اصلاح رویکرد اشتباه بانکی شجاعت می خواهد/سود مرکب مصداق ربا است

شیراز - نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: رویکرد اشتباه بانکی و اقتصادی کشور باید اصلاح شود و در این راستا همه درد را شناخته اند اما اصلاح و این جراحی شجاعت انجام می خواهد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله لطف الله دژکام بعد از ظهر سه شنبه در دیدار با رئیس اتاق ایران، گفت: ساختار حقوقی کشور ما هم اکنون به نحوی است که اصلاح فرآیندهایی مشکل دارد در چارچوب حقوقی دشوار است.

وی یاداور شد: به طور مثال بانک، به یک واحد تولیدی وام می‌دهد و سود مرکب که مصداق رِبا هست را دریافت می‌کند و جریمه دیرکرد و نهایتاً مجموعه قوانینی که هست، واحد تولیدی را تعطیل و کارگران را بیکار و تولید ملی را دچار لطمه می‌کند که این کار ظلم است و باید جلوی آن از طریق وضع قوانین جدید گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: در خصوص انتقال سپرده‌های مردم فارس از بانک‌های استان به مرکز و جاهای دیگر نیز مرحوم آیت الله ایمانی ۹ سال پیش گله کرد و بنده نیز چند خطبه در این رابطه خوانده‌ام اما اصلاح نمی‌شود یعنی ما مشکلی داریم که جناب آقای شافعی شما که در رده عالی اتاق بازرگانی هستید باید پیگیری کنید که اگر این موارد را نتوانیم به شکلی قاعده مند کنیم و برخی از گره‌ها را حل کنیم مشکل حل نخواهد شد، بانک خصوصی که به کنار بانک دولتی هم زیر بار نمی‌رود.

آیت الله دژکام تاکید کرد: ما بیماری و مشکل را شناسایی کرده‌ایم اما در نسخه‌ای که باید بدهیم و عمل بشود گیر داریم و دوباره همه در جلسات فقط در مورد بیماری صحبت می‌کنند و این باید تغییر کند و یک همت عالی در همه مدیران می‌خواهد.

وی تصریح کرد: سیستم طوری تعریف شده که وقتی می‌خواهیم اصلاحش کنیم به من نوعی به عنوان روحانی لطمه می‌خورد و انجام نمی‌گیرد، شجاعت و شهامتی می‌خواهد که این جراحی انجام گیرد.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: شما به عنوان اتاق بازرگانی در این سیستم منافعی دارید اما منافع بزرگ‌تری هم هست که دارد از بین می‌رود.

وی یاداور شد: مثل خمس دادن است که در خمس می‌دانیم که مال از جیب می‌رود ولی باور داریم که ضرر نیست چون برای خدا است و جای دیگری جبران می‌شود و همین خمس به عدالت اجتماعی نیز کمک می‌کند.

آیت الله دژکام تاکید کرد: اگر کشور می‌خواهد اصلاح شود باید روی این مسائل فکر کنیم.

وی ادامه داد: مسلماً ساختار فعلی به همین شکل از روحانیت تا بازرگانی و بازار و اتاق اصناف و دولت همه در همین قالب بسته شده‌اند و وقتی می‌گوئید خطا دارد و باید اصلاح شود بقیه در همین قالب احساس می‌کنند لطمه می‌خوردند و مقاومت می‌کنند امروز همه می‌دانیم چه مشکلی داریم.

امام جمعه شیراز ادامه داد: فرض ما این است که اینجا بازرگانی است و باید سود داشته باشد اما اینکه این سودها را چگونه تأمین کنیم تا به مصالح کشور ختم شود را باید راه برایش پیدا کنیم، متأسفانه شکلی که امروز هست کار تجاری و تولیدی ما را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

کد خبر 5347882

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =