هیچ وقت ارتباطم با بسکتبال قطع نشد/ «ایران نوین» را تشکیل می‌دهیم

سرمربی تیم ملی بسکتبال برنامه هایش برای این تیم در رویدادهای پیش رو را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید ارمغانی که دو هفته پیش به عنوان سرمربی تیم ملی بسکتبال انتخاب شد امروز در نشست خبری پاسخگوی پرسش خبرنگاران بود.

وی در آغاز این نشست با اشاره به پیشینه جواد داوری در بسکتبال و ابراز امیدواری از اینکه او دوره ای موفق داشته باشد، گفت: سال ها خارج از کشور بودم اما هیچ گاه ارتباطم با بسکتبال ایران قطع نشد و همیشه پیگیر بودم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال با بیان اینکه برای این تیم برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیش بینی شده است به دیدارهای پیش رو در انتخابی جام جهانی و کاپ آسیا اشاره کرد و گفت: نتایج دیدارهای پنجره سوم مهم است به خصوص به خاطر باخت برابر قزاقستان. نتایج این مرحله از مسابقات در کارنامه می ماند و برای ما در ادامه رقابت های انتخابی جام جهانی تعیین کننده است. بعد از انتخابی هم باید در کاپ آسیا شرکت کنیم.

ارمغانی همچنین به دعوت از ۲۱ بازیکن به اردوی تیم ملی اشاره کرد و یادآور شد: با مشورت و همفکری همکارانم اردونشینان را انتخاب کردیم، انتخاب بازیکنان با توجه به ویژگی و خصوصیاتی بازیکنان و مطابقت آنها با تاکتیک های مورد نظر ما انجام شده است.

وی با بیان اینکه بسکتبال بازی اشتباهات است، افزود: مربی بسکتبال جدا از این قضیه نیست، ممکن است خیلی از بازیکنان باشند که شایسته حضور در تیم ملی باشند و دعوت نشده باشند بنابراین فهرست اعلام شده قطعی و همیشگی نیست، مسلما در آینده مجدد بررسی خواهیم داشت و تغییرات لازم را اعمال می کنیم.

ارمغانی در مورد برنامه کوتاه مدت تیم ملی بسکتبال گفت: بعد از پنجره های انتخابی این مرحله از برنامه ها را آغاز می کنیم تا بر اساس آن برای جام جهانی آماده شویم. در این مسیر به توانایی فنی بازیکنان و قابلیت های آنها توجه داریم.

وی به حامد حدادی که کاپیتانی تیم ملی بسکتبال را بر عهده دارد اشاره کرد و گفت: حامد از بازمانده های نسل طلایی است، او با قلب و جانش کنار بسکتبال است، از حامد خواسته ام نه فقط در زمین بلکه در رختکن و هر جای دیگر هم هدایتگر باشد، ما با هم دست داده ایم تا در هر شرایطی کنار هم باشیم.

این مربی با تاکید بر اینکه تیم ملی به بازیکنان جوان نیاز دارد، خاطرنشان کرد: در کنار تیم ملی یک تیم با نام «ایران نوین» قرار داده ایم، این همان تیم ب محسوب می شود اما با این اسم کنارمان خواهد بود، هر زمان لازم باشد از این تیم و ترکیبش کمک خواهیم گرفت. هدایت تیم ایران نوین را هم به محمدرضا اسلامی داده ایم.

ارمغانی با تاکید بر اینکه همکارانش در کادر فنی تیم ملی بسکتبال یعنی کلاه سنگیانی، کسایی پور، صادق زاده و آتشی و زلاتکو جزو بهترین های بسکتبال هستند گفت: مسئولیت کلی تیم ملی با خودم است اما با تمام وجود از همکارانم حمایت می کنم، انتخاب سه مربی برای کادر فنی درخواست خود من بود از رئیس فدراسیون بود، هر یک از این مربیان شاخصه هایی دارند که می تواند کمک حال تیم ملی باشد.

سرمربی تیم ملی بسکتبال تاکید کرد: من به عنوان سرمربی تمام مسئولیت کادر و بازیکنانم را قبول می کنم، ما یک جمع کوچک در خانواده بزرگ بسکتبال هستیم که دست به دست هم می دهیم تا بهترین نتیجه را بگیریم، بازهم می گویم من به عنوان سرمربی هر مسئولیتی را می پذیرم.

ارمغانی با یادآوری اینکه از شنبه آینده اردوی تیم ملی آغاز می شود، گفت: دو هفته اول در تهران تمرین داریم و احتمالا از هفته سوم در یکی از شهرستان ها پیگیر اردو خواهیم بود.

به گفته وی، دعوت از یکی دو کشور به ایران و دیدار تدارکاتی با آنها هم در برنامه است. ارمغانی در این زمینه گفت: یک برنامه این است که مثلا در کیش اردو بزنیم و در آنجا با تیم هایی مانند قطر، بحرین و کویت برگزار کنیم با اینکه در شهری بسکتبالی مانند گرگان اردو بزنیم و انجام دیدار تدارکاتی داشته باشیم، برای اجرای این برنامه از لبنان و اردن صحبت داشته ایم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال تاکید کرد: سفر به ترکیه و صربستان و انجام دیدار تدارکاتی در این دو کشور هم بخشی از برنامه پیش بینی شده است، البته این برنامه برای بعد از انتخابی جام جهانی و پیش از کاپ آسیا در نظر گرفته شده است.

در ادامه این نشست خبری، سعید ارمغانی با بیان اینکه بسکتبال آسیا طی سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته است، گفت: به خصوص با اضافه شدن استرالیا و نیوزلند سطح بسکتبال آسیا بالاتر رفته است و البته همین مسئله کار را سخت تر هم کرده است، باید بگویم بسکتبال کشور هم پیشرفت کرده است.

وی در مورد فهرست تیم ملی و اینکه امکان دارد بازیکنی از میان با تجربه ها به فهرست اضافه شود، گفت: اصلا ملاک من برای انتخاب بازیکنان سن و سال نبوده است، ملاک این بود که ویژگی ها و کاراکترهای مختلف برای اجرای تاکتیک های مورد نظر را داشته باشیم، البته در مورد تبم ایران نوین مسئله فرق دارد چون این تیم پشتوانه ساز است، باید نفراتی به این تیم دعوت شوند که در فاصله ٦-٥ سال آینده بتوانند کمک حال تیم ملی شوند، در واقع برای تیم ملی محدودیت سنی نداریم اما برای تیم ایران نوین داریم.

وی در مورد بازیکنان دو تابعیتی گفت: اصلا به موقعیت بازیکن و محل تولدشان کاری نداریم، فرقی ندارد یک رگه باشد یا دو و سه رگه، مهم قابلیت است، اگر بازیکنی باشد که خارج از کشور متولد شده باشد اما ایرانی باشد و بتواند به تیم ملی کنم کند، می تواند دعوت شود، آروم گرامی پور هم جزو همین بازیکنان است.

سرمربی تیم ملی بسکتبال همچنین در مورد کلاه سنگیانی که سرپرستی تیم ملی را دارد، گفت: او انتخاب خود من است، کلاه سنگیانی متعهد و کاملا بسکتبالی است.

وی در مورد صمد نیکخواه بهرامی که در فهرست اردونشینان حضور ندارد، گفت: صمد در ایران نیست، در لیگ هم حضور ندارد، تا جایی که می دانم کم کم در حال خداحافظی از تیم ملی است اما در کل برای من سن و سال مهم نیست.

سرمربی تیم ملی بسکتبال در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «طی سال های گذشته برخی اختلاف میان بازیکنان و کادر فنی باعث ایجاد حواشی و مشکلات زیادی برای تیم ملی شد، برای مدیریت این مسئله چه برنامه ای دارید؟»، گفت: از من در مورد گذشته و اتفاقاتش نپرسید، چون نمی دانم چه اتفاقاتی افتاده است، مسئله مهم برایم این است که خانواده تشکیل دهیم و با تفکر و همدلی کارمان را انجام دهیم، در یک خانواده کوچک هم اختلاف نظر پیش می آید همیشه شرایط کاملا ارام و خوب نیست، این نیست که من جانم را به بازیکن ندهم و آنها برای هم جان ندهند، باید بازیکنان یاد بگیرند که برای هم جان بدهند، حامد حدادی باید بداند که یک عضو است، بازیکنان و مربیان فقط ان دو ساعت تمرین و بازی کنار هم نیستند، ما با هم زندگی می کنیم. 

وی در همین رابطه تاکید کرد: همینجا می گویم ٢٤ ساعته کنار بازیکنان هستم، به عنوان پدر خانواده حتی برای مسائل شخصی و زندگی آنها در کنارشان هستم، شاید یک جایی لازم باشد خدای نکرده تو سر بازیکن هم بزنم اما در کل کنار هم هستیم با وحدت و همدلی.

وی در مورد قراردادش و اینکه بلند مدت نیست، گفت: من قلبم برای ایران و بسکتبال ایران می تپد، قرارداد فقط یک کاغذ است، حتی اگر قراردادی تمام شود باز هم هر کاری از دستم بر بیاد برای فدراسیون و بسکتبال انجام می دهم.

این مربی با بیان اینکه ضعف اصلی بسکتبال کشور در بخش پایه است، تصریح کرد: نمی گویم که تا قبل از این برنامه ای برای بسکتبال پایه نبوده است اما کافی نبوده است، من ایران را با کشوری مانند ترکیه مقایسه می کنم، بسکتبال ترکیه از ما جلوتر است به خاطر اینکه در بسکتبال پایه قویتر بوده است. ضعف اصلی ما در بسکتبال پایه است.

ادامه دارد....

کد خبر 5499081

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =