هزینه های پنهان بیماری های ناشی از مصرف سیگار

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در ارتباط با آسیب های برنامه های سلامت با حذف مالیات بر سیگار ، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا حیدری، درباره مخالفت‌های بند الحاقی ۶ تبصره ۷ قانون مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: افرادی که از طرح حذف شدن مالیات بر سیگار دفاع می‌کنند اطلاعات علمی و آگاهی کامل از اجرای برنامه‌های کنترل دخانیات در کشور ندارند.

وی با انتقاد از این ادعا که افزایش قیمت دخانیات باعث افزایش قاچاق می‌شود، گفت: این افراد دقیقاً از تجارب موفق ترین کشورهای دنیا در زمینه کنترل مصرف دخانیات بی اطلاع هستند.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه تاکید کرد: افزایش قاچاق سیگار در کشورها هیچ ارتباطی به قیمت دخانیات ندارد، اگر قرار باشد در کشوری سیگار گران شود و قاچاق افزایش پیدا کند باید در کشورهایی که گران‌ترین سیگارها را مثل نروژ، انگلستان و یا سوئد دارند حجم قاچاق هم بالا برود، در صورتی که اصلاً روند به این شکل نیست.

حیدری ادامه داد: برعکس در کشورهایی مثل آلبانی و یا مولداوی که سیگار بسیار ارزان است، بالاترین میزان قاچاق سیگار گزارش می‌شود.

وی یادآوری کرد: افزایش مالیات دخانیات و یا گران‌تر شدن آن هیچ ارتباطی با افزایش قاچاق ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه اضافه کرد: نتایج مطالعات دوره‌ای در تهران نشان می‌دهد طی بیست سالی که افزایش قیمت مالیات بر سیگار را داشته ایم میزان قاچاق دخانیات کمتر شده است. قاچاق دخانیات در این بازه زمانی از عدد ۳۰ درصد در حال حاضر به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

حیدری با بیان اینکه تنها یک برند سیگار به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، توضیح داد: این سیگار هم ممنوعیت ورود و تهیه دارد و مابقی سیگارها یا به صورت قانونی وارد می‌شود و یا محصولی مشترک است که در ایران تولید می‌شود.

وی تاکید کرد: سیگارهای موجود در کشور اعم از چینی، کره‌ای و ژاپنی به شکل مشترک در ایران ساخته می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه ادامه داد: بر عکس همه دنیا که سیگارهای قاچاق سیگارهای ارزان‌تری هستند در کشور ما سیگار قاچاق گران‌تر است.

وی تاکید کرد: این موضوع که افزایش قیمت دخانیات باعث افزایش قاچاق می‌شود، کاملاً بی پایه و اساس است.

حیدری با انتقاد از افرادی که عنوان می‌کنند سیگار یک نیاز برای کشور تلقی می‌شود و ممکن است یک فرد با شرایط مالی دشوار برای تأمین سیگار دچار چالش شود نیز گفت: ممکن است فردی در دهک پایین به دنبال تهیه ماده مخدر دیگری باشد! این سوال پیش می‌آید که آیا باید این ماده مخدر را هم راحت تر در اختیار او قرار دهیم.

وی همچنین این ادعا هم که مواد دخانی در سبد خانوار ایرانی جایگاه ویژه ای دارد را هم بی اساس دانست و اضافه کرد: تنها ۲۰ درصد مردم ایران سیگار مصرف می‌کنند و این در حالی است که اگر این افراد سیگار ارزان‌تر در اختیار داشته باشند مصرف بیشتری هم خواهند داشت و در ادامه عارضه‌های جسمی بیشتری هم تجربه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد جمعیت کشور سیگار نمی کشند، گفت: بدون شک هزینه‌هایی که مصرف بی رویه سیگار به سیستم سلامت تحمیل می‌کند متوجه ۸۰ درصد غیر سیگاری هم خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه ادامه داد: مصرف سیگار ارزان‌تر با تعداد مصرف و در ادامه ابتلاء به انواع بیماری‌ها در ارتباط مستقیم است.

وی هشدار داد: بستری شدن و درمان بیماری‌های پیچیده‌ای که در پی مصرف سیگار ایجاد می‌شود، هزینه‌های پنهانی است که به سیستم سلامت فشار وارد می‌کند و تأثیر آن در زندگی ۸۰ درصد مردم اثر مستقیم دارد.

حیدری به افرادی که دغدغه اقتصاد در جامعه را دارند توصیه کرد: به نظر می‌رسد کاهش قیمت مصرف محصولات لبنی و میوه‌ها که کالای اصلی در سبد خانواراست راه حل مطمئن‌تری برای کمک به اقتصاد باشد.

وی با یادآوری اینکه دخانیات کالای زیان آور است تاکید کرد: ایران یکی از کشورهای عضو معاهده جهانی کنترل دخانیات است و بر اساس این عضویت باید هر دو سال یکبار گزارشی از فعالیت‌های انجام شده ارائه دهد، طی این سال‌ها به رغم این که در کنترل دخانیات فعالیت‌هایی داشته ایم اما نتوانسته ایم برنامه‌ها را به طور کامل اجرا کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه تاکید کرد: راهکار افزایش مالیات بر دخانیات اولین پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی است و کشورهایی که این کار را دنبال نمی‌کنند، کشورهای ضعیف در کنترل دخانیات و حفظ سلامت جامعه هستند.

وی تاکید کرد: نباید به بهانه گسترش کارخانجات محصولات دخانی و تولیدات مشترک با سلامت مردم بازی کنیم، بلکه باید با برنامه‌ای منسجم راهکار ارائه دهیم.

حیدری ادامه داد: بدون شک زمانیکه مواد دخانی بیشتری مصرف شود، عارضه‌ها و شرایط درمان همه کشور را دچار فشار می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه گفت: تجربه دنیا نشان می‌دهد افزایش مالیات بر مواد دخانی بر کاهش مصرف دو رده کاملاً اثر گذار است، اولین گروه افراد کم درآمد جامعه و دومین گروه کم سن و سال‌ها هستند بنابراین باید با راهکارهایی میزان مصرف در این گروه‌ها را به کمترین میزان برسانیم.

وی تاکید کرد: حذف مالیات از مواد دخانی اقدامی غیر عادی در سیستم‌های کنترل دخانیات جهانی تلقی می‌شود.

کد خبر 5437809

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha