اهمال شهرداری کرج در ماجرای گود حصارک/ جان ۷۰ خانوار در خطر است

کرج - گودبرداری غیراصولی و رها شدن آن در منطقه حصارک کرج و اهمال شهرداری در تعیین‌تکلیف ماجرا باعث به خطر افتادن جان ساکنان اطراف این گود شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: گودبرداری غیراصولی در محدوده خیابان‌های مالک اشتر و فروردین منطقه حصارک کرج و رها شدن آن توسط مالک زمین این روزها به خطر جدی برای ساکنان اطراف این گود تبدیل شده است، خطری بالقوه که ظرفیت ایجاد یک فاجعه انسانی را دارد، چند سالی است که ساکنان این منطقه سعی در حل این معضل دارند اما به دلیل اهمال شهرداری کرج تغییر جدی در وضعیت این گود ایجاد نشده و طی سال‌های گذشته باعث ایجاد خسارت به منازل اطراف خود شده است.

اهمال شهرداری کرج در ماجرای گود حصارک/ جان ۷۰ خانوار در خطر است

با بررسی عکس ماهواره‌ای گود حصارک و مقایسه آن با ابعاد منازل مسکونی مجاور آن ابعاد بزرگ این گود و خطرات بالقوه آن بیشتر قابل فهم است.

جان ۷۰ خانوار در معرض خطر

سید مهدی موسوی یکی از شهروندان منطقه حصارک کرج در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در منطقه حصارک پایین کرج، یک باغ قدیمی به نام باغ ناصربخت وجود داشت که توسط فردی خریداری و با چراغ سبز شهردار وقت منطقه ۵ درختان قدیمی بدون مجوز از بین رفته و به صورت غیرمجاز یک گود به عمق ۱۰ متر و مساحت ۶ هزار و ۸۰۰ متر ایجاد شد.

وی بیان کرد: این گودبرداری سبب آسیب به منازل مجاور شده و هر لحظه ممکن است سر اهالی بریزد.

موسوی تصریح کرد: با وجود اخطار آتش‌نشانی و نظام مهندسی مبنی بر خطر ریزش و لزوم مقاوم‌سازی طبق بند ۴۴ ماده ۵ تاکنون شهرداری منطقه ۵ تا دو سال هیچ اقدام انجام نداده بود و در اثر فشار بسیج یک سازه نگهبان ساخته شد که توان زیادی برای جلوگیری از امکان فروریختن دیواره‌ها را ندارد.

اهمال شهرداری کرج در ماجرای گود حصارک/ جان ۷۰ خانوار در خطر است

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس چون پروژه بدون ناظر بوده و بد اجرا شده است، اخیراً ترک منازل همسایگان بیشتر شده و هر لحظه ممکن است منازل بر سر مردم فرو بریزد.

ادارات مربوطه مشکل مردم را حل نمی‌کنند

این شهروند کرجی گفت: مردم این منطقه از قشر فقیر و کارگری جامعه هستند تا حالا به جاهای مختلفی چون شهرداری منطقه، دفتر نماینده مجلس، معاون دادستان، شورای شهر و… مراجعه کرده‌اند.

وی ادامه دهد: با این حال نه تنها مشکل مردم حل نشده است، بلکه برخی مسئولان از جمله شهردار منطقه به جای حمایت از مردم مستضعف که مورد ظلم قرار گرفته‌اند، به حمایت از مالک که هم به ملک مردم آسیب زده و هم بدون رضایت مردم به حریم منازل مردم متعرض و سبب سلب آرامش شده است، پرداختند.

اهمال شهرداری کرج در ماجرای گود حصارک/ جان ۷۰ خانوار در خطر است

وی بیان کرد: در نهایت با پیگیری‌ها هم تنها کاری که تاکنون رخ داد دستور تعطیلی گروه اهالی به بهانه واهی بود.

این شهروند کرجی تصریح کرد: در حال حاضر، جان ۷۰ خانوار مستضعف و فقیر در خطر است و هر لحظه ممکن است خانه‌ها بر سرشان خراب شود و خسارت جبران‌ناپذیری حادث شود.

ساکنان منطقه مستضعف و توان گرفتن وکیل ندارند

وی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است، یک نفر از اهالی که بر قانون مسلط بود و تمکن گرفتن وکیل و وقت مناسب برای پیگیری را داشت توانست مالک گود را محکوم و بخشی از خسارت خود را دریافت کند.

موسوی متذکر شد: دیگر همسایگان که عده‌ای مردم مستضعف هستند و نه توان مالی گرفتن وکیل دارند و نه به علت کارگری زمانی برای پیگیری حقوقی پرونده خود را دارند همچنان مورد ظلم قرار گرفته‌اند و هر لحظه از آوار شدن منازل بر سرشان بر خود می‌لرزند و پناهی جز خدا ندارند.

تمام مسئولیت گودبرداری بر عهده مالک زمین است

سید رضا فیض، مدیر منطقه ۵ شهرداری کرج در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص گودبرداری باغ ناصربخت واقع در منطقه حصارک کرج که منجر به آسیب منازل مسکونی این منطقه شده است، اظهار کرد: در هفته آتی ساخت واحدهای اجاره‌ای مسکونی خیابان فروردین توسط مالک زمین آغاز می‌شود.

وی بیان کرد: مالکان منازل مسکونی که بر اثر این گودبرداری آسیب دیدند می‌وانند طرح شکایت در دادگاه انجام دهند و پس از کارهای کارشناسی در صورتی که آسیب‌دیدگی بر اثر گودبرداری باشد مالک زمین باید خسارت آنها پرداخت کند.

مدیر منطقه ۵ شهرداری کرج تبا بیان اینکه تمام مسئولیت گودبرداری بر عهده مالک زمین است و خسارت اهالی باید پرداخت شود، متذکر شد: این گودبرداری هفت سال پیش انجام شده و در زمان شهرداران سابق بوده است.

شهرداری پیش از بروز مشکل اقدام کند

علیرضا رحیمی، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر کرج در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: گود حصارک میان خیابان مالک‌اشتر و فروردین واقع است و به همین صورت رها شده و ساختمان‌های مجاور آن در حال تخریب هستند.

اهمال شهرداری کرج در ماجرای گود حصارک/ جان ۷۰ خانوار در خطر است

وی با اشاره به ضرورت اخطار شهرداری به مالک برای ایمن‌سازی گفت: در صورتی که اقدامی در این خصوص از سوی مالک صورت نگیرد، شهرداری موظف است بر اساس ماده ۵۵ شهرداری‌ها نسبت به ایمن‌سازی محل اقدام کند.

رحیمی با یادآوری اینکه اگر اقدامات ایمن‌سازی به موقع صورت نگیرد، اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد، از مدیر منطقه ۵ خواست تا این موضوع را در اسرع وقت پیگیری کند.

شورای شهر پیگیر ماجرا است

عمار ایزدیار یکی دیگر از اعضای شورای شهر کرج در این رابطه اظهار کرد: مالکیت این ملک با یکی از بانک‌های عامل کشور است که مدتی است، این گودبرداری انجام و رها شده است.

وی با هشدار جدی در رابطه با خطرآفرینی این گودبرداری غیراصولی با نزدیک شدن به بارندگی‌های احتمالی فصلی بیان کرد: با شروع بارندگی‌ها و سرما و در نتیجه آن سست شدن زمین؛ هر لحظه امکان خطرآفرینی جدی برای اهالی محل در آن معبر وجود دارد.

ایزدیار افزود: بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها شهرداری بعد از اخطار به مالک مکلف است که اقدامات لازم در زمینه ایمن‌سازی را انجام داده و هزینه آن را از مالک اخذ کند، شهرداری منطقه ۵ نیز در این راستا باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای نجات جان شهروندان این منطقه را در دستور کار خود قرار دهد.

وی متذکر شد: شورای شهر نیز پیگیر جدی این موضوع است که تا قبل از فصل سرما شهرداری سریعاً ایمن‌سازی لازم در این منطقه را انجام دهد.

ساکنان منطقه گود حصارک ناامید هستند

ساکنان منطقه گود حصارک ناامید از اقدام شهرداری کرج و وعده‌های ریز و درشتی که سال‌ها شنیده‌اند هر روز به ترک‌های دیوار منازل خود که بیشتر می‌شود می‌نگرند و امیدوارند که در نهایت خانه‌هایشان بر روی سرشان آوار نشود.

در این راستا اعضای شورای شهر کرج که عنوان انقلابی را به یدک می‌کشد و با شعارهای فسادستیزی و محرومیت‌زدایی سرکار آمده‌اند باید به وظایف نظارتی خود عمل کرده و شهرداری را پیش از وقوع یک فاجعه موظف به ایمن‌سازی این گود کنند.

کد خبر 5336108

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha