تبدیل هیئت به محل رجوع مردم/هیئت‌ها باید نقشی مسجدگونه ایفا کنند

قزوین – فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه هیئت و ستایشگری اهل بیت نشان داد هیئت باید با تکیه بر ظرفیت‌های خود نقشی مسجدگونه ایفا کرده و به محل رجوع مردم تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در روز مادر میزگرد «نقش هیئت‌های مذهبی در جهاد تبیین» با حضور عبدالله باقری از مداحان قزوینی حاضر در نشست، جواد نظری مداح و همچنین عقیل محمدی رئیس سازمان بسیج مداحان استان قزوین در خبرگزاری مهر برگزار شد.

عبدالله باقری در این میزگرد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در روز یکشنبه عنوان کرد: متأسفانه در برخی رسانه‌ها با کج سلیقگی به صحبت‌های بسیار مهم و کلیدی حضرت آقا در این روز توجه شد.

جهاد تبیین به معنای تبیین و نشان دادن جبهه حق و باطل به مردم است

وی افزود: شاکله و تنه اصلی صحبت‌های مقام معظم رهبری در این روز مربوط به جهاد تبیین و اهمیت آن بود اما برخی رسانه‌ها و فعالان این عرصه به شاخه‌های فرعی این سخنرانی پرداختند که کار شایسته ای به نظر نمی‌رسید.

این مداح اهل بیت تاکید کرد: بیش از ۸۵ درصد صحبت‌های مقام معظم رهبری در حوزه جهاد تبیین و اهمیت و تبیین همین موضوع مهم برای ستایشگران اهل بیت بود و بعد از دیدار هم تمامی مداحان حاضر در جلسه با درک اهمیت این فرمایشات، از برنامه‌ریزی برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری سخن می‌گفتند.

وی عنوان کرد: اشاره مقام معظم رهبری به نقش ستایشگران اهل بیت در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی نیز بخش مهم و قابل توجهی بود و نگاه معظم له به نقش مداحان در مبارزه با فتنه نشان داد مداحان باید در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی نقشی پررنگ ایفا کنند.

باقری با اشاره به اینکه جهاد تبیین رسالت و کار مهمی است که باید توسط جامعه مداحان استان جدی گرفته شود، گفت: جهاد تبیین به معنای تبیین و نشان دادن جبهه حق و باطل به مردم است.

 تبدیل هیئت به محل رجوع مردم/هیئت‌ها باید نقشی مسجدگونه ایفا کنند

وی با تاکید بر اینکه هیئت ظرفیت بزرگی برای تبیین و مبارزه با توطئه‌های مختلف دشمن از جمله در حوزه سیاسی و رسانه‌ای است، بیان کرد: مداح در هیئت نقشی محوری داشته و باید با درک این مهم، تبیین و رویکرد جهادی را در برنامه داشته باشد.

امروز هیئت‌های زیادی در قزوین اثرگذاری لازم را دارند

این مداح اهل بیت تصریح کرد: فعال شدن هیئت در حوزه‌های اجتماعی و اثرگذاری آن در صحنه‌های حساس و مهم نیازمند یک رویکرد جهادی و فراتر از تلاش است.

وی ادامه داد: برای هیئت باید زمان و انرژی گذاشت و هیئت نباید به یک جلسه در هفته محدود شود بلکه هیئتی می‌تواند اثرگذار باشد که در طول هفته با مخاطب و جامعه هدف خود ارتباط مستمر داشته و برای او برنامه‌ریزی کرده باشد.

باقری با اشاره به اینکه هیئت‌های زیادی در قزوین امروز اثرگذاری لازم را دارند، ادامه داد: نگاه مقام معظم رهبری به اینکه هیئت یک واحد اجتماعی است، خود را در ایام کرونا و نقش آفرینی هیئت‌ها در کمک به مردم نشان داده است.

وی اضافه کرد: در حوزه مداحی نیز برخی اوقات مداح مسیر الگوسازی را اشتباه طی می‌کند و برای جذب مخاطب در مسیر اهل بیت، مسیر اشتباهی را می‌رود و همین باعث ایجاد پدیده‌های نامیمونی در مداحی شده است.

هیئت باید به محل رجوع مردم و ارتباط با همه اقشار تبدیل شود

جواد نظری نیز در این نشست با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری در این دیدار بسیار خاص بود، گفت: مقام معظم رهبری بیش از ۴۴ بار در این دیدار از هیئت نام بردند که این خود نشان از اهمیت و جایگاه هیئت است.

این مداح اهل بیت بیان کرد: کرونا باعث شد تا هیئت‌های مذهبی در دو سال گذشته با خدمت رسانی به مردم در اشکال گوناگون، ارتباطی قوی با مردم داشته باشند و باید با قدرت بگوییم که هیئت‌ها در ایام کرونا در خدمتگذاری به مردم در کف میدان حضوری مؤثر و فعال داشتند.

وی با بیان اینکه هیئت‌ها در آزمون خدمت رسانی به مردم در این ایام سربلند بیرون آمدند، ادامه داد: اتفاقاً از نظر من سطح اثرگذاری هیئت‌ها و عملکرد موفق آنها در دو. سال اخیر در فعالیت‌های اجتماعی و قدرت ارتباط با مردم باعث شد تا امروز مقام معظم رهبری این رسالت مهم جهاد تبیین را از هیئت‌ها و ستایشگران اهل بیت مطالبه کنند.

 تبدیل هیئت به محل رجوع مردم/هیئت‌ها باید نقشی مسجدگونه ایفا کنند

نظری بیان کرد: هیئت باید به محل رجوع مردم و ارتباط با همه اقشار تبدیل شود و بدون شک ارتباطات اجتماعی و منفعل نبودن در برهه‌هایی که مردم نیاز به کمک دارند می‌تواند زمینه این ارتباط را فراهم کند.

وی تاکید کرد: ارتباط مستمر و ایفای نقش سازنده در اجتماع توسط بخش عمده‌ای از هیئت‌ها باعث شده تا بخشی از مردم که نگاه سیاسی خاصی ندارند و با هیئت نیز ارتباط زیادی نداشتند امروز ارتباط مثبت و خوبی را با هیئت و مداحان داشته باشند.

دشمن قدرت اثرگذاری هیئت‌ها را درک کرده است

مسئول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین ادامه داد: دشمن نیز امروز با درک این ارتباط خوب و قدرت اثرگذاری هیئت و ستایشگران اهل بیت در جامعه بخشی از ظرفیت خود را برای تخریب هیئت و بدنه اجتماعی آن پای کار آورده است.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در این دیدار با اشاره به همین نقش رسالت خطیر جهاد تبیین را بر دوش هیئت و ستایشگران اهل بیت گذاشته‌اند.

بیش از ۸۵ درصد صحبت‌های مقام معظم رهبری در حوزه جهاد تبیین و اهمیت و تبیین همین موضوع مهم برای ستایشگران اهل بیت بود و بعد از دیدار هم تمامی مداحان حاضر در جلسه با درک اهمیت این فرمایشات، از برنامه‌ریزی برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری سخن می‌گفتند

نظری اضافه کرد: امروز هیئت‌های استان قزوین در برهه‌های حساس پای کار خدمت به مردم و انقلاب بوده و در این حوزه علاوه بر ایفای نقش، تبیین و تولید محتوا را نیز در دستور کار قرار داده‌اند.

وی اظهار کرد: در حوزه مداحی برخی مداحان برای جذب مخاطب و ایجاد جذابیت به سمت سبک‌های خاصی از مداحی می‌روند که در این بین نقش پیرغلامان و اساتید این حوزه برای هدایت این بخش از ستایشگران بی بدیل و بسیار مهم است.

مسئول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین یادآور شد: سازمان تبلیغات اسلامی قزوین نیز با ارتباط مستمر با هیئت‌های مذهبی و ستایشگران اهل بیت در تلاش است تا در حوزه تولید محتوا به عنوان بازوی کمکی این بخش از فعالان مذهبی و اجتماعی ایفای نقش کند.

هیئت‌ها باید نقشی مسجدگونه ایفا کنند

عقیل محمدی نیز در این میزگرد بیان کرد: هیئت‌های مذهبی به عنوان یک واحد اجتماعی ابتدا باید به نقش و وظایف خود در حوزه اجتماع پی ببرند.

وی گفت: در دو سال اخیر هیئت‌های قزوین به خوبی نقش اساسی ایفا کرده و باید آنها را پرچم دار خدمات اجتماعی و در کنار مساجد دانست.

رئیس سازمان بسیج مداحان استان قزوین با بیان اینکه ظرفیت هیئت‌ها بسیار بالا است اما دغدغه‌های مقام معظم رهبری در این حوزه به طور کامل جامعه عمل پوشانده نشده است، تصریح کرد: هیئت‌های عزاداری در قزوین با درک درستی از جایگاه خود باید نقشی مسجد گونه را ایفا کنند.

وی تاکید کرد: وضعیت استان قزوین در رابطه با هیئت‌های مذهبی وضعیتی قابل قبول است و خوشبختانه هیئت در تراز زیادی در این استان داریم که مایه دلگرمی است.

 تبدیل هیئت به محل رجوع مردم/هیئت‌ها باید نقشی مسجدگونه ایفا کنند

محمدی با بیان اینکه حاشیه‌ای در رابطه با هیئت‌های مذهبی در استان نداریم، عنوان کرد: هیئت‌ها با درک درستی از جایگاه خود به دنبال تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری هستند.

وی اضافه کرد: هیئت‌ها در قزوین به صورت آتش به اختیار پیش می‌روند و از قضا رمز موفقیت هیئت‌های خوب قزوینی همین حرکت آتش به اختیار و به دور از ساختارهای مرسوم در کشور و ادارات است.

رئیس سازمان بسیج مداحان استان قزوین ادامه داد: کرونا باعث شد تا نگاه جهادی در هیئت‌ها نیز نهادینه شود و همه امروز به این درک رسیده‌ایم که باید با همگرایی و به دور از مشکل به سمت نگاه جهادی حرکت کنیم.

هیئت و ستایشگر اهل بیت باید به سمت جریان سازی و گفتمان سازی حرکت کند

محمدی ادامه داد: هیئت و ستایشگر اهل بیت باید به سمت جریان سازی و گفتمان سازی حرکت کند، تاکید کرد: بصیرت و داشتن دانش روز می‌تواند هیئت و مداح را در جهاد تبیین که دغدغه مقام معظم رهبری است موفق کند.

وی با بیان اینکه ستایشگران اهل بیت در استان قزوین نیز همواره در تراز انقلاب ظاهر شده و ایفای نقش کرده‌اند، عنوان کرد: بدون شک تبیین دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در این حوزه باید برای مداحان یک اصل محسوب شود.

رئیس سازمان بسیج مداحان استان قزوین افزود: امروز ستایشگر اهل بیت رسالت سنگینی برای شناساندن و معرفی جریان‌های معاند دارد.

وی در پایان با بیان اینکه ما باید به دنبال ایجاد ساز و کاری برای حفظ انسجام مداحان و تهیه محتوای مناسب برای آنها باشیم، تاکید کرد: امروز همگرایی خوبی بین متولیان حوزه هیئت و ستایشگری مداحی در استان وجود دارد و بدون شک اثرات این همگرایی را در آینده خواهیم دید.

کد خبر 5408764

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =