مهاجرت معکوس نخبگان با برنامه ریزی منسجم امکان پذیر است

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت گفت: با یک برنامه ریزی منسجم و در کوتاه مدت قطعا می‌توان شاهد مهاجرت معکوس نخبگان به کشور بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر غلامرضا حسن زاده در واکنش به برخی اظهارنظرهای مطروحه درباره افزایش مهاجرت پزشکان گفت: ایرانیان از یک فرهنگ غنی برخوردارند و می‌توان با یک برنامه ریزی دقیق و کوتاه مدت روند فعلی مهاجرت از کشور را معکوس کرد.

وی اظهار داشت: در مورد مهاجرت نخبگان باید چند نکته را مد نظر قرار داد؛ گاهی اوقات خروج و مهاجرت افراد نخبه از کشور را درحالی شاهد هستیم که اثرات مثبت آن‌ها مجدد به کشور بازمی گردد. درحالت دیگر جریان فرار مغزها مطرح می‌شود که باید بین این دو پدیده تفکیک قائل شویم.

حسن زاده ادامه داد: به وجود آمدن این شرایط ناشی از انباشت مطالبات و بی توجهی به آن‌ها در یک بازه زمان طولانی است. باید برای افزایش ماندگاری افراد در سیستم‌های بهداشتی و درمانی و دانشگاه‌ها برنامه ریزی کنیم هرچند این مورد صرفا به دلیل موضوعات مادی نیست، اما بخش مادی آن هم مهم است.

باید به معیشت قشر پزشکی توجه شود

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی گفت: ما امروز در زمینه معیشت اعضای هیات علمی باید به نکاتی توجه داشته باشیم، به عنوان مثال دانشیار پایه ۲۴ و ۲۵ با یک استاد پایه ۳۷ و ۳۸ و بالاتر در سیستم دانشگاهی ما دریافتی یکسانی دارند.

حسن زاده با اشاره به اینکه این امر باعث بی انگیزگی می‌شود و فرد را در تولید مقاله یا انجام کار بهتر، دلسرد می‌کند، گفت: البته این موضوع برای همه اتفاق نمی‌افتد، اما به هرحال این مشکل وجود دارد؛ باید به معیشت قشر پزشکی توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته با مشکلاتی جهت کاریابی متخصصان و افرادی که در سیستم‌های بهداشتی و درمانی فعالیت داشتند، مواجه بودیم و در همین شرایط کشورهایی که زیرکی خاصی داشته، توانسته اند نیروهای ما را جذب کنند و در واقع سرمایه‌های ملی را خارج کنند.

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با تاکید بر اینکه همه این افرادی که از ایران می‌روند با کشور یا خدای نکرده با نظام مشکل ندارند، گفت: برخی از آن‌ها اگر شرایط فعالیت و معیشت مناسب تری داشته باشند قطعا به میهن باز می‌گردند.

باید به نیازهای افراد نخبه در جامعه توجه ویژه شود

وی با اشاره به اینکه قلب برخی از این افراد برای ایران می‌تپد و علاقه‌مند هستند که آثار مثبت خود را به کشور بازگردانند، گفت: اگر روند مهاجرت به گونه‌ای باشد که نیروهای توانمند از کشور خارج شده و جایگزینی نداشته باشیم در این صورت هرچقدر هم نیرو تربیت کنیم تنها هزینه اضافه‌ای را به سیستم تحمیل کرده ایم.

حسن زاده تاکید کرد: بنابراین در بحث ظرفیت‌ها به جای افزایش باید ماندگاری افراد را افزایش دهیم. بهترین کار این است که وقتی افراد را در همه رشته ها، نه فقط علوم پزشکی از دست می‌دهیم، مشکل را ریشه یابی کنیم.

وی با بیان اینکه باید به نیازهای افراد نخبه در جامعه توجه ویژه شود و کارگروه‌هایی با برنامه ریزی به ریشه یابی علل این معضل برداخته و مهاجرت را معکوس کنیم، اظهار داشت: معکوس کردن روند مهاجرت در کشور امری شدنی است، زیرا فرهنگ مردم ما غنی است؛ با یک برنامه ریزی کوتاه مدت می‌توانیم شاهد مهاجرت معکوس و ماندگاری بیشتر نخبگان در کشور باشیم.

کد خبر 5386138

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =