چین  آمریکا را آغازگر بحران هسته‌ای ایران عنوان کرد

چین آمریکا را آغازگر بحران هسته‌ای ایران عنوان کرد که می‌بایست همه تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و سایر طرف‌ها را بردارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، «ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری خود تاکید کرد که مذاکرات وین نقش بسیار پررنگی دارد تا مواضع دولت جدید ایران از سوی همه طرف‌های توافق هسته‌ای شنیده شود.

لی جیان در این نشست همچنین درباره مواضع آمریکا، آلمان و فرانسه در جریان مذاکرات وین گفت: هفته گذشته دور هفتم مذاکرات با تلاش همه طرف‌ها در وین آغاز شد. اگرچه هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشد، اما همه موافقت کردند که به برجام دقیقاً همانطور که هست، باید برگردانده شود. همچنین با توجه به شش دور مذاکرات قبلی، طرفین درباره لغو تحریم‌ها و موضوعات حوزه هسته‌ای گفت‌وگوهای مفصلی انجام دادند و طرف ایرانی اسنادی را پیشنهاد کرد. در شرایط کنونی، همه طرف‌ها باید به جهت سیاسی گفت‌وگو و مذاکره پایبند باشند و برای گسترش اجماع و پیشبرد روند مذاکرات تلاش کنند. در حال حاضر، نکته مهم تمرکز بر مسائل حل نشده، اتخاذ نگرش منعطف و باز، نشان دادن خرد سیاسی، جستجوی راه حل‌های عملی و تلاش برای دستیابی به توافق در مورد اجرای فوری برجام در اسرع وقت است.

دیپلمات ارشد وزارت خارجه چین همچنین آمریکا را آغازگر بحران هسته‌ای ایران عنوان کرد که می‌بایست همه تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، چین و سایر طرف‌ها را بردارد، هرچند به گفته این مقام چینی ایران هم در مقابل می‌بایست براساس تعهدات هسته‌ای خود رفتار نماید.

روز دوشنبه «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: برای رسیدن به یک توافق خوب جدی هستیم. توافق باید جامع باشد که مردم به طور ملموس نتایج آن را احساس کنند.

وی افزود: آنچه که هیئت ایرانی به عنوان متن مکتوب ارائه داده کاملاً در چهارچوب برجام است و هیچ چیزی فراتر از برجام در آن نیست و مطالبات فرا برجامی در متن نیست. صراحتاً به آقای بورل اعلام کردم که اخبار غنی‌سازی ۹۰ درصدی ایران کذب محض است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین تصریح کرد: انتظار این است که در ادامه گفتگو، طرف‌های مقابل با پیشنهادها و پاسخ‌های مشخص شامل لغو تحریم‌ها به وین آمده و دست از بازی مقصرنمایی بردارند، در این صورت توافق خوب در دسترس است، ما مسیر دیپلماسی و مذاکره را در وین و در چهارچوب منطق مذاکراتی و تفاهم دنبال خواهیم کرد.

کد خبر 5369447

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =