قم شهری که امام عسکری(ع) ولادت امام زمان(عج) را به اهلش اطلاع داد

قم- استاد حوزه علمیه با اشاره به وقایع ولادت امام زمان(عج) گفت: امام حسن عسکری (ع) ولادت امام زمان(عج) را برای اهالی شهر دیگری غیر از قم اطلاع و بشارت ندادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله نجم‌الدین مروجی طبسی در سخنرانی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به سالروز آغاز امامت حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف، گفت: امام حسن عسکری علیه السلام در نامه‌ای که برای اهل قم نوشتند، به ولادت حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف بشارت دادند.

وی با بیان اینکه در تحقیقی که من داشتم در جایی ندیدم که امام حسن عسکری علیه السلام ولادت امام زمان (عج) را برای شهر دیگری غیر از قم اطلاع و بشارت دهند، تصریح کرد: البته که ایشان به برخی از شیعیان اطلاع رسانی کردند و افراد و گروه‌هایی امام عصر (عج) را به چشم خود دیدند و امام عسکری (ع) به ایشان اشاره کردند و گفتند این فرد امام شما بعد از من است تا حجت تمام شود.

استاد حوزه علمیه افزود: امام حسن عسکری علیه السلام به برخی پول دادند تا گوسفند قربانی کنند و به برخی پول دادند که نان تهیه کنند و در میان مردم توزیع کنند و به برخی از افراد هم اطلاع دادند که خداوند به من فرزندی عنایت کرد و در اثبات ولادت امام عصر (عج) کتاب‌های زیادی نوشته شده است و تمام شیوه‌های اطلاع رسانی را امام عسکری (ع) انجام دادند.

وی با بیان اینکه حکیمه خاتون به بیش از ۱۰ طریق ولادت امام عصر (عج) و جزئیات ولادت ایشان را اطلاع رسانی کردند، ادامه داد: علیرغم فشارهای حکومت اطلاع رسانی ولادت امام عصر (عج) انجام شد و تا روز شهادت که امام اشاره کردند که بگویید فرزندم بیاید و ایشان آمدند و همه مردم ایشان را دیدند.

طبسی افزود: امام عسکری (ع) برای احمد بن اسحاق که به امر امام عسکری (ع) مسجد امام حسن عسکری علیه السلام را در چهارراه بازار ساخت نامه نوشتند و مرحوم صدوق در کتاب کمال‌الدین جلد صفحه ۴۳۴ این نامه را نقل کرده که نوه احمد بن اسحاق گفته است که پس از تولد امام عصر (عج) نامه‌ای از امام عسکری (ع) به خط و امضای ایشان به جدم احمد بن اسحاق رسیده و در آن نوشته‌اند که برای ما نوزادی متولد شد که از تو پنهان است و هیچ کسی از او خبر ندارد.

وی ادامه داد: در ادامه نامه آمده است که ما این خبر را اعلام نکردیم مگر برای افرادی که به ما نزدیک و ولایت مدار هستند و ما دوست داشتیم این خبر را به تو اعلام کنیم تا خدا قلبت را شاد کند همانطور که قلب من را شاد کرد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امام عسکری (ع) بازتاب و اثرات نامه خود به اهل قم را از احمد ابن اسحاق جویا شدند، گفت: در کتاب کمال‌الدین جلد ۱ صفحه ۲۲۲ نقل شده که بعد از مدتی احمد بن اسحاق به سامرا می‌رود و امام حسن عسکری علیه السلام از او می‌پرسند که وضع شما قبل از نامه من چطور بود؟ و بعد از نامه چه شد؟ احمد بن اسحاق گفت هنگامی که نامه شما درباره ولادت سید ما به قم رسید هیچ زن و مرد و کوچک و بزرگی نبود مگر اینکه اعتراف و اقرار به ولادت و جانشینی امام عصر (عج) کردند و امام فرمودند من به شما گفته بودم که زمین هیچگاه از حجت خدا خالی نخواهد شد.

وی افزود: امام حسن عسکری علیه السلام یک سال قبل از شهادت، مادرشان را به سفر حج فرستادند و فرمودند که امسال سال پایان عمر من است و اتفاقاتی برای من می‌افتد و سپس امام زمان (عج) را احضار کردند و سفارشاتی به ایشان کردند و ایشان را با مادر خود به حج فرستادند.

طبسی با اشاره به ملاقات‌ها و دیدارهای شیعیان با امام عسکری (ع) در آن خفقان و فشار برای از میان بردن امام عصر (عج) گفت: شیخ طوسی و شیخ صدوق هر دو این روایت را نقل کرده‌اند که محمدبن عثمان به همراه سه نفر دیگر می‌گویند ما وارد منزل امام حسن عسکری علیه السلام شدیم و چهل نفر آنجا نشسته بودند و امام فرمودند شما آمدید بپرسید که جانشین من کیست؟ و ناگهان امام اشاره کردند و کودکی از پشت پرده بیرون آمد که مانند پاره ماه بود و فرمودند امام شما بعد از من این کودک است پس از او اطاعت کنید و اختلاف نکنید زیرا هلاک خواهید شد و بدانید که بعد از این روز دیگر او را نخواهید دید.

وی با بیان اینکه امام رضا علیه السلام فرمودند حتی پیامبر (ص) هم زمان ظهور را نمی‌دانستند، افزود: در روایت داریم که اگر کسی زمان ظهور را تعیین کرد دروغ گو است و حتی خود امام زمان (عج) هم زمان ظهور را نمی‌دانند و منتظر هستند و ما هم باید منتظر باشیم و به وظیفه خود عمل کنیم.

کد خبر 5329675

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =