آسمان سمنان غبار آلود است/ آلودگی در شهرهای غربی

سمنان- نگاهی به نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که آسمان اغلب نقاط استان سمنان به خصوص در غرب، غبار آلود همراه با آلودگی هوای ناشی از فعالیت های صنعتی در استان های تهران و سمنان است.

به گزارش خبرنگار مهر، نگاهی به نقشه‌های هواشناسی همزمان با ظهر نخستین شنبه آذرماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که آسمان اغلب نقاط استان سمنان متأثر از آلودگی هوای صنعتی تهران و غرب استان سمنان، غبار آلود است و این پدیده به خصوص در غرب استان و شهرستان‌های گرمسار، آرادان و سمنان بیش از دیگر نقاط به چشم می‌خورد.

به گفته کارشناسان دلیل آلودگی و غبار هوا صنایع آلاینده تهران هستند اما کارخانه‌های صنعتی گرمسار و سمنان نیز از این قاده مستثنی نیستند. به این ترتیب باید گفت آسمان مرکز استان همزمان با روز شنبه غبار آلود است و طی روزهای آتی تغییر چندانی در دمای هوا نیز به وجود نخواهد آمد.

بیشینه و کمینه دمای هوای سمنان برای امروز و فردا به صورت مشترک ۱۶ و شش درجه بالای صفر گزارش شده و پیش بینی هواشناسی برای طی سه روز آینده سمنان صاف تا نیمه ابری و غبار آلود خواهد بود. آلودگی اما در گرمسار نیز موج می‌زند

دمای هوای این شهر همزمان با ظهر شنبه ۱۷ درجه بالای صفر است و بیشینه و کمینه دمای هوا ۱۸ و شش درجه بالای صفر گزارش می‌شود. در ایوان کی نیز شرایط مشابه است آسمان غبار آلود و آلوده است و بیشینه و کمینه دمای هوا برای امروز ۱۸ هشت درجه بالای صفر گزارش شده است.

مشکل غرب استان سمنان اما طی روزهای ابتدایی این هفته این است که وزش باد و سامانه کم فشار بارشی به این استان نزدیک نخواهد شد تا شاهد کاهش آلودگی هوا طی روزهای آینده باشیم در نتیجه پیشنهاد می‌شود افراد دارای بیماری و ریه‌های حساس به آلودگی در روزهای آتی بیشتر مراقب باشند.

شرایط در شرق استان سمنان اما متفاوت است آسمان شاهرود و میامی و بسطام و شمال دامغان نیمه ابری است وزش باد در این منطقه پدیده قابل ذکر هواشناسی است و از آلاینده‌های غرب استان نیز خبری نیست. پیش بینی هواشناسی برای شاهرود، این بزرگترین شهرستان دیار قومس آسمان صاف تا نیمه ابری گاهی وزش باد است و احتمال بارش پراکنده در ارتفاعات وجود دارد. بیشینه و کمینه دمای هوای شاهرود برای روز شنبه ۱۳ و سه درجه بالای صفر گزارش شده است.

دامغانی‌ها آسمانی صاف را تجربه می‌کنند سرعت وزش باد در این شهرستان هفت کیلومتر بر ساعت است و بیشینه و کمینه دمای هوا برای امروز و فردا مشترکاً ۱۵ و چهار درجه بالای صفر گزارش شده است. در میامی احتمال بارش در کالپوش وجود دارد و بیشینه و کمینه دمای هوا در مرکز شهرستان برای امروز ۱۵ و سه درجه بالای صفر عنوان شده است.

هم اکنون گرم‌ترین نقطه استان سمنان گرمسار با ۱۸ درجه و سردترین بخش، شهمیرزاد با ۹ درجه بالای صفر است امشب نیز شهمیرزاد با یک درجه بالای صفر سردترین نقطه استان سمنان در شاخص کمینه دمای هوا خواهد بود.

در مجموع باید گفت آسمان استان سمنان در این نخستین روز هفته به دو بخش تقسیم می‌شود بخش غربی مملو از آلاینده‌ها و غبار است و بخش شرقی نیمه ابری همراه با وزش باد اما پدیده مشترک هواشناسی برای تمام شهرستان‌های استان سمنان عدم افزایش یا کاهش دما طی سه روز آینده خواهد بود هر چند در روزهای پایان هفته اندکی به میزان دما افزوده خواهد شد.

کد خبر 5361945

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =