برگزاری بیش از ۴۶۰ ویژه برنامه متنوع کتاب محور در هفته کتاب

در آستانه فرا رسیدن بیست و نهمین دوره هفته کتاب بیش از ۴۶۰ ویژه برنامه متنوع کتاب محوربرای تمام گروه های سنی در کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، به مناسبت فرا رسیدن بیست و نهمین دوره هفته کتاب بیش از ۴۶۰ ویژه برنامه کتاب محور در گرامیداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار با حضور نویسندگان ،شاعران و اعضای فعال در کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار می شود .

تجدید میثاق کتابداران با آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

تجدید میثاق کتابداران، کارکنان اداره کل کتابخانه های عمومی استان با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) ،شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم طبق روال سال‌های گذشته در برنامه‌های روز گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار قرار دارد و جمعی از کتابداران استان تهران به نمایندگی از خانواده بزرگ کتابداران کل کشور با حضور در حرم مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی و تقدیم تاج گل با آرمان‌های ایشان تجدید میثاق کردند. این برنامه صبح امروز شنبه ۲۲ آبان در حرم مطهر امام خمینی‌(ره) برگزار شد و پس از این مراسم کتابداران با حضور در مزار شهدا و اهدای گل یاد و نام آنها را گرامی داشتند.

برگزاری نشست‌های رونمایی و نقد و بررسی کتاب

از جمله برنامه های شاخص به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزاری نشستهای متنوع رونمایی ،معرفی و نقد و بررسی کتاب است که به دلیل حضور نویسندگان و برقراری ارتباط رو در رو با اعضا این نشست ها به یکی از پر مخاطب ترین برنامه های فرهنگی اجرا شده در کتابخانه های عمومی طی چند سال اخیر تبدیل شده است .

در همین راستا نشست کتابخوان ۱۴۰۰ با معرفی و بررسی کتاب «نا» با حضور مریم برادران نویسنده اثر روز یکشنبه ۲۳ آبان ساعت ۱۰ صبح ؛ رونمایی کتاب«روزهای جنگی سعید» با حضور عالمه محمدی ،نویسنده کتاب و سرهنگ حاج سعید بلوری راوی اثر روز دوشنبه ۲۴ آبان ساعت:۳۰ ۱۵ ، نشست معرفی و گفتگو پیرامون کتاب «عشق به زبان فارسی»نوشته دکتر محمود اکرامی روز شنبه ۲۹ آبان ماه ساعت ۱۰ صبح ، نشست تخصصی گفتگو پیرامون کتاب«تنها گریه کن » با حضور راوی اثر ، اشرف سادات منتظری و نویسنده کتاب ، اکرم اسلامی برگزار خواهد شد که تمامی نشستها به صورت زنده از طریق صفحات مجازی کتابخانه‌های عمومی تهران به آدرس instagram.com/tehranpl، آپارات aparat.com/tehranpl/live و پورتال اداره کل tehranpl.ir) پخش خواهد شد.

تجلیل از کتابداران استان

به منظور تقدیر از مروجان کتاب و کتابداران نمونه استان روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه کتابخانه مرکزی پارک شهر میزبان برگزاری مراسم تجلیل خواهد بود،این مراسم با حضور مسئولین ملی-استانی و جمعی از کتابداران و دوستداران کتاب در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار خواهد شد.

برگزاری محافل ادبی

با توجه به مخاطب متنوعی که کتابخانه‌های عمومی در اختیار دارند ؛طی سال گذشته با هدف گسترش فرهنگ و زبان فارسی و با رویکردهای آموزشی و کشف استعدادهای تازه ؛محافل ادبی متنوعی ویژه رده های سنی مختلف در کتابخانه های عمومی استان راه اندازی شده و روزانه میزبان شاعران،نویسندگان و اعضای فعال کتابخانه ها به ویژه حوزه کودک و نوجوان بوده است .
درهمین راستا آغاز به کار محفل ادبی در آیینه تفریظ ؛خوانش شاعرانه و جمع خوانی کتاب توسط اعضای محفل و سرایش شعر بر اساس کتابهای تفریظی با حضور مولف اثر در روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه و جشن هفته کتاب محفل ادبی «جوانه های ادبی –مولفان کوچک» در روز پنجشنبه ۲۷ آبان از مهم ترین نشستهای محافل ادبی این هفته خواهد بود که با حضور اعضای کودک و نوجوان محافل ادبی استان برگزار خواهد شد.

افتتاح کتابخانه
ایجاد دسترسی به کتابخانه‌ یکی از برنامه‌های اصلی نهاد است و بر این اساس کتابخانه عمومی«سردار شهید حاج قاسم سلیمانی » شهرستان ورامین همزمان با هفته کتاب افتتاح خواهد شد .

راه اندازی ۴ بخش ویژه در کتابخانه های استان
خدمت‌رسانی به همه‌ی اقشار مختلف جامعه از اهداف مهم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بوده و در این راستا، ایجاد بخش مختلف در کتابخانه‌های عمومی در دستور کار قرار داده شده است بر همین اساس دو بخش نابینایان در کتابخانه های عمومی شیخ کلینی ری و شهید رجایی ملارد ،بخش ناشنوایان در کتابخانه باباطاهر تهران و بخش کودک در کتابخانه شهید چمران به مناسبت هفته کتاب آماده بهره برداری و راه اندازی خواهد شد .

اختتامیه جشنوراه فرهنگی مشی خورشید
مسابقه فرهنگی «مشی خورشید» همزمان با فرا رسیدن ایام اربعین سرور و سالار ؛ در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ حسینی؛ گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با اربعین حسینی و شناسایی و معرفی کتاب‌های فاخر مرتبط با فرهنگ حسینی ؛به همت اداره کل کتابخانه‏های عمومی استان تهران با همکاری ستاد اربعین استان تهران از ۲۵ شهریورماه با انتشار فراخوانی رسماً آغاز به کار کرد و علاقه مندان پس از ثبت نام در سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی به نشانی www.samakpl.ir تا ۱۵ مهر ماه مصادف با پایان ماه صفر متناسب با رده های سنی خود در مسابقات شرکت نموده ؛ که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و وضعیت قرمز پایتخت به صورت مجازی برگزار شد.
بر اساس اعلام دبیرخانه مرکزی پس از بررسی‌ها و داوری نهایی، در روز سه شنبه ۲ آذر ماه اسامی برگزیدگان «مشی خورشید» را معرفی خواهد کرد.

برگزاری نمایشگاه نگین فیروزه ای و کارتون کتاب
یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تفاوت ها و نوآوری های قالب ها و بخش های ویژه در حال برگزاری است؛ در همین راستا اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران در مهر ماه سال جاری با هدف عدالت فرهنگی در کتابخانه های مناطق مختلف شهر تهران و کتابخانه های روستایی کارگاه های آموزش نقاشی «نگین فیروزه ای» را با تدریس سمیه مومنی کارشناس نقاشی و طراح تکنیک های نقاشی از روز سه شنبه ۶ مهر ماه در ۹ باب کتابخانه منتخب شهر تهران ویژه گروه سنی کودک و نوجوان آغاز کرد.

کودکان و نوجوانان تهرانی با حضور در این کارگاه هها ضمن یادگیری تکنیک های نقاشی در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند و در همین اساس طی هفته کتاب آثار استاد و شاگردان با موضوعات جشنواره رضوی در کتابخانه های شهر تهران در قالب نمایشگاه برپا خواهد شد .

بر اساس این گزارش اعلام فراخوان مسابقه داستان کوتاه «یاد باغبان» یادواره نویسنده اهل افغانستان «مرحوم محمد سرور رجایی» ویژه نوجوانان ایران و افغانستان، اهدای کتاب با شعار «اهدای کتاب، اهدای دانایی» و اهدای خون توسط کتابداران و کارکنان کتابخانه های استان از دیگر برنامه های این هفته خواهد بود.

افتتاح محافل قرآنی شهرستانهای استان تهران، برگزاری ویژه برنامه های رونمایی از کتابهای دفاع مقدس و نشست های تخصصی با نویسندگان کتابهای تقریظی، جشن کتاب کودک و نوجوان و برگزاری نمایشگاه نقاشی و پوستر با موضوع کارتون کتاب و جشنواره رضوی، ارائه خدمات WIFI رایگان به اعضای کتابخانه ‏های عمومی استان در ۲۰ کتابخانه شهر تهران و مسابقه مشاعره با موضوع کتاب از دیگر برنامه های اداره کل کتابخانه های استان تهران در هفته کتاب است.

کد خبر 5351672

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha