اکثر مجموعه‌های تولیدی کشاورزی بهره‌ای از ارز ترجیحی نمی‌بردند

البرز - نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در حوزه کشاورزی اکثر مجموعه‌های تولیدی از نحوه توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی ناراضی بودند و تقریباً هیچ بهره‌ای برای آنها حاصل نمی‌شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا عباسی بعد از ظهر جمعه در جمع خبرنگاران در مورد سیاست‌های ارزی که دولت پیشین در سال ۹۷ به وجود آورده بود، اظهار کرد: در سال ۹۷ پس از تلاطمات ارزی که به وجود آمد، دولت قبل با هدف حمایت همزمان از تولید کننده و مصرف کننده سیاست‌هایی را در پیش گرفت که تولید کننده بتواند مواد اولیه را ارزان تهیه کند و مصرف کننده هم با قیمت مناسبی محصولات را دریافت کند.

وی بیان کرد: بعد از گذشت یکی دو سال از این موضوع اکثر کارشناسان اقتصادی به این نتیجه رسیدند که تولید کننده از نحوه توزیع این ارز ناراضی است و مصرف کننده هم که باید با قیمتی مناسب کالا را تحویل می‌گرفت، ناراضی است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: بر این اساس این راه اشتباه باید اصلاح می‌شد و اصلاح هم نیاز به ملزوماتی دارد. کار کارشناسی و اطلاع رسانی به موقع از ملزومات طرح هدفمند سازی یارانه‌ها است.

وی تصریح کرد: مطمئناً با اصلاحی که صورت می‌پذیرد، هر دو قشر تولید کننده و مصرف کننده نفع خواهند برد.

ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی برای دهک‌های بالا انتفاع چند برابری حاصل کرد

عباسی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی برای دهک‌های بالا در مقایسه با دهک‌های پایین انتفاع چند برابری حاصل کرد، خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی اکثر مجموعه‌های تولیدی از نحوه توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی ناراضی بودند و تقریباً هیچ بهره‌ای برای آنها حاصل نمی‌شد.

وی افزود: این مجموعه‌های تولیدی در عوض محصول خود را بر اساس قیمت‌گذاری دولتی باید می‌فروختند و ضرر در ضرر بهره آنها بود.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس طرح جدید دولت را در واقع تغییر شیوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی دانست و گفت: ما سال گذشته فقط برای نهاده‌های دامی، روغن، دارو و گندم ۸ میلیارد دلار بودجه لحاظ کردیم.

وی اظهار کرد: بعد از اینکه دولت قبل تا آخر تیرماه تمام ۸ میلیارد دلار را هزینه کرد، مبلغ ۴.۶ میلیارد دلار هم برای مجلس تقاضا آورد و برداشت کرد یعنی ۱۲.۶ میلیارد دلار سال گذشته برای نهاده‌های دامی، روغن، دارو و گندم اختصاص داده شد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: اگر مابه‌التفاوت را محاسبه کنیم، تقریباً ۲۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که مبلغ موجود بوده است نه اینکه دولت قبل این مبلغ را از جایی تأمین کرد.

وی تصریح کرد: تقریباً مبلغ ۲۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که این مبلغ موجود بوده و هست و دولت قبل هم پرداخت می‌کرده است ولی علاوه بر عدم وجود عدالت در توزیع بین تمام اقشار جامعه با حیف و میل بسیاری هم در طول زنجیره مواجه بوده است.

عباسی خاطرنشان کرد: فقط این دولت همین مبلغ را به انتهای زنجیره پرداخت خواهد کرد تا علاوه بر عادلانه توزیع کردن آن از حیف و میل موجود در طول زنجیره هم جلوگیری کند.

قیمت اجناس دیگر نباید بی‌دلیل افزایش پیدا کند

وی نظارت بر بازار را تکمیل کننده طرح هدفمند سازی یارانه‌ها دانست و گفت: باید مواظبت کنیم که دولت بر بازار نظارت دقیق داشته باشد تا اینکه قیمت اجناس دیگر بی دلیل افزایش پیدا نکند.

وی متذکر شد: همچنین لازم است سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده ورود پیدا کند و کالاهایی که مشمول ارز بوده و ارز آن حذف شده قیمت را به گونه‌ای تعریف کنند که به تولید کننده و مصرف کننده اجحاف نشود.

کد خبر 5489016

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =