تبعات مصوبه هیأت مقررات زدایی برای اپتومتریست ها

عضو هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: تصمیم هیأت مقررات زدایی برای اپتومتریست ها، باعث بیکاری فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی و کارکنان مراکز اپتومتری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ناصر صادقپور، با عنوان این مطلب که اپتومتریست ها با اخذ مجوزها و پروانه‌های لازم از وزارت بهداشت و بر اساس قوانین و آئین نامه مؤسسات ساخت و فروش عینک طبی، در مؤسسه عینک طبی خود اقدام به خدمت رسانی به مردم می‌نمایند، افزود: اخیراً هیأت مقررات زدایی یک بند را در بین یکی از مصوباتش آورده که در آن اپتومتریست ها را که پروانه کار خود را از وزارت بهداشت دریافت می‌کنند ملزم به طی مراحل دست و پا گیر و اضافی دریافت جواز کسب کرده است.

وی ادامه دداد: این مصوبه در واقع یک نوع مانع تراشی در روند ارائه خدمت اپتومتریست ها به عنوان یک رشته وابسته پزشکی است که طبق قانون مجلس شورای اسلامی و آئین نامه‌های مربوطه جواز کار خود را مثل دیگر حرف پزشکی از مراجع ذی صلاح در وزارت بهداشت دریافت می‌کنند و با توجه به اینکه مشابه دیگر حرف پزشکی، اکثراً در ملک‌های غیر تجاری فعالیت دارند با این تعیین شرط و مانع تراشی! در بند "د" از مصوبات پنجاه و چهارمین نشست هیئت مقررات زدایی عملاً به تعطیلی کشیده شده و نمی‌توانند خدمات خود را به مردم ارائه نمایند.

عضو هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران افزود: اما برای ما جای سوال است که هیأتی که متشکل از ترکیبی عالی از وزارتخانه و سازمان‌های متعدد است و هدفش تسهیل شرایط راه اندازی کسب و کار است چگونه تصمیمی می‌گیرد که موجب بیکاری بیش از چند هزار نفر می‌شود.

وی گفت: اگر قرار است سازندگان و فروشندگان عینک طبی یعنی اپتومتریست ها برای ارائه خدمات خود جواز کسب بگیرند پس تکلیف سازندگان و فروشندگان دارو یعنی داروسازان داروخانه‌ها، سازندگان و فروشندگان دندان مصنوعی یعنی دندانسازان و دندانپزشکان، سازندگان و فروشندگان اندام مصنوعی یعنی کارشناسان ارتز و پروتز چه می‌شود، آیا آنها نیاز به این مقررات زدایی ندارند.

صادقپور تاکید کرد: متأسفانه این یک مانع جدی است و کاملاً منافات با ماهیت وجودی این هیأت تخصصی دارد. اپتومتریست ها با گرفتن پروانه از سازمان نظام پزشکی و دریافت موافقت اصولی و سپس مجوز بهره برداری و مسئول فنی از مراجع ذی صلاح در وزارت بهداشت، بر اساس آئین نامه مؤسسه عینک طبی صادره از وزارتخانه و با عنایت به تبصره ذیل ماده ۲ از قانون نظام صنفی و خارج از شمول بودن رشته اپتومتری از قانون نظام صنفی و با اتکا به قانون مجلس شورای اسلامی و آرا مختلف دیوان عدالت اداری، نیازی به گرفتن جواز کسب ندارند.

وی گفت: لازم است هم مسئولین مربوطه صدای ما را بشنوند و هم افکار عمومی، زیرا مشکلات زیادی را این مصوبه برای اپتومتریست ها، نظام سلامت و خدمت رسانی به مردم ایجاد خواهد کرد.

صادقپور تاکید کرد: این بند، مقررات زدایی نکرده، بلکه مقرراتی را اضافه کرده و این مانعی جدی است بر سر راه اشتغال همکاران ما، به خصوص همکاران جوان و تازه فارغ التحصیل.

وی افزود: راه اندازی یک دفتر کار اپتومتری در این زمان نیاز به صدها میلیون تومان هزینه برای تجهیزات دارد و مسلماً یک ویزیت چند هزار تومانی حتی هزینه‌های اولیه همچون برق و…، محل کار را هم تأمین نمی‌کند طبیعتاً راهی جز تعطیلی دفاتر نیست. بنابراین اگر قرار باشد این مصوبه عملیاتی شود ما باید منتظر بیکار شدن اپتومتریست ها و کارکنان مؤسسات عینک طبی تحت نظارت آنها باشیم و ما با اعتمادی که به شخص رئیس جمهور داریم، مطمئنیم که ایشان و مسئولین امضا کننده، راضی به این امر نیستند.

صادقپور گفت: تمام اینها در حالی است که صدها هزار نفر در صنوف مختلف بدون داشتن هیچ نوع مجوزی مشغول کار هستند و نظام به واسطه کمک به اقتصاد خانواده‌ها به خصوص در این شرایط سخت اقتصادی با تسامح و تساهل، و البته به حق، از کنار آن می‌گذرد، اما فارغ التحصیلان اپتومتریست با دریافت چندین مجوز از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی که گاهاً بیش از یک سال طول می‌کشد، باید مجدداً جواز کسب بگیرند. امیدواریم مسئولین مربوطه در تصمیم گرفته شده تجدید نظر و اقدام به حذف بند مذکور نمایند.

کد خبر 5400063

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha