انگیزه‌های مهم مهاجرت شناخته شد

معاونت علمی و فناوری با استناد به آمار رصدخانه مهاجرت ایران انگیزه های مهم مهاجرت را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، مهاجرت‌های کاری و دانشجویی به ترتیب در شمار مهم‌ترین اولویت‌های مهاجرتی قرار دارند و بر همین اساس، سیاست‌ها و راهبردهای جذب بر مبنای همین الگوها پایه ریزی می‌شود.

مهاجرت، پدیده‌ای است که سبب شده تا بخشی از جمعیت یک کشور به دلایلی از جمله تحصیل، اشتغال، پناهندگی و ... به سمت کشورهای پیشرفته رهسپار شوند. روندی که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته، بیشتر دیده می‌شود.

آلمان، سوئد و هلند، به ترتیب سه کشوری بوده‌اند که طبق آخرین بررسی‌ها، بیشترین میزان ایرانی‌ها را در طول یک سال پذیرش کرده‌اند.

طبق اطلاعات به دست آمده از رصدخانه مهاجرت ایران، اروپا، یکی از مقاصد اصلی مهاجران ایرانی است. بر همین اساس و طبق آخرین اطلاعات موثق به دست آمده، در سال ۲۰۲۰، آلمان با ۱۵۲ هزار و ۵۹۰ نفر، سوئد با ۷۹ هزار و ۳۶۳ نفر و هلند با ۳۴ هزار و ۸۰۹ نفر مهاجر متولد ایران، به‌ترتیب سه کشور با بیشترین جمعیت‌ شهروندان ایرانی‌ در اروپا به شمار می‌روند.

به عنوان مثال، ایرانیان حاضر در آلمان به ترتیب به دلایلی چون شرایط کاری، ‎تحصیلی، ‎خانوادگی و ‎پناهندگی به این کشور راهی شده‌اند. ‏میزان درخواست ویزای شنگن ایرانیان برای کشور آلمان در سال‌های ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ‌ترتیب ۵۳،۶۵۷، ۵۶،۴۶۵ و ۱۱،۷۷۹ نفر بوده است.

‏تعداد ویزای شنگن صادرشده ایرانیان برای کشور آلمان به ‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، ۴۲.۷۶۴، ۳۹.۴۷۱ و ۷.۰۹۲ ویزا بوده است.

بیش از ۸۳ هزار ایرانی در انگلستان

انگلستان هم که شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای پذیرش مهاجران از سراسر جهان دارد، یکی از مراکز موردعلاقه ایرانی‌ها در زمینه مهاجرت به شمار می‌رود تا جایی که جمعیت ایرانیان در ‎انگلستان تا پایان سال ۲۰۲۰، ۸۳،۵۳۱ نفر بوده است.

‏ایرانیان در سال ۲۰۲۰، ۱،۹۹۳ درخواست شهروندی به کشور ‎انگلستان داشته‌اند که به ۱،۷۵۲ نفر از این تعداد، ‎شهروندی انگلستان داده شد.

رصدخانه مهاجرت ایران ضمن توسعه پژوهش‌ها و مطالعات در این حوزه، تصویری روشن از وضعیت مهاجرتی و جابه‌جایی‌های بین‌المللی ایرانیان ارائه می‌دهد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب برنامه همکاری با متخصصان ایرانی غیر مقیم، زمینه را برای جذب و ماندگاری نیروی انسانی متخصص و استفاده از ظرفیت‌های آنان فراهم کرده است.

کد خبر 5392166

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =