۵۲۷ هزار هکتار جنگل در کرمانشاه با گونه‌های متفاوت دیده می‌شود

کرمانشاه- مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: ۵۲۷ هزار هکتار جنگل با گونه‌های متفاوت در استان کرمانشاه دیده می‌شود.

انشااله کولانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان کرمانشاه دارای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مساحت بوده که ۷۴ درصد از این مساحت را عرصه‌های طبیعی دربرمی‌گیرند.

وی افزود: ۵۲۷ هزار هکتار جنگل با گونه‌های متفاوت بلوط، بنه، زالزالک، بادام تلخ، تنگرس در استان کرمانشاه و شهرستان‌های اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، دالاهو، روانسر، جوانرود، ثلاث باباجانی، هرسین و سنقر دیده می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه تصریح کرد: هر هکتار از این جنگل‌ها در سال پنج تن اکسیژن تولید کرده که در حقیقت اکسیژن مورد نیاز ۱۰ نفر در سال تأمین می‌شود.

کولانی بیان کرد: جنگل‌های زاگرس ۴۰ درصد از منابع آبی کشور را تأمین کرده و این جنگل‌ها پوشش زیر اشکوب آنها بخش قابل توجه‌ای از خوراک دام عشایر را تأمین می‌کند.

وی گفت: ۲۰۰ هزار هکتار درخت بنه در استان کرمانشاه وجود دارد که صمغ آن به صورت خام به کشورهای عربی و اروپایی صادر شده و این بهره‌برداری چهار سال یکبار با نظارت و حفظ گونه صورت می‌گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: حریق‌های سهوی و عمدی، آفات، بیماری‌ها و تخریب که اغلب توسط افراد سودجو و فرصت طلب صورت می‌گیرد باعث به خطر انداختن سلامت جنگل‌ها می‌شود.

کولانی افزود: طی چند سال گذشته با توجه به مشارکت مردم و به روز شدن تجهیزات توانستیم حریق را کاهش داده و پرونده‌های تخلف تخریب را به مراکز قضائی ارجاع دهیم و عواملی که سلامت جنگل‌ها را تهدید می‌کند کاهش دهیم.

وی گفت: کارگاره‌های آموزشی و ترویجی را ویژه روستایی‌های حاشیه‌نشین جنگل‌ها با حضور تسهیل‌گران تشکیل داده و همیاران طبیعت را شناسایی کرده و در غالب تشکل‌های مردمی ساماندهی کردیم و در نظر داریم بسیج همگانی را برای بازگرداندن سلامت جنگل‌ها در غالب پویش برگزار کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به احیای جنگل‌ها بیان کرد: با حفاظت مستمر و شبانه روزی، کاشت نهال با گونه‌های بومی جنگلی در مناطق صدمه دیده و کاشت بذر با عنوان پویش مردمی بذرکاری برای احیای جنگل‌های زاگرس در تلاش هستیم.

کد خبر 5367730

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =