۹۴۷ برج ناایمن در تهران وجود دارد

معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی گفت: ۹۴۷ برج ناایمن بالای ۱۲ طبقه در تهران داریم و ۱۵۰ بیمارستان نیز در شرایط ناایمن به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری مهر، کامران عبدولی، معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی در برنامه تلویزیونی شبکه دو سیما در خصوص ساختمان‌های ناایمن پایتخت گفت: متأسفانه زمانی به پلاسکو رسیدم که ساختمان ریخته بود و از شهدای عزیز این حادثه یاد می‌کنیم.

وی افزود: ساختمان جدید پلاسکو را دو روز پیش بازدید کردیم ضوابط را اجرا کردند اما همچنان این ساختمان در مرحله بازدید است و به زودی افتتاح می‌شود.

معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی تصریح کرد: ۱۷ اردیبهشت سال ۹۲ نقطه عطفی در ایمن سازی ساختمان‌های جدید شکل گرفت و دستورالعمل‌ها را در زمان طراحی نقشه‌ها سازندگان دریافت می‌کنند. مشکل عمده ما در ساختمان‌های موجود است این ساختمان‌ها قدیمی و قبل از ضوابط ساخته شده‌اند و یک میلیون ساختمان پارسل ساختمان قدیمی داریم که بحث ایمن سازی پایینی دارند.

عبدولی اظهار کرد: سازمان آتش نشانی در طرح‌هایی همچون پلاک ایمن به دستورالعمل‌ها اقدام کرده اما اثربخشی زیادی نداشته زیرا در این بخش ضعف قوانین و هزینه‌ها داریم. متأسفانه حریق‌های ما روزانه در حال بیشتر شدن است و این دلیلش تغییرات نوع زندگی و مبلمان‌ها است.

وی عنوان کرد: مهمترین فاکتور در ساختمان‌ها در دنیا این است که راه خروج برای افراد وجود داشته باشد و همه به پلکان آتش نشانی دسترسی داشته باشند. ما در هر طبقه باید این فضا را داشته باشیم و خارج از این، سیستم اطفای حریق و هشدار باید وجود داشته باشد و در عین حال ساختمان باید سیستم حفاظتی داشته باشد.
معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی تصریح کرد: ۹۴۷ برج بالای ۱۲ طبقه در تهران داریم که ایمن نیستند این ساختمان‌های بلند مرتبه ناایمن در نجات افراد ما را دچار چالش می‌کنند.

عبدولی بیان کرد: آتش نشانی برای این ساختمان‌ها برنامه‌های ویژه ای دارد و برای این ساختمان‌ها اخطار و دستورالعمل دادیم اما روند کند است. پیگیری برعهده مالک و شهرداری است اما قانون این بخش سال ۱۳۳۵ نوشته شده که در آن اشاره شده اگر کسی این کار را نکرد شهرداری این اقدام را انجام دهد.

وی تصریح کرد: ما فقط می‌توانیم تذکر دهیم و مالکین هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و تا زمانی که مالک پای کار نباشد ما حتی نمی‌توانیم وارد ساختمان‌ها شویم.

معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی گفت: بالغ بر ۵۰۰ هزار واحد مسکونی یا اداری از سال ۹۰ تاییدیه گرفتند و در آنها هیچ اتفاقی رخ نیفتاده است. ما نگران ساختمان‌های عموم، تجاری، بیمارستان‌ها و مراکز درمان و مدارس هستیم. ۲۸۹۶ ساختمان مدرسه و مراکز آموزشی ناایمن داریم که شامل مهد کودک‌ها نیز می‌شود و ساختمان قدیمی را به مهدکودک تبدیل می‌کنند و متأسفانه بسیاری از مربیان به اصول ایمنی آشنا نیستند.

عبدولی خاطرنشان کرد: در ساختمان‌هایی که به آن اشاره کردم اگر حریق رخ دهد دود به پلکان‌ها می‌رود و نباید پلکان‌ها را به بالا بروند. اخیراً در ساختمان‌ها سیستم پایش مستمر راه اندازی شده که به سیستم اعلام حریق ساختمان متصل است و اگر حریقی اتفاق بیفتد بدون فوت وقت در محل حاضر می‌شویم.

وی عنوان کرد: در بلوار تعاون ساختمانی چهار طبقه که پایان کار مسکونی داشت استفاده اداری می‌شد و طبقه سوم این ساختمان آتش می‌گیرد. این ساختمان فاقد پلکان دوربند بوده و حریق از دست می‌رود و پلکان دوربند نداشته و یکی از افراد از استرس از طبقه چهارم خود را به پایین پرت می‌کند و یک نفر نیز به پلکان پناه می‌رود و آنجا می‌افتد.

معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی گفت: بیشترین حریق‌های ما در ساختمان‌های زیر ۶ طبقه است. در بیمارستان‌ها نیز با وزارت بهداشت مکاتبه کردیم. ۷۰۲ مرکز درمانی و کلینیک را بازدید کردیم و پرونده آنها تشکیل شده اما ۱۵۰ بیمارستان داریم که وضعیت ناایمن دارد.

کد خبر 5403848

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  نظرات

  • موسوی IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   0 0
   اتش نشانی هیچ امکانی برای طبقه دوازدهم به بالا ندارد، و الزام هلی پد برای ساختمانهای بالا ۱۲ طبقه از سوی اتش نشانی ملغی شده است، از این اقا بپرسید چرا هلی پد را ملغی کرده، تنها راه امداد ونجات در ساختمان‌های بالای ۱۲ طبقه، یک مرد پیدا بشه این رو بپرسه منطقه ۲۲ تمام برج ها بالای ۲۰ طبقه هست و هیچ