بازتاب طرح افزایش ۲ ساله سن بازنشستگی/ ابهاماتی که باید شفاف شود

طرح افزایش سن بازنشستگی که در لایحه بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ آمده است، با واکنش های کارشناسان و متخصصان مربوط مواجه شده و موافقان و مخالفان طرح، دیدگاه های خود را مطرح کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق بند «د» تبصره ۲۰ لایحه بودجه ۱۴۰۱، حداقل و حداکثر بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هر میزان سابقه خدمت در صندوق سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش می‌یابد. البته احکام قطعی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری برای بازنشستگی از این حکم مستثنی هستند. همچنین سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمامی صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری و لشکری و سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش خواهد یافت.

بر همین اساس، محاسبه حقوق بازنشستگی در تمامی صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری، سازمان تأمین اجتماعی بر اساس متوسط حقوق سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

بر اساس آنچه در لایحه بودجه پیشنهادی دولت آمده است؛ آئین‌نامه اجرایی مورد نیاز این قانون که در مواردی که مدت خاصی پیش‌بینی نشده است حداکثر سه ماه پس از ابلاغ قانون بودجه به تصویب هیأت وزیران رسیده و برای سال آینده اجرایی می‌شود.

به دنبال این خبر، کارشناسان و نهادهای مربوطه در حوزه بیمه و بازنشستگی، واکنش‌هایی به این طرح داشته اند که شاید مهم‌ترین نکته مورد بحث، ابهامات طرح پیشنهادی باشد. زیرا، منتقدان طرح بر این عقیده اند که جزئیات طرح افزایش سن بازنشستگی، شفاف نیست و ابهاماتی دارد.

سن بازنشستگی کارآمد نیست

محمدرضا واعظ مهدوی کارشناس اقتصاد سلامت، ضمن موافقت با طرح افزایش سن بازنشستگی، گفت: امروزه با توجه به اینکه امید به زندگی و طول عمر بالا رفته، همزمان خدمات بهداشتی و درمانی هم مانع از بسیاری بیماری‌ها و مرگ‌ومیرهای زودرس شده است، سن بازنشستگی گذشته کارآمد نیست و باید افزایش پیدا کند.

وی افزود: مهم‌ترین مشکل امروز جامعه بازنشستگی کم بودن قدرت خرید، حقوق و دستمزد بازنشستگی است که علت سیاست‌های تورم‌زای موجود است. این اصل سیاستی همان است که دولت باید جلویش را بگیرد ولی متأسفانه چنین نمی‌کند.

بازتاب طرح افزایش ۲ ساله سن بازنشستگی/ ابهاماتی که باید شفاف شود

اما، طرح افزایش سن بازنشستگی، با ابهاماتی نیز همراه است که صدای اعتراض و گلایه منتقدان را در آورده است. زیرا، آنها بر این عقیده اند که برای اجرای یک طرح ملی و کشوری، بایستی تمامی ابعاد آن شفاف سازی شود. در حالی که نکات مبهم در این طرح زیاد است.

مشکل طرح افزایش سن بازنشستگی

اکبر شوکت رئیس تشکل‌های کارگران ساختمانی و عضو سابق هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص افزایش دو سال به سن بازنشستگی که در لایحه بودجه مطرح شده است، گفت: افزایش سن باید شامل مشمولان بیمه‌ای جدید و قراردادهای جدید بیمه‌ای شود چرا که هنگامی که ما برای شروع کار قرارداد بستیم با ۳۰ سال کار و ۵۰ سال سن بازنشسته می‌شدیم اما با تصویب این بند از لایحه باید ۳۲ سال در هر واحدی که هستیم، فعالیت و سپس درخواست بازنشستگی بدهیم و این بند به این معناست که دولت و صندوق‌ها از تعهدات خود شانه خالی کردند.

وی افزود: دو سال پرداخت حق بیمه بیشتر یعنی ۳۰ درصد از سهم بیمه به صندوق‌ها داده می‌شود و این دو سال مبلغ هنگفتی از درآمد کارگر و فرد بیمه شده را شامل می‌شود.

دو سال پرداخت حق بیمه بیشتر یعنی ۳۰ درصد از سهم بیمه به صندوق‌ها داده می‌شود و این دو سال مبلغ هنگفتی از درآمد کارگر و فرد بیمه شده را شامل می‌شود به گفته شوکت، برای بهبود وضعیت صندوقهای بیمه‌ای نباید چنین قوانین و طرح‌هایی را تصویب کرد که کاملاً یک طرفه و فقط به نفع دولت و صندوق‌ها است و بدون در نظر گرفتن حق و حقوق جامعه کارگری و بازنشستگی است.

وی با اشاره به اینکه نباید به یکباره و بدون کار کارشناسی چنین موردی به لایحه بودجه اضافه شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه این موضوع بدون نظرات کارشناسان تأمین اجتماعی و همچنین خود سازمان و سایر صندوق‌های بیمه‌ای بوده است، به همین دلیل از نمایندگان مجلس تقاضا داریم این مورد را حذف کرده و با کمک کارشناسان و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس ابتدا تحقیقات گسترده‌ای صورت گیرد و سپس در خصوص افزایش سن بند یا تبصره‌ای در لایحه آورده شود که البته باز هم باید شامل مشمولان جدید شود نه افرادی که سال‌های زیادی از سنوات آنها می‌گذرد و تازه باید دو سال دیگر صبر کنند تا بازنشست شوند.

عضو سابق هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: این موضوع خلاف قانون است چرا که در قانون رفاه و تأمین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه فرد بازنشست می‌شود و اینکه یک باره و فقط برای اینکه اعتبارات دولت، افزایش یابد، این مورد را آورده اند. بدون در نظر گرفتن شرایط کارگری.

وی افزود: این قانون یک طرفه است و فقط به سود دولت خواهد بود و به طور حتم جامعه کارگری با آن مخالف خواهد بود.

شوکت با اشاره به اینکه شرایط جامعه به گونه‌ای نیست که بتوانند چنین قوانین را به تصویب برسانند، تصریح کرد: تصویب این موارد باعث آشوب جامعه کارگری و کارمندی خواهد شد.

عضو سابق هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی همچنین در مورد پرداخت میانگین سه سال آخر مستمری به بازنشستگان اظهار داشت: این موضوع نیز به ضرر بازنشستگان خواهد شد چرا که میانگین ریالی دستمزد سه سال آخر درست نبوده و باید درصد اضافه شدن به حداقل حقوق پایه در نظر گرفته شود و رقم ریالی نباید مدنظر باشد چون فقط به ضرر بازنشستگان و کارگران خواهد شد.

وی در خصوص اصلاحات پارامتریک سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: سازمان در گذشته افزایش سن را در اصلاحات پارامتریک مدنظر مطرح کرده بود که آن نیز شامل قراردادهای جدید و بیمه شدگان جدید می‌شد اما در لایحه بودجه موردی که مطرح شده، یک طرفه بوده و فقط ارباب رعیتی است. چرا که به نفع کارگران و بازنشستگان نیست و دولت یک موردی را مطرح و مردم نیز باید اجرایی کنند و در نهایت در خصوص افزایش سن به جمع بندی نهایی نرسیدیم و قرار بود بعد از انجام کارهای کارشناسی لازم مجدداً مطرح شود نه اینکه یک باره موضوع جدید را در لایحه بودجه ببینیم.

عضو سابق هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی افزود: از رئیس سازمان برنامه و بودجه انتظار داشتیم حداقل با نمایندگان تشکل‌های مختلف کارگری و کارفرمایی و خود تأمین اجتماعی جلساتی را برگزار می‌کرد و در این خصوص نظرات ما را نیز می‌شنید و این گونه یک طرفه از سوی خود بندی را به لایحه اضافه نمی‌کرد.

بازتاب طرح افزایش ۲ ساله سن بازنشستگی/ ابهاماتی که باید شفاف شود

شوکت تأکید کرد: افزایش سن بازنشستگی موضوعی نیست که بخواهد در لایحه بودجه بیاید. به همین دلیل از کمیسیون اجتماعی درخواست می‌کنیم تبعات تصویب این موضوع را مدنظر قرار دهد و با نظر شرکای اجتماعی این موضوع را بررسی و معایب آن را دیده و در نهایت آن را از لایحه خارج کند.

ابهامات طرح افزایش سن بازنشستگی

محمد حسن زدا سرپرست سابق سازمان تأمین اجتماعی در خصوص افزایش سن بازنشستگی که در لایحه بودجه آمده به خبرنگار مهر گفت: ابهاماتی در این لایحه وجود دارد که نشان می‌دهد بدون کار کارشناسی این بند را به لایحه بودجه اضافه کرده اند. مشخص نیست دو سال افزایش سن شامل چه کسانی می‌شود. آیا زنان با سابقه ۲۰ سال و ۴۲ سال سن و همچنین مشاغل سخت و زیان آور مشمول این لایحه هستند یا خیر.

آیا زنان با سابقه ۲۰ سال و ۴۲ سال سن و همچنین مشاغل سخت و زیان آور مشمول این لایحه هستند یا خیر؟ وی افزود: تا به حال با پرداخت ۳۰ سال حق بیمه، بیمه شده می‌توانست درخواست بازنشستگی دهد و یا با گذشت ۵ سال از ۳۰ سال سن بازنشستگی، سازمان ذیربط می‌توانست فرد را بازنشست کند اما در حال حاضر در این لایحه هیچیک از این موارد مشخص نشده و فقط عنوان شده سن بازنشستگی دو سال افزایش یافته است.

این کارشناس تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه باید مشمولان افزایش سن باید مشخص شوند، گفت: سازمان برنامه و بودجه ابتدا باید کار کارشناسی لازم را برای این موضوع انجام می‌داد و در این خصوص نیز با سازمان تأمین اجتماعی و کارشناسان و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس، تبادل لازم را صورت می‌داد در صورتی که هیچیک از این اتفاقات، رخ نداده است.

وی افزود: ما در گذشته افزایش ۶ ماه سن بازنشستگی را در تأمین اجتماعی مطرح کرده بودیم و البته فقط شامل مشمولان جدید بیمه‌ای می‌شد اما در این بند از لایحه بودجه، تمامی بیمه شدگان را عنوان کرده اند نه فقط مشمولان جدید که این موضوع منطقی نیست.

زدا با تأکید بر اینکه مطرح کردن و یا تصویب این لایحه باعث می‌شود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر تا اسفند خود را بازنشست کنند، گفت: این موضوع باعث می‌شود دو تا سه هزار میلیارد تومان از فروردین ماه سال آینده بار مالی بر دوش سازمان‌های بیمه گر مانند تأمین اجتماعی بگذارد که نه تنها باعث پایداری صندوق‌ها نخواهد شد بلکه به مرور باعث سقوط آنها می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از ابهامات این بند از لایحه این است که در آن عنوان شده مستخدمین صندوق‌های بازنشستگی اعم از لشگری، کشوری و تأمین اجتماعی، سنوات بازنشستگی شأن دو سال افزایش می‌یابد و این سوال مطرح می‌شود که این مستخدمین، منظور افراد استخدام شده در این سه صندوق هستند یا تمامی کارگران را نیز شامل می‌شود.

سرپرست سابق تأمین اجتماعی ادامه داد: ابتدا باید تمامی این ابهامات برطرف شود و با نظر کارشناسی این بند به لایحه افزوده شود.

آنچه در صحبت‌های مخالفان طرح افزایش سن بازنشستگی، بیش از هر موضوعی مورد تاکید قرار گرفته است، قانون بودجه است. زیرا، عنوان می‌کنند که لایحه بودجه برای یک سال بسته می‌شود، اما این طرح برای ۲ سال است. شاید همین نکته و نکات دیگر در این طرح، باعث شده تا ابهامات آن پابرجا بماند.

یکی دیگر از نکات مورد بحث در طرح افزایش سن بازنشستگی، وضعیت بیکاری در کشور است که اگر قرار باشد زمان بازنشستگی افزایش یابد، عملاً افراد در نوبت کار، باید زمان بیشتری را در انتظار بمانند. مگر اینکه بتوان در همین یک سال، فرصت‌های شغلی جدید ایجاد کرد تا مانع از افزایش بیکاری در کشور شد.

کد خبر 5375976

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  نظرات

  • IR ۱۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۴
   36 7
   مدیران اصلاح طلب تامین اجتماعی بانی گرفتاریهای مالی خاصه بدهی چند ده هزار میلیارد تومانی و کسری ماهیانه ۶ هزار میلیارد تومانی این سازمان کارگری طی ۸ سال گذشته بوده جالب اینکه کما کان هستند و ماهیانه چند ده میلیون حقوق و مزایا برده و می برند متاسفانه دولت فعلی و بیمه شدگان باید جبران خسارت کنند.
  • محمد IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   33 0
   سلام ،۶۰سال به بالا نمی تواند پول بیمه پرداخت کند مجلس نباید تصویب کند.
  • دزد IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   37 0
   چند میلیون دو سال سربازی شون رو بیمه شو پرداخت کردند برای افزایش خدمت .از اون ور می‌خوان دوسال اضافه کنن.معنی اون چی میشه .میشه توضیح بدید .یعنی الکی پول دادیم واسه پرداخت بیمه سربازی .دوسال کم شد .پول دادیم بیمه .دو سال اضافه شه؟؟؟
  • IR ۰۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   32 1
   مخالفان طرح به نکات مهمی اشاره کرده اند من جمله ابهاماتی که در آن است مشخص نیست که شامل حال کارگران میشود یاخیر دوم کسی که وارد کار شده وخود را بیمه نموده بر طبق قانون سی سال و پنجاه سال سن قبول کرده است و اینک دولت بصورت یکطرفه و بنفع خود این قانون را تعغیر میدهد
  • IR ۰۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   40 2
   این طرح غیر قانونی و غیر شرعی است و با اجرای این طرح کسانی که در آستانه بازنشستگی هستند بار روانی سنگینی را باید متحمل شوند
  • استقامت IR ۰۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   49 0
   با افزایش سن بازنشستگی مخالفم
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   10 0
   دولت هرکاری می کنه نمی تونی مردم بکشه ،میخواهد این را هم امتحان کند ببیند می میرند یا نه ؟فقط سربازها را اضافه کنید تا کارما زودتر راه بیفتده.
  • پرویز IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   18 0
   بدتر از اضافه شدن دوسال به سن بازنشستگی , پیشنهاد میانگین 3سال آخر حقوق میباشد که یعنی طرف وقتی بازنشسته میشود حداقل یک سوم درآمدش را از دست میدهد و این یعنی ظلم مضاعف.
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   16 0
   طرح افزایش سن بازنشستگی طرح بسیار بدی است.کار کارشناسی روی ان انجام نشده است
  • رضا IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   1 3
   چه عجب بالاخره یه آدم فهیم که حرفهاش بوی عدالت ومنطق میده پیدا شد
  • رضا محمودی IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   10 0
   این یک ظلم آشکار به جامعه کارگری است که با حداقل دستمزد کار کرده آن هم کارهای طاقت فرسا با انواع قراردادهای سفید و هزاران دوز و کلک که کارفرمایان بر سر آنها آورده اند حالا هم دولت خدا به زمین گرمتان بزند که تاوان اشتباهات و گندکاری مدیران نالایق را کارگر باید بدهد
  • حسین ازچهارمحال IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   12 1
   خجالتم خوب چیزیه همه دنیا دارن کاهش میدن توایران خراب شده افزایش میدن دزدی توروزروشن سی سال جیب مردماخالی میکنن کمشونه دوسه سال دیگه اضاف میکنن
  • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   13 0
   تصویب این قانون خلاف شرع وتحمیل به مردمه؛ شما میتونیداستخدام جدید با شرایط ۳۲ سال قانونمند کنید
  • کار آفرین IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   10 0
   یه طرحی اجرایی کنید که به نفع مردم باشه ، منی که تو 50سال کلی مشکلات جسمی دارم الانم حاضرم بازنشستم کنند از درد خونه افتادم سنم قد میده به بالای 60سال
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   13 0
   بنظر من خیانت در حق کارگر است نمایندگان محترم تصویب نکنند
  • اخمدی IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   8 0
   این قانون با روح عدالت خواهی دولت در تضاد است بیچاره کارمند
  • کارمند IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   7 0
   با توجه به مشکلات اشتغالزایی جوانان و رفع معظل بیکاری ، تصویب این دو سال واقعا ظلم است هم برای آنهایی که شاغل هستند و هم برای آنهایی که جویای کار هستند . امیدوارم تصویب نشود .
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   10 0
   بیمه تامین اجتماعی که از پول کارگر بدبخت تامین می‌شود جه ربطی به این قانون دارد باز بوجه کم آوردین میخوای دست کنین تو جیب کارگر بدبخت
  • داریوش ملکی ، IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   4 0
   این طرح احمقانه تصمیم گرفته شده
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   9 0
   لطفا اینو هم در نظر بگیرید بسیاری از کارگران خودشون بیمه خودشونو پرداخت میکنن و کارفرما قادر به پرداخت بیمه کارگر در کنار بسیاری از هزینه های کارگری نیست.و این دوسال اضافه پرداخت بیمه برای کارگران خیلی سنگینه.
  • عباس IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   5 0
   شدیدا مخالفم 30سال سابقه پرداخت بیمه اگر مدیریت منابع باشد جوابگو خواهد بود هزینهاای تحمیلی باید حذف شوند
  • امیر IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   6 0
   صندوق بیمه تامین اجتماعی مال کارگران هست و نه تنها از دولت بودجه نمیگیرد بلکه دولت ده ها هزار میلیارد تومان به ان بدهکار است. اگر دلسوز صندوق هستند بدهی شان که حق کارگران هست به صندوق برگردانند. این طرز تحکم قرون وسطایی مورد قبول هیچ فردی از این جامعه شریف چهل میلیونی نیست . نه به قانون بی قانونی
  • حسین حسینی RO ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   4 0
   خدایا خداوندا تا کی باید منتظر ماند تا یکی از کارمندان و کارگران بازنشسته شود ما یا امثال ما فرصت کار داشته باشیم
  • منصور علیپور IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   6 0
   بنده مخالف هستم با وجود این همه نیروی جوان جویای کار و درصد بالای بیکاری در حق اونها ظلم میشه و اینکه میانگین سه سال، دریافتی حقوق بگیران کمتر میشود و هر دو بند آن ظلم به بیمه‌گذار میباشد.
  • فرهاد IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   4 0
   این بیمه فقط بفکر خودشه هرچه مردم زودتر بمیرن بنفعشه اینا واقعا لاشخورن یا کفتار با این همه مشکلات کمتر کس عمرش از ۶۰ سال بگذره دزدن واقعا
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   5 0
   سلام از همه بدتر این است که حقوق بازنشستگی میانگین سه سال می شود
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   9 0
   قوانین بازنشستگی به هیچ عنوان نباید متزلزل و متغیر باشد مگر در جهت تسهیل نه در جهت تذلیل کارگر در این صورت چه تضمینی هست که دو سال دیگه باز خر سواران سن بازنشستگی رو زیاد کنن.ضمنا چجوری با این بیماری و گرونی ها سن امید به زندگی زیاد شده اصلا مگه امیدی هم مونده ؟؟؟
  • AE ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   13 0
   اینم یه دزدی اشکار از جیب ملت بیچاره
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   3 0
   اقای محترم کجا مرگ ومیر پایین اومده.شکم سیر از گرسنه خبر نداره.کار گری نکشبدی تا بدونی معلومه از وقتی بدنیااومدی تورفاه بودی سن امید به زندگی برای خودت حتما بالا رفته میگی ما که تو خانواده سن به 60 هم نمیریه پس چرت نگو
  • RO ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   6 0
   این حرکت آقای رییسی همانند افزایش یک شبه خودرو بدون کار کار شناسی می‌باشد متاسفانه خدا رحم کند
  • JP ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   2 0
   این عبارت " بدون در نظر گرفتن سابقه " به چه معنی است.؟ چون در قانون فعلی سن بازنشتسگی تابعی از میزان سابقه است. اگر سی سال سابقه داری , سن بازنشتگی پنجاه ساله است و اگر نه شصت ساله . حالا وقتی میگن سابقه اینجا مطرح نیست , کسی که در سن پنجاه سال سی سال سابقه داره باید تا شصت و دو سالگی صبر کنه ؟؟!
  • مهدی FR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   1 0
   باسلام. درخصوص کارگران بیمه شده تامین اجتماعی باید بگوییم خسارت وارده به تامین اجتماعی را ما جامعه کارگری بهیچ عنوان قبول نکرده و تاوانش را دولت بی تدبیر قبلی ازاموال شخصی میباست پرداخت کند . ما کارگران سی سال مبلغ بیمه که درحال حاضر ماهیانه 1/500میلیون تومان است پرداخت می‌کنیم ، مبلغ سالیانه
  • مهدی FR ۱۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   2 0
   مبلغ سالیانه واریز مامیشود پانصد و چهل میلیون تومان که در هربانکی بگذاریم بسیاربیشتر از بازنشستگی به ما سود میدهد . پس ماتاوان نابلدی وبی سیاستی را پرداخت نخواهیم کرد والسلام
  • ستمدیدگان IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   20 0
   اتفاقا سن امید به زندگی با این فشارهای بی حد و مرز اقتصادی کاهش یافته.به چه امیدی میتوان زنده بود
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۶
   2 0
   من 20سال کارگری در مشاغل سخت کارکردم باصحبت هایی که با اداره کارکردم 7ماه دیگه بازنشست میشم شامل ماهم می شود لطفا کارشناسی هست پایخ دهد ممنون
  • ناشناس IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۶
   7 0
   دزدی از جیب ملت و تصمیم یکطرفه
  • سید داود میران عزیز IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۶
   14 0
   من با سابقه 29سال4ماه هرگز با این لایحه موافق نیستم و تا آنجا که می توانم برای ابطال این لایحه مبارزه میکنم.
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۶
   2 0
   با سلام این طرح ضمن اینکه ناقص قانون خدمات کشوری است باعث نادیده گرفتن قانون کار و عرف بیش از یک قرن سنوات برای بازنشستگی و نیز پایمال نمون حق کسانی است که در سال 1401 باید بازنشسته میشدند، افرادی که بعضا با سن بالا و ناتوانی جسمی و روحی امید به بازنشستگی با میانگین دو ساله آخر خدمت خود داشته اند...
  • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   8 0
   با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم مردم در مجلس خواهشمند است به این طرح غیر قانونی و ظالمانه مخالفت بفرمایند.طرحی که بدلیل عملکرد نامطلوب صندوق تامین اجتماعی و کسری بودجه دولت، عوض آنرا کارگرانی باید تحمل کنند که بعضا در سنین بالای 55 و60 بامید بازنشستگی با 30سال کار و میانگین دو سال پایانی حقوق خود ب
  • سید داود میران عزیز IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   3 0
   دولت بجای آنکه باری از روی دوش کارگران بردارد وزنه ای سنگین بر دوش کارگر می گذارد.کسری بودجه راه حل دارد وراه حل آن این است دولت جلوی ریخت و پاشها و هزینه های بی حساب و کتاب خود که بدون اجازه ملت انجام می دهد بگیرد.
  • سید داود میران عزیز IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   9 0
   مسئولان ادعا می کنند مردم ولی نعمت ما هستند،پس نمایندگان مجلس با لایحه افزایش سن بازنشستگی مخالفت کنند.
  • د.م.ع IR ۰۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   7 0
   به نظر بنده،حالا که دولت نمیتواند باری از روی دوش مردم بردارد حداقل باری بر دوش کارگران نگذارد و مجلس نیز با این طرح مخالفت نماید.
  • مجتبی IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   7 0
   این همه جوان بیکار داریم، چرا سن بازنشتگی را افزایش می دهید؟ با بازنشسته شودن افراد قدیمی، دوباره نیروی کار جدید و جوان می تواند جایگزین شود.
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   4 0
   با این کار ضربه محکمی به نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهند زد!!!!!
  • بنده خدا IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   6 0
   به نظر بنده این طرح خیلی مشکوک است چرا که همه میدانید با تصویب چنین طرحی جنجالی چه قیامتی خواهد شد!!!!! علنا دارید تیشه به ریشه نظام میزنید!!! واقعا باعث تاسف است!!! کسی که تا به حال با تمام مشکلات کارگری ساخته و دم بر نیاورده یک دفعه چنین ضربه ای خواهد خورد که تاریخ به یاد نخواهد داشت!
  • رصا IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   3 0
   سلام افز ایش سن یا سنوات باز نشستگی واقعا با این بیکاری جوانان هم خوانی ندارد افراد سنوات بالا هم راندمان کاری ندارن لذا دولت باید بدهی خود رابه صندوق ها پرداخت کند بجای این تصمیم واز جوانان پر تلاش منتظر کار ومواد استفاده کند لذا به نمایندگان خود در مجلس به طریقی شده اطلاع دهید تا این طرح تصویب ن
  • ا.غ IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   3 0
   افزایش سنواتی 2 سال بیشتر درجهت مخالف اشتغال بکار شدن جوانان است 2 سال بیشتر انتظار را به همراه خواهد داشت، به نظر می آید اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد طرح شده در دی ماه 1399 بهترین روش و راه باشد ،ان شاءالله
  • شنگول IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   0 0
   اگر این طرح تصویب بشه ما کارگراکه طرفدار اصولگرایان بودیم از این به بعد میشیم دشمن اصولگرایان حالا خود دانید
  • شنگول IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   3 1
   مرگ ولعنت برکسانی که این طرح کثیف وکارگر کش ومستضعف کش ومظلوم کش را برای کارگران تامین اجتماعی تصویب کنند چرا همه ی بیمه ها را بایه چوب میزنید اون صندوقی که ضررده هست صندق بازنشستگی دولتی وکشوریه نه تامین اجتماعی
  • ایمان IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   4 0
   این طرح های ضدونقیض چیه و از کجا درمیاد؟ همین چندسال پیش طرح بازنشستگی ۲۵ ساله مطرح شد. بعد خرید دوران سربازی مطرحشد که صدوهشتاد درجه با آن اختلاف فاز داشت !! وحالااین طرح ۲سال اضافه !! یعنی چی؟؟!! مگرزندگی مردم قشر کارمند و کارگر مسخره اند؟
  • شنگول IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   2 0
   متاسفانه دولت اصولگرا داره همه بیمه ها رو با یک چوب میزنه خوب معلومه شرایط کاریه کارمندای دولت راحته اکثرا پشت میز نشینن ولی کارگر تامین اجتماعی باید با شرایط سخت بجنگه وامنیت شغلی نداره وهر لحظه کارفرما احتمال داره عذرشو بخاد ولی کارمند دولت امنیت شغلی داره وکارگر منتظر که زودتر از محیط کاری عذاب
  • شنگول IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   5 0
   با تصویب طرح افزایش سن بازنشستگی کارگران لکه این ننگ به پای مجلس انقلابی ودولت اصولگرا نوشته خاهد شد
  • شنگول IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   9 0
   لعنت ومرگ بر هر کسیکه این طرح افزایش سن بازنشستگی را تصویب کنه
  • IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۷
   5 0
   متاسفانه دولتها و مجلس های پیشین از صندوق بازنشستگی به عنوان سازمان خیریه و ...استفاده کرده اند با طرح 25 سال سنوات کار با 30 روز حقوق و پاداش و غیره.. یعنی بار اعمال بار مالی به سازمان تامین اجتماعی دولت هر کجا بودجه کم میاره دست میکند توی جیب کارگران و کارمندان ولله ولله ولله خجالت هم خوب چیزیه.
  • سید داود میران عزیز IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
   7 0
   اگر مجلس مردمی است و یا اگر نمایندگان مجلس نماینده مردم هستند،باید با این طرح استثماری مخالفت نمایند.
  • فرزاد IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
   3 0
   دو سال از عمر عزيزمان را مفت براي دولت كاركرديم تازه مي گن بايد پول اين دو سال را بديد تا جزء سابقه تان لحاظ بشه. بعد حالا 2 سال هم مي خواهند به سابقه اضافه كنند. آقا ما اگر مسئول نخواهيم كي را بايد ببينيم . آخه اين چه وضعيتي است كه براي ما درست شده فقط براي ملت اعصاب خوردي و ناراحتي ايجاد مي كنيد.
  • محمد IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
   8 0
   لعنت به مدیران بی لیاقت و بیکفایت چرا مردم اینهمه تاوان سومدیریت شماها رو باید بدن عجب مملکتی درست کردید فقط مونده پول نفس کشیدن رو هم از مردم بگیرید لعنت به همه تون
  • یاسر IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
   8 0
   متنفر یم از این تصمیم های غیر کارشناسی و مبتدی من وخیلی از همکارانم مخالف صد در صد این تصمیم دولت هستیم
  • سید داود میران عزیز IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۹
   4 0
   می خواستم از مسئولان فعلی و قبلی تامین اجتماعی بپرسم چرا سازمان عریض و طویل تامین اجتماعی با داشتن هلدینگ شستا که مالک حدود 180شرکت می باشد باید در معرض ورشکستگی قرار بگیرد.تکلیف غرق شدن نفتکش عظیم سانچی که تحت مالکیت شستا بود چه شد.
  • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۹
   4 0
   کی به فکر کارمند بیچاره هس
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۹
   1 10
   شایدم طرح بدی نباشه هنوز که آیین نامه اجراییش نیومده. به هر حال درست نیست کسی که از هیجده سالگی رفته سر کار ۴۸ سالگی بازنشسته بشه و تا آخر عمر از منابع کشور استفاده کنه اینجوری منابعی برای نسل بعد نمیمونه
   • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
    1 0
    چه کسی باسن ۱۸ رفته سر کار جوان تا دیپلم بگیره سنش شده ۱۸ چهارسال دانشگاه هم بهش اضافه کن تازه اگه فورا استخدام بشه چرا الکی قضا وت میکنی من سی سال خدمت کردم کافیه بزار جوانان جویای کار وپرتوان بیان که یازده بالا تری دارن
  • بی نام IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۹
   3 0
   دولت فقط به فکر خودش جای خجالت داره کارمند با این همه سابقه خصوصا خانمها که بچه ها نیاز به وجودشان دارن باید دو سال اضافه بخاطر بی لیاقتی مسئولین صندوقهای بازنشستگی بمانند؟ آیا این عدالت در جامعه اسلامی و انقلابی ماست؟ مالیات کارمند ، کار کارمند ، گلوی کارمندان را بگیرند و خفه کنند راحت بشین
  • اکبر IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۹
   5 0
   تاوان بی عرضکی ودوزدی مسولان بدبخت قشر کارمند و کارگر بدهند یه عده هم برند عشق و حال کنند
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰
   5 0
   من سال دیگ بازنشسته می شم برای دوران باز نشستگی و تحصیلات فرزندان برنامه ریزی کرده بودیم تمام برنامه هامون بهم خورد ، خدا لعنت کنه اونهایی را که دستشان دایم تو جیب کارمند و کارگر بیچاره هست و اندکی به تبعات روحی و روانی این افزایش سن بازنشستگی فکر نمی کنند ، والله دیگه رمقی برا کارمند و کارگر نموند
  • محمد IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰
   4 0
   پناه می بریم به خدا از شر شیاطین ، در سال 1385 برای اینکه قشر جوان بیکار را وارد کار کنند آمدن شاغلین را با 25 سال سابقه بازنشست کردن و الان چه شده است که می گویند 32 سال؟!!!!!! الان که علاوه بر بیکاری گذشته مشکل کرونا نیز بر بیکاری جوانان افزوده است چرا این طرح؟ .... شکایت خود را کجا ببریم ای خداا
  • کارگر IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰
   4 0
   باز هم دست توجیب ملت گذاشتید ما کارگرها نبودیم چه کار می کردید
   • رنجدیده IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
    1 0
    سلام ، وقتی درس میخونی تا مدرک بگیری بتونی استخدام شوی ، سربازی بری و بعدش دنبال کار باشی، سن میرسه به بالای 27 سال ، اونوقت هم تا بخوای بازنشسته بشی همچنین قانونی رو بزارن ، یک کلام بگین برای چی به دنیا آمدیم ، به دنیا آمندنمون اشتباه بوده ،چرا ما باید تاوان بی سوادی و عدم مدیریت شما ها رو بدهیم
  • فرهادی IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۱
   1 0
   من‌از‌مسعولان‌محترم‌تامین‌اجتمای‌‌در‌رابته‌با‌سن‌باز‌نشستگی‌عا‌جزانه‌ خواهش‌میکنم‌این‌قانون‌را‌تصویب‌نکنند کار‌گر‌بدبخت‌هیچی‌امیدی‌ندارد‌فقط‌امیدش‌به‌باز‌نشستگی‌است کاش‌خودتون‌جای‌کارگر‌ها‌میزاشتین‌اون‌وقت‌قضا‌وت‌درست‌میکردی
  • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۱
   3 0
   ملاک حقوق بازنشستگی میانگین سه سال اخر خدمت بشه عین خود ظلمه اما سنوات بازنشستگی بشه دوسال رو می توانند اختیاری کنند هرکسی که تمایل داشت با 32 سال برود
  • مظلوم IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۱
   2 0
   این کار برای کارگر ها ظلم است و دولت یک‌طرفه این قانون را اجرا می کنند
  • داود IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۷
   1 0
   چرا قشر کارگر باید تاوان بی لیاقتی مسوولین قبل را بدهند اگه واقعا دولت با کسری بودجه مواجه است چرا حقوق معلمان محترم که کل ساعات کاریشان در دوران ما قبل کرونا مجموعا به چهار ماه درسا هم نمی‌رسه این همه اضافه میشه؟ من که راضی نیستم انشاالله این حق کشی گریبان گیر فرزندان همون کسانی باشه که تصویب کنند.
  • سید داود میران عزیز IR ۰۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
   1 0
   اگر تامین اجتماعی ورشکسته است چرا طلب مربی سابق تیم ملی فوتبال را از جیب کارگران پرداخت می کنند.
  • پدر IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   2 0
   سلام بازدهی هر انسان 25سال خدمت است . با کارمندان و کارگران بالای 25سال خدمت که نه انگیزه دارند و نه توان ایران در هیچ زمینه ای پیشرفت نمی کند . دولت باید همه را با 25سال بازنشسته و نیروی خلاق و پر انگیزه و جوان وارد سیستم کاری و اداری کشور کند .
  • منتظر باز نشستی خسته از کار IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   2 0
   دولت بدهی ۴۵۰۰ هزار میلیاردی خودش رو به صندوق بازنشستگی پرداخت کنه دست تو جیب کارگر و کارمند فلک زده نکنه چرا پول دستمزد مربی فوتبال رو باید از صندوق پرداخت کنند بعد پول کم بیارن و فشار کاری و روحی به کارمند و کارگر بدبخت بیاره
  • کارمند IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   2 0
   تاوان مشکلات اقتصادی و عدم مدیریت مدیران را باید مزد بگیران به دفاع پرداخت کنند قابل قبول نبوده و هیچ کس این بی تدبیری را نخواهد پذیرفت
  • کارمند IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   1 0
   چطور میشه درمورد یک طیف بزرگی ازمردم تصمیم می گیرند درصورتیکی که اصلا"ازخود شان نظری نمی پرسن مگر می شود ما دریک کشور اسلامی و برابر زندگی می کنیم
   • داود میران IR ۰۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
    0 0
    دوست من،یکبار متنی را که گذاشتی ببین معنیش چیه. من که نفهمیدم.
  • کیخا دهدزی IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۳
   0 0
   با سلام برای ما کارگران تامین اجتماعی که از کار اینترنتی هیچ اطلاع نداریم و با خبر را از مرد بشنویم برای ما سخت است که 30 سال کار کنیم خواهشمند است برای کارگران با 25 سال برای بازنشستگی بسیار خوب است چون ما دیگر خسته شدیم و کار از ما زور گرفته است ما کارگران را بازنشسته کنید با تشکر کارگران ایرا
  • ایرانی IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۳
   0 0
   اگر یک نفر سی سال طبق قوانین جاری کار کرده و 30%درامدش را پرداخت کرده در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد یک کارشناس ناشی واما کاربلد بلوادرست کردن یک شبه و یک طرفه قوانین را بخاطر عدم مدیریت هزیته های خودش قرارداد را یکطرفه عوض کند نوبراست و مایه تاسف از مجلس ناشی و طرح در صحن مجلس و مشخص شد مجلس هم اره
  • ایراتی IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۳
   0 0
   سازمان تامین اجتماعی صندوق جمع اوری پول کارگران است نه منابع کشور ان که شما میکی صندوق های لشگری و کشوری است که مفت مفت از منابع کشور میخورند نهوسهمی در تولید دارند نه دفاع از کشور چون همه دیدند زمان جنگ بارش روی دوش سربازمفتی و بسیج بوده که مسخره تر از همه پول گرفتن از سرباز بخاطر ....