لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای در زمین‌های آبی کشاورزی کبودراهنگ

همدان- سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان بر لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای در زمین‌های آبی کشاورزی کبودراهنگ تاکید کرد و افزود: با توجه به وضعیت منابع آبی این شهرستان باید به این سمت و سو حرکت کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد ضروری یکشنبه در جلسه‌ای که با حضور نماینده مردم شهرستان‌های کبودراهنگ و بهار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان کبودراهنگ و مدیر امور آب این شهرستان در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، عنوان کرد: وضعیت منابع آبی در شهرستان کبودراهنگ، مناسب نیست بدین ترتیب، باید در این زمینه، دقت و نظارت کافی در این شهرستان در دستور کار قرار گیرد.

وی به دغدغه‌ها و چالش‌های آب در سطح این شهرستان اشاره کرد و گفت: این چالش‌ها تنها به تأمین و حجم آب برنمی گردد بلکه بحث‌های حقوقی پیچیده‌ای بر آن مترتب است.

ضروری با بیان اینکه آبی از حوضه آبریز این شهرستان در شرایط عادی خارج نمی‌شود، خاطرنشان کرد: وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی در این شهرستان هم اکنون ممنوعه بحرانی است، اما در بحث آب‌های جاری باید به حق آبه کشاورزان توجه و چشمه‌های موجود این شهرستان نیز مدیریت شوند.

از انتقال پساب به صنعت استقبال می‌کنیم
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان، انتقال پساب فاضلاب به نیروگاه شهید مفتح را اقدامی مناسب دانست و گفت: با این روند فشاری که نیروگاه به جهت برداشت از سفره‌های منابع آب زیرزمینی کبودراهنگ داشت، کاهش یافت؛ هم اکنون سالانه حدود ۱۲ میلیون مترمکعب پساب تصفیه خانه شهر همدان به نیروگاه منتقل می‌شود.

ضروری با تاکید بر اینکه از انتقال پساب به صنعت استقبال می‌کنیم، اظهار کرد: سیاست شرکت آب منطقه‌ای همدان توجه به این موضوع است.

وی بر لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای در زمین‌های آبی کشاورزی کبودراهنگ تاکید کرد و افزود: با توجه به وضعیت منابع آبی این شهرستان باید به این سمت و سو حرکت کنیم.

۱۵۹ روستا از طرح انتقال آب به همدان منتفع می‌شوند
ضروری به طرح انتقال آب به همدان اشاره و خاطرنشان کرد: تعداد ۱۵۹ روستا و شهرستان‌های بهار، کبودراهنگ و لالجین نیز از این طرح منتفع می‌شوند.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان با تاکید بر اینکه باید تا جای ممکن از منابع آبی شهرستان کبودراهنگ به نحو احسن استفاده و مدیریت مصرف را در این عرصه در پیش بگیریم، گفت: باید با حداقل آب، حداکثر اشتغال، تولید و رونق را ایجاد کنیم.

ضروری با بیان اینکه در تلاشیم وظیفه‌ای که در حوزه تأمین آب برای صنعت و کشاورزی شهرستان کبودراهنگ را برعهده داریم به بهترین شکل پیش ببریم، خاطرنشان کرد: آماربرداری‌ها در سطح استان همدان به انجام رسیده و حال، اقدامات مناسب با توجه به وضعیت منابع آبی استان را در پیش خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه سند سازگاری با کم آبی به صورت میثاق منابع آب استان همدان تبدیل شده است، تصریح کرد: در واقع، ما باید نگاهمان به اجرای این سند باشد تا بتوانیم در بحث آب به روستاییان و کشاورزان خدماتی پایدار ارائه و مدیریت منابع آبی را نیز در دستور کار داشته باشیم.

در ادامه این نشست، فتح الله توسلی؛ نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی و یداله ابراهیم خانی؛ سرپرست فرمانداری شهرستان کبودراهنگ موضوع‌های مربوط به آب شهرستان کبودراهنگ را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

کد خبر 5417785

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha