۵۰۰ هزار تن چغندرقند از زارعان آذربایجان غربی خریداری شد

ارومیه – رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای فصل برداشت چغندر قند در استان تاکنون ۵۰۰ هزار تن از این محصول به صورت تضمینی توسط دولت خریداری شده است.

اکبر کرامتی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه برداشت چغندرقند از ۲۵ شهریورماه آغاز شده است، اظهار کرد: پیش بینی می‌شود حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن چغندر قند از مزارع استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه همزمان با برداشت این محصول تاکنون نزدیک ۵۰۰ هزار تن توسط دولت به صورت تضمینی خریداری شده است، افزود: از ۲۵ شهریور ماه سال جاری تاکنون، بیش از ۴۷۲ هزار تن محصول توسط چغندرکاران به کارخانه‌های قند استان تحویل داده شده است و این روند همچنان تا اوایل دی ماه ادامه دارد.

کرامتی با بیان اینکه تا کنون ۸۷ درصد از مطالبات چغندرکاران، معادل ۵۷۲ میلیارد تومان به حساب آنها واریز شده است، اظهار کرد: پیش بینی می‌شود حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن چغندر قند از مزارع استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی چغندر قند در استان است، افزود: مجموع مطالبه چغندرکاران استان از کارخانه‌های چغندرقند آذربایجان‌غربی تاکنون بیش از ۶۵۸ میلیارد تومان است.

کرامتی اضافه کرد: آذربایجان‌غربی به علت برخورداری از آب و خاک مناسب و وجود پنج کارخانه قند در شهرستان‌های ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده مقام نخست کشوری تولید، سطح زیر کشت و عملکرد چغندر قند را در اختیار دارد.

میانگین برداشت چغندرقند از مزارع آذربایجان غربی به ۵۵ تن رسید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: امسال میانگین برداشت چغندر قند از مزارع آذربایجان‌غربی ۵۵ تن در هکتار با میانگین عیار ۱۶ درصد و میزان افت محصول ۲ درصد است که این امر نشان‌دهنده افزایش تولید و کیفیت این محصول در مزارع است.

کرامتی خاطر نشان کرد: در کشت سال زراعی پیش رو با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌های پیش رو، ضرورت دارد کارهای تحقیقاتی مورد نیاز در مزارع را در جهت کاهش مصرف آب و ارتقای راندمان آبیاری انجام گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از کارخانجات قند استان درخواست کرد تا در مورد رویه افت زنی و موضوع عدم خروج محصول از استان اهتمام کافی و وحدت رویه را با همدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به مشکل بحران کم آبی دریاچه ارومیه در سال زراعی جدید، از هم اکنون برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه از آب در مزارع برای جلوگیری از دسترس خارج شدن محصول و پاک سازی آفت سن از مزارع انجام گیرد.

محدودیت توسعه کشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال بر اساس قراردادهای منعقد شده با چغندرکاران، بیش از ۳۶ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود که به دلیل مشکل کم آبی در حدود ۳۴ هزار هکتار از مزارع قابلیت برداشت را دارد.

کرامتی همچنین افزود: در سال زراعی جدید نیز، طرح توسعه کشت چغندرقند با رعایت محدودیت توسعه کشت داخل حوضه آبریز دریاچه ارومیه و با اولویت افزایش تولید در شمال استان اجرا می‌شود.

آذربایجان غربی دارای پنج کارخانه قند است که سالیانه یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن چغندرقند استان توسط آنان از کشاورزان خریداری و به قند و شکر تبدیل می‌شود.

از کل ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت آذربایجان غربی ۳۲ هزار هکتار آن تحت کشت چغندرقند قرار می‌گیرد.

کد خبر 5336497

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =