استفاده از ماسک ۳۵درصدی شد/ کارت قرمز واکسیناسیون به مردم کرمان

کرمان - در حالی کرمان با نرخ متوسط واکسیناسیون در کشور فاصله دارد که بخشی از مردم که هنوز واکسن نزده اند به خطری جدی برای سلامت جامعه تبدیل شده اند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هم اکنون مراکز متعدد واکسیناسیون در استان کرمان فعال هستند و انواع واکسن‌های موجود در کشور در استان کرمان نیز یافت می‌شود و همه امکانات برای واکسیناسیون کامل افراد تحت پوشش این طرح بسیج شده است.

اما اگر این روزها سری به این مراکز بزنید اکثراً مردم در حال تزریق دوز دوم و سوم هستند و بسیار اندک هستند افرادی که قصد تزریق واکسن دوز اول داشته باشند.

مقاومت عجیب این افراد در مقابل واکسیناسیون در حالی است با شیوع سویه جدید کرونا در آفریقا و در صورت شیوع این ویروس در ایران، افرادی که واکسن نزده‌اند پاشنه آشیل سلامت جامعه محسوب خواهند شد.

کاهش استفاده از ماسک در کرمان

دانشگاه علوم پزشکی کرمان از راه‌های مختلف در صدد قانع کردم افراد واکسن گریز هستند، و با شعار اینکه «اومیکرون در راه است… تا دیر نشده واکسیناسیون خود و سالمندان را کامل کنید.» سعی در تأثیر گذاری روی جامعه برای تکمیل واکسیناسیون دارد.

شواهد نشان می‌دهد با وجود اقدامات مناسب دانشگاه علوم پزشکی مردم هنوز حساسdت لازم را برای تکمیل واکسیناسیون را ندارند

اما شواهد نشان می‌دهد با وجود اقدامات مناسب دانشگاه علوم پزشکی مردم هنوز حساسdت لازم را برای تکمیل واکسیناسیون را ندارند.

با گذری در کرمان می‌توان مردم را بدون ماسک در مغازه‌ها، ادارات و مراکز جمعی مشاهده کرد، بازگشایی مدارس و حضور کودکان در کلاس‌های درس که طبق بررسی‌های اولیه پروتکل‌ها از سوی دانش آموزان اجرا نمی‌شود نیز به مشکلی عمده تبدیل شده است.

در این زمینه مسئولان آموزش و پرورش تمام سعی خود را می‌کنند که دستور العمل وزارتخانه متبوع را اجرا کنند و کمترین دغدغه شیوع بیماری را ندارند.

هم اکنون میزان استفاده از ماسک در کرمان بین ۳۵ تا ۴۰ درصد است و تا امروز ۲ میلیون و هفتاد هزار و ۸۱ نفر دوز اول واکسن و یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۵۲ نفر دوز دوم را دریافت کرده‌اند و آماری هم از افرادی که دوز سوم را دریافت کرده‌اند منتشر نشده است.

۵۷۶ هزار نفر در کرمان واکسن گریز هستند

۲۲ درصد افراد واجد شرایط تزریق واکسن یعنی حدود ۵۷۶ هزار نفر از زدن واکسن امتناع می‌کنند و هیچ محدودیتی هم تا کنون برای این افراد برای حضور در تجمع‌ها و استفاده از خدمات عمومی اجرا نشده و به راحتی در جمع مردم در حال عبور و مرور هستند.

استفاده از ماسک ۳۵درصدی شد/ کارت قرمز واکسیناسیون به مردم کرمان

گفتگوی مهر با چند نفر از این افراد نشان داد این افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند اول افرادی که از زدن واکسن واهمه دارند و پروتکل‌ها را اجرا می‌کنند اما دسته دوم که بیشتر هستند به صورت کلی به واکسیناسیون و کرونا اعتقاد ندارد و اکثراً هم از ماسک استفاده نمی‌کنند و از ابتدای شیوع کرونا نیز دستور العمل ها را جدی نگرفته‌اند.

عادی انگاری برخی از مدیران از مردم بیشتر است

شیوع سویه اومیکرون اما نگرانی‌ها را بیشتر کرده است چون استان کرمان به جز در موج اول در سایر موج‌ها همیشه در صدر استان‌های درگیر با این بیماری بوده است و حالا هم کرمان روی لبه تیغ کرونا حرکت می‌کند و متأسفانه عادی انگاری برخی از مدیران استان بسیار از مردم بیشتر شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با مهر از مردم خواست در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای تکمیل واکسیناسیون اقدام کنند زیرا این بیماری به صورت ویژه افرادی که واکسن نزده‌اند را درگیر می‌کند.

سعید صحبتی ادامه داد: هم اکنون در استان کرمان ۱۸۸ نفر بستری هستند که شهرستان کرمان در صدر جدول افراد مبتلا به کرونا قرار دارد.

وی افزود: اگر هم اکنون شاهد افت تعداد موارد بستری و ابتلاء روزانه هستیم فقط به دلیل واکسیناسیون است و بدون شک افرادی که واکسن نمی‌زنند به تهدید سلامت جامعه تبدیل خواهند شد.

اگر هم اکنون شاهد افت تعداد موارد بستری و ابتلاء روزانه هستیم فقط به دلیل واکسیناسیون است و بدون شک افرادی که واکسن نمی‌زنند به تهدید سلامت جامعه تبدیل خواهند شد

وی گفت: طبق آخرین آمار ۵ هزار و ۴۹ نفر کرمانی به دلیل ابتلاء به این بیماری فوت کرده‌اند و این یعنی به همین میزان خانواده‌ها سرپرستان و عزیزانشان را از دست داده‌اند.

صحبتی ادامه داد: امکانات موجود در استان کرمان برای مقابله با موج جدید احتمالی بسیج شده است و بسیاری از کشورها در حال گزارش از وجود واریانت جدید کرونا هستند و اومیکرون دارد به تدریج در جهان گسترش می‌یابد.

وی گفت: اومیکرون بسیار سریع گسترش می‌یابد و می‌تواند کادر درمان استان را با چالش جدی مواجه کند.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته در کرمان ۳۵ نفر مبتلا و ۶ نفر جان باخته‌اند و زرند، سیرجان و شهربابک در وضعیت نارنجی قرار دارند.

کرمان از میانگین کشور پایین‌تر است

استاندار کرمان نیز در آخرین جلسه ستاد مقابله با کرونا از مردم این استان دعوت کرد هر چه زودتر برای تزریق واکسن مراجعه کنید و در این راستا همه امکانات در اختیار قرار دارد.

علی زینی وند افزود: هم اکنون میانگین واکسیناسیون در کرمان ۸۱ درصد از جمعیت است که این آمار باید به حداقل ۹۰ درصد افراد واجد شرایط برسد.

وی تصریح کرد: برای مقابله با اومیکرون هماهنگی لازم با دستگاه‌های مختلف انجام شده است و همه چیز در حال کنترل دقیق است اما این مردم هستند که با تزریق واکسن می‌توانند از خطرات پیش رو جلوگیری کنند.

مراکز واکسیناسیون با حداکثر توان آماده خدمت رسانی به مردم هستند و از مردم می‌خواهیم در کنار واکسن استفاده از ماسک را ترک نکنند و بدانند که تهدید کرونا تمام نشده است

وی از مردم ۹ شهرستان استان کرمان خواست توجه ویژه ای به تزریق واکسن داشتند باشند و گفت: در این شهرستان‌ها میزان واکسیناسیون کمتر از سایر شهرستان هاست که شامل سیرجان، جیرفت، بردسیر، رابر، بافت، شهربابک، فهرج، ریگان و راور می‌شود.

استاندار کرمان با اشاره به همجواری کرمان با استان‌های مرزی کشور گفت: این مساله در صورت شیوع واریانت جدید در کشور می‌تواند کرمان را با مشکلاتی مواجه کند.

مردم کادر درمان را تحت فشار قرار ندهند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: میزان مرگ و میر کرونا طی چند روز اخیر یک رقمی شده است و این مساله با تلاش کادر درمان و همراهی مردم انجام شده است.

حمیدرضا رشیدی نژاد بیان کرد: نگرانی کنونی ما سرایت ویروس آفریقایی است و در این صورت با توجه به ناشناخته بودن ویروس امکان بروز شرایط بحرانی وجود دارد.

وی بیان کرد: افراد واکسن گریز باید به آمار قربانیان این بیماری نگاه کنند و کاری نکنند که خودشان و یا دیگران با مشکل مواجه شوند.

وی گفت: مراکز واکسیناسیون با حداکثر توان آماده خدمت رسانی به مردم هستند و از مردم می‌خواهیم در کنار واکسن استفاده از ماسک را ترک نکنند و بدانند که تهدید کرونا تمام نشده است.

متأسفانه با وجود تلاش‌های گسترده برگزاری جلسات با جمعیت بالا، نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و عدم رعایت پروتکل‌ها توسط مردم و مسئولان، کرمان را روی لبه تیغ قرار داده است.

کد خبر 5363781

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =