سمنان در جشن بزرگ وحدت/ مسلمانان زیر لوای پرچم نبوی

سمنان- هفته وحدت از ابتکارات امام خمینی(ره) یکی از ماندگارترین مناسب‌های تقویم است، هفته‌ای که تمام مسلمانان را تحت لوای پرچم نبوی جمع کرده و مردم استان سمنان نیز آن را جشن می‌گیرند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: یادگارهای فراوانی از امام راحل (ره) مانده از جمله کمیته امداد، ستاد اجرایی، سپاه پاسداران و… که برخی ماهیت معنوی دارند و تأثیرگذاری آنها پس از چهار دهه کماکان قابل ستایش است که از جمله این ابتکارات و برکات انقلاب می‌توان به هفته وحدت اشاره کرد.

ولادت نبی مکرم اسلام در برخی روایات اهل تسنن دوازدهم و روایت‌های اهل تشیع هفدهم ربیع‌الاول است پس چه خوب که مسلمانان تحت لوای نبوی این سمبل وحدت و اتحاد بین موحدان و خداپرستان و مسلمانان عالم، این روزها را جشن بگیرند تا نشان دهند بر روی اشتراکات شأن اتفاق نظر دارند.

حال و هوای استان سمنان

مردم استان سمنان فرصت هفته وحدت را غنیمت شمرده و جشن‌ها و مراسم مردمی برگزار می‌کنند. روز گذشته در سطح استان سمنان مراسم گرامی داشت یاد شهدای حادثه تروریستی در افغانستان گرامی داشته شد تا مردم این استان اعلام کنند که ایرانی و افغانستانی، همه مسلمان هستیم و به سمت یک قبله نماز می گزاریم، پس از این مراسم مسئولان ارشد استانی به دیدار افغانستانی‌های مقیم سمنان رفتند تا در جریان مشکلات شأن قرار گرفته و دستور بررسی آنها را بدهند.

در شهرهای استان هم چند موکبی که از اربعین باقی مانده بود، حالا به شکلی جدید با رنگ سبز و نور زیبا تزئین شده‌اند تا حال و هوای نبوی در شهر بپیچد. هیئت‌های مذهبی عمدتاً مراسم مرتبط با هفته وحدت را برگزار می‌کنند و سخنرانی، مولودی خوانی، شعرخوانی و پذیرایی از مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله این اقدامات هستند. قرار است چند مراسم محوری سالروز ولادت با سعادت پیامبر (ص) نیز در هشت شهرستان استان برگزار شود.

در فضای مجازی نیز هشتگ های وحدت، پیامبر مهربانی، محمد (ص) و… در سطح استان سمنان به صورت گسترده بین کاربران فضای مجازی مورد استفاده قرار گرفته و پروفایل‌ها این روزها خبر از رویدادی بزرگ می‌دهند که همزمان با سالروز ولادت پیامبر (ص) قلوب همه آزادی خواهان دنیا را شادمان کرده است.

سمنان در جشن بزرگ وحدت/ مسلمانان زیر لوای پرچم نبوی

اهمیت هفته وحدت

کارشناس مسائل دینی در گفتگو با خبرنگار مهر، اهمیت هفته وحدت را این طور بیان می‌کند: در بدو پیدایش انقلاب اسلامی و سال‌های دهه ۵۰ و ۶۰ به واقع شرارت‌های دشمنان اسلام در منطقه، احتمال ایجاد یک جمهوری اسلامی واقعی در خاور میانه در سال ۵۷ و همچنین فتنه انگیزی ها و اختلاف افکنی های معاندان بین مسلمانان، وضعیت چندان خوبی را پدید نیاورده بود لذا این برهه می‌توانست آغاز یک اختلاف بزرگ بین مسلمانان در منطقه باشد.

حجت‌الاسلام سید حسین موسوی فرد ادامه داد: در این برهه زمانی، هوشیاری و بصیرت مثال‌زدنی امام خمینی (ره) بود که وضعیت و شرایط منطقه را رصد و پیش بینی آینده را کرد در نتیجه یکی از اقدامات قابل توجه ایشان برای خاموش کردن آتش فتنه، هفته وحدت بود.

وی گفت: نامگذاری این هفته به دو جهت دارای اهمیت است نخست اینکه در آن برهه زمانی چطور امام چیزی را که مردم در آینه نمی‌دیدند در خشت خام می‌دید و امروز بعد از چهار دهه همه شاهد هستیم که این فتنه‌ها چطور سر برآورده و در طول چهار دهه چطور انقلاب اسلامی ایران را اذیت کرده است و دوم اینکه در آغاز شکل‌گیری انقلاب اسلامی مشی برادری و برابری خواهی انقلاب اسلامی را به کشورهای دنیا معرفی کرد در نتیجه هفته وحدت از این دو جهت قابل بحث است.

آمریکا داعش را برای دشمنی بین مسلمانان احیا کرد

امام جمعه کالپوش در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن گرامی داشت هفته وحدت با اشاره به دشمنی‌ها و عداوت‌های استکبار جهانی علیه اتحاد مسلمانان، بیان کرد: احیای داعش نقطه امید و اتکای آمریکا در افغانستان است. آمریکا پس از طولانی‌ترین حضور نظامی‌اش در جهان، بعد از بیست سال مجبور به خروج از آمریکا شده و اکنون نقطه اصلی امیدش برای ماندن یا بازگشت، تداوم خلأ امنیتی در این کشور و درگیری‌های داخلی است لیکن داعش برای این برنامه، بهترین گزینه است.

حجت الاسلام اسماعیل بهرامی با بیان اینکه آمریکا می‌کوشد تا از داعش به‌عنوان یک اهرم فشار در پیشبرد اهداف خود استفاده کند و به تحمیل خواسته‌های خود بر مردم افغانستان بپردازد، بیان کرد: هدف دیگر استکبار ایجاد و تقویت اختلافات و درگیری‌های مذهبی مانند جنگ شیعه و سنی و قومی مثل پشتون و هزاره است. بهترین حالت برای آمریکای شکست‌خورده تداوم ناامنی در این کشور بلا دیده است.

وی با بیان اینکه نباید فریب این دشمنی‌ها و اختلاف افکنی ها را خورد، ابراز داشت: احیای داعش توسط آمریکا و صهیونیسم و ارتجاع عرب و با هدف درگیر کردن بازیگران دیگر همچون ایران، روسیه و چین در بحران احتمالی ایجادشده از طریق جنگ داخلی در افغانستان صورت می‌گیرد تا توان کشورهای حریف و رقیب خود را کاهش دهد.

تقویت و استحکام وحدت امت اسلامی

تقویت و استحکام وحدت امت اسلامی این روزها نقل محافل است و مبلغان دینی، ائمه جمعه و جماعات و کارگزاران نظام مرتباً این موضوعات را بیان می‌کنند چرا که وحدت اسلامی راه نجات مسلمانان است به طوری که حجت‌الاسلام محمد بارانی امام جمعه مهدی شهر با اشاره به اینکه هفته وحدت ابتکار سرنوشت ساز امام راحل (ره) بود که توانست زمینه‌های وحدت را تقویت کند، به خبرنگار مهر گفت: وحدت بین شیعه و سنتی تقویت و گفتمان سازی شود و در این راه می‌بایست بر روی اشتراکات تاکید کرد و وقت گذاشت.

بارانی با بیان اینکه تقویت و استحکام وحدت امت اسلامی ضرورت دارد، ابراز کرد: هر کس به اهل تسنن توهین کند در واقع خیانت به شیعیان کرده است و امروز هر کس که به اهل سنت توهین کرده و شیعه‌ای را در کشورهای اسلامی همسایه که متأسفانه برخی افراطی‌ها در آن فعالیت دارند، به خطر بیندازد و جان او دست خوش تعرض شود، در قتل وی شریک است لذا تا این اندازه باید در زمینه وحدت و عدم توهین به اهل تسنن و تشیع دقت نظر داشت.

وی با بیان اینکه قرآن، پیامبر (ص)، توحید، قبله واحد و… اشتراکات مسلمانان در تمام دنیا محسوب می‌شود که باید بر روی این اشتراکات کار کرد، افزود: امروز باید بر روی دشمن واحد تمام مسلمانان یعنی اسرائیل و آمریکا تاکید کرد چرا که آمریکایی‌ها در افغانستان نه به سنی و نه به شیعه رحم نکردند.

سمنان در جشن بزرگ وحدت/ مسلمانان زیر لوای پرچم نبوی

احترام متقابل مذاهب

«وحدت بین شیعه و سنی با احترام به باورهای یکدیگر میسر خواهد شد» این جمله‌ای بود که امام جمعه موقت سمنان در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته اعلام کرد جمله‌ای که نشان می‌دهد باید با دوری از تفرقه، به داشته‌های مشترک مسلمانان از آحاد جامعه پرداخت آن هم در کمال رعایت احترام متقابل؛ از سوی دیگر نباید فراموش کرد که دو اصل مهم شامل توجه به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در کنار وحدت بین دولت و مردم می‌تواند رمز پیروی در برابر استکبار گران باشد.

یک کارشناس علوم قرآنی نیز درباره احترام متقابل در هفته وحدت به خبرنگار مهر، می‌گوید: خداوند در سوره روم می‌فرماید «از اهل مشرک نباشد، کسانی که در دین خود تفرقه ایجاد کرده و به دسته‌ها و گروه‌ها تقسیم شدند و هر گروهی به آنچه نزد آنهاست، دل خوش کرده است» لذا این آیه و آیات متعددی که در این بازه وجود دارد، نشانگر اهمیت دوری از تفرقه است که در هفته وحدت تاکید می‌شود.

امیر رضا قاسمی با بیان اینکه در سوره انبیا نیز خداوند منان می‌فرمایند «ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون» این است امت‏ شما که امتی یگانه است و منم پروردگار شما پس مرا بپرستید، ‬ ابراز کرد: به وضوح خدای منان می‌فرماید که به وجود من تکیه کرده و از همه اختلافات دوری کنید چرا که من محور اصلی هستم لذا اینها مواردی هستند که نشان می‌دهد مسلمانان باید بر اشتراکات شأن یعنی خدای یگانه، پیامبر (ص) و… تکیه و از تفرقه دوری کنند. شاید ده‌ها و ده‌ها مورد دیگر نیز بتوان در این باره یاد کرد و این نشان از اهمیت وحدت دارد.

وحدت و همدلی

رهبر معظم انقلاب اسلامی چندی پیش فرمودند «معنای اتحاد بین ملت‌های اسلامی این است که در مسائل مربوط به جهان اسلام همسو حرکت کنند و به یکدیگر کمک کنند و در داخل این ملت‌ها سرمایه‌های خودشان را علیه یکدیگر به کار نبرند». ایشان همچنین در سال گذشته نیز فرمودند «اتّحاد مسلمانان درمان بسیاری از دردهای امّت اسلامی است. الان این جنگ فاجعه‌بار یمن که پنج سال است این ملّت مظلوم دارند در کوچه و بازار و خانه و بیمارستان و مدرسه و مجامع مردمی‌شان بمباران می‌شوند، حادثه کوچکی نیست»

مردم استان سمنان علی رغم جمعیت اندک مذاهب در آن، به واسطه میزبانی زائران رضوی و از سوی دیگر میزبانی از خیل مهاجران کشورهای همسایه وحدت را به خوبی درک کرده‌اند، این مردم که به مردم دیار المرحمه شناخته می‌شوند و همیشه خادمان مسلمانان و دلدادگان اهل بیت (ع) و به خصوص امام مهربانی‌ها بوده‌اند

کد خبر 5331386

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =