از طرح‌های صنعتی- تولیدی بزرگی که در سطح کشور وجود داشت کارخانه آزمایش بود این کارخانه که قدمت طولانی در صنعت و تولیدات صنعتی کشور داشته این روزها حال و روز خوبی در استان فارس ندارد و زمزمه تعطیلی و حتی فروش این کارخانه نیز به گوش می‌رسد.

با توجه به ایجاد اشتغال قابل توجه توسط کارخانه آزمایش این انتظار وجود داشت که مسئولین استان تمام تلاش خود را برای فعال کردن دوباره این کارخانه بزرگ صنعتی به کار ببندد اما تمامی تلاش‌ها تاکنون مغفول باقی مانده و هنوز مهر تعطیلی بر پیشانی این کارخانه زده شده است.

صنعت فارس در انتظار احیاء/ کارخانه هایی که به خاطره ها پیوسته اند

با توجه به وجود کارگروه رفع موانع تولید در سطح استان فارس و ورود دادگستری استان به این حوزه بسیاری از کارخانه‌هایی که پیش‌تر فعالیت آنها تعطیل شده بود به چرخه تولید بازگشتند اما برای کارخانه آزمایش هنوز تصمیم‌گیری نهایی اتخاذ نشده است البته هستند کارخانه‌هایی که شرایط یکسانی همچون آزمایش دارند و مخابرات راه دور نیز از جمله همین کارخانه‌ها است.

کارخانجات مخابراتی راه دور ایران نیز طی سال‌های اخیر از فعالیت بازمانده است. حضور بخش خصوصی ناکارآمد باعث شده که این کارخانه روزهای تعطیلی را سپری کند. هر از چند گاهی کارگران این کارخانه با حضور در مقابل استانداری فارس خواستار احیای آن و دریافت مطالبات خود شدند اما هنوز اتفاق مؤثری رخ نداده است.

سایر کارخانجات بزرگ استان نیز وضعیت چندان بهتری ندارند، بعضی از کارخانه در حال پیوستن به خاطره‌ها هستند و به نظر می‌رسد سفر دولت به فارس بهترین فرصت برای تصمیم گیری درباره این واحدها باشد.

پتروشیمی‌هایی که هنوز به سرانجام نرسیده است

وضعیت پتروشیمی‌های مصوب سفر مقام معظم رهبری هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

صنعت فارس در انتظار احیاء/ کارخانه هایی که به خاطره ها پیوسته اند

در آخرین تحولات، نمایندگان مجلس خبر دادند که با طرح تجمیع این پتروشیمی‌ها، امکان احداث واحدهای مذکور فراهم می‌شود اما هنوز این طرح نیز به مرحله اجرایی نرسیده است تا پتروشیمی‌های استان هنوز در مرحله صفر باقی بماند.

حالا اهالی صنعت فارس از رئیس جمهور مطالبه دارند تا برای احیای صنعت فارس فکری به حال این طرح‌ها کرده تا شرایط اقتصادی فارس نیز بهبود یابد.

اقتصاد گردشگری

حوزه گردشگری نیز یکی از مهمترین پایه‌های تشکیل دهنده اقتصاد در سطح استان فارس است که می‌توان استان فارس را استانی با ویژگی‌های منحصر به فرد حوزه گردشگری نام‌گذاری کرد اما در این میان هستند طرح‌هایی که ضربه‌های جبران ناپذیری به اقتصاد گردشگری فارس زدند

زیرساخت‌های گردشگری آنچنان متناسب با ظرفیت‌های فارس نبوده است. فضاهای اقامتی استان و خدمات گردشگری باید توسعه بیشتری یابد تا امکان حضور پرتعداد گردشگران در استان نیز فراهم شود.

همان گونه که اشاره شد اقتصاد استان فارس اقتصادی چند وجهی است و اگر به دنبال تحقق توسعه فارس باشیم باید اقتصاد فارس در تمامی ابعاد توسعه یابد و نمی‌توان انتظار داشت اقتصاد صنعتی فارس توسعه یافته باشد اما اقتصاد گردشگری یا سایر بخش‌های اقتصادی فارس هنوز در مراحل توسعه را پشت سر نگذاشته باشند.

کد خبر 5325384

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =