اولین آزمایشگاه کتاب در نمایشگاه امسال افتتاح می‌شود

مجموعه «آموزشی و پژوهشی رسانیوم»، همزمان با آغاز سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از «آزمایشگاه کتاب» رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید عزیزیان دبیر برگزاری «آزمایشگاه کتاب» گفت: مجموعه «آموزشی و پژوهشی رسانیوم» با هدف ارتقا دانشی صنعت نشر و کتاب کشور و با حمایت «خانه کتاب و ادبیات ایران»، هم‌زمان با آغاز سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، «آزمایشگاه کتاب» را رونمایی کرد.

وی آزمایشگاه کتاب را محلی برای بازبینی، بازسازی، بازاندیشی و توسعه و ارتقا دانشی اکوسیستم نشر در سطوح مختلف فرایندهای آموزشی و پژوهشی خواند و افزود: این آزمایشگاه را به‌نوعی می‌توان یک پلتفرم برای پاسخ‌گویی به نیازهای دانشی ذینفعان مختلف معرفی کرد. به این صورت که ذینفعان مختلف زیست‌بوم کتاب و نشر بر اساس یک یا چند نیاز، وارد آزمایشگاه کتاب شده و از طریق ارتباط گرفتن با متخصصان مختلف و گذراندن دوره فشرده دانش‌افزایی تبدیل به بازیگران جهش‌یافته دانشی می‌شوند. در حقیقت آزمایشگاه کتاب، مکانی برای فرآوری دانشی بازیگران خواهد بود.

دبیر برگزاری «آزمایشگاه کتاب» با اشاره به تأثیر سرعت رشد فناوری و تحولات صنعت رسانه و ارتباطات گفت: فعال و پویا بودن در چنین شرایطی نیازمند کنکاش‌های محیطی مستمر و کسب اطلاعات و دانش روز در مورد مسائل و موضوعات در حال وقوع و حتی روندهای نوین صنعت رسانه هستند. این نیاز در صنعت نشر که یکی از بزرگ‌ترین صنایع رسانه‌ای کشور است، بسیار حیاتی‌تر به نظر می‌رسد.

عزیزیان با تأکید بر ظرفیت‌های صنعت نشر برای تبدیل‌شدن به یک صنعت پایدار، راه نجات صنعت نشر را ایجاد یک تغییر و تحول دانشی و حرکت به صنعتی دانش‌بنیان دانست و ادامه داد: این ارتقای دانشی، به دلیل گستردگی و سطوح مختلف فعالیت و همچنین تنوع مخاطبین، به یک پیشران دانشی در لایه‌های مختلف نیاز دارد که آزمایشگاه کتاب، نقش این پیشران دانشی را ایفا خواهد کرد. این آزمایشگاه از سه بخش «بوته پژوهش» با هدف انجام پژوهش‌های کاربردی در حیطه ارتباطات و رسانه، «بوته آموزش» با هدف ارائه تاک‌ها و جعبه ابزارهای آموزشی در راستای توانمندسازی دانشی بازیگران صنعت نشر و «بوته ترویج» با هدف ترویج کتاب و کتاب‌خوانی و توسعه شبکه ارتباطاتی میان گروه‌های مختلف خانواده نشر تشکیل شده است که تنها بوته آموزش با تمرکز بر آینده صنعت نشر در نمایشگاه کتاب فعال می‌شود اما افق فعالیت‌های ما فراتر از نمایشگاه بوده و پس از نمایشگاه، مسیر آن آغاز خواهد شد.

وی در پایان به تشریح فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده برای نمایشگاه کتاب تهران پرداخت و گفت: آزمایشگاه کتاب در فرصت یازده روزه نمایشگاه، تصمیم دارد مجموعه‌ای از تاک‌ها و گعده‌ها را با محوریت آینده صنعت نشر برگزار کند و از آرا و اندیشه‌های اساتید، صاحب‌نظران، کارشناسان، ناشران، نویسندگان، موزعان، کتابفروشان و سایر ذینفعان صنعت نشر بهره ببرد. لیست سخنرانان، موضوعات و مهمانان برنامه امروز و فردا از طریق صفحات مجازی رسانیوم در اینستاگرام و تلگرام اطلاع رسانی خواهد شد.

رسانیوم مجموعه‌ای آموزشی و پژوهشی است که از خرداد سال ۱۳۹۹ با مأموریت توانمندسازی دانشی اکوسیستم رسانه‌ای کشور و با حضور جمعی از متخصصین دانشگاهی شامل اعضای هیئت علمی، دانشجویان دکتری، دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد دانشگاه‌های صداوسیما، تهران و علامه طباطبایی (ره) آغاز به فعالیت کرده و هم‌اکنون به عنوان یکی از بازیگران دانشی زیست‌بوم رسانه‌ای کشور شناخته می‌شود.

کد خبر 5486175

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha