رشد هدایت نقدینگی به بخش معدن

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال‌های اخیر، هدایت نقدینگی در حوزه معدن نسبت به گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرووجیه اله جعفری در نشست بررسی گزارش نهایی طرح جامع آلومینیوم کشور، افزود: صنایع کشور نیاز به ساماندهی دارند که تنها بخشی در حیطه وظایف و اختیارات ایمیدرو قرار دارد.

وی بیان‌داشت: ایمیدرو به عنوان نهادی بسترساز و توسعه‌ای نقش هدایت سرمایه‌گذار به منظور توسعه صنعت کشور را برعهده دارد.

رییس هیات عامل ایمیدرو، برقراری عدالت صنعتی به وسیله تعریف طرح‌های جدید در مناطق کم‌برخوردار کشور را از جمله نکاتی دانست که در این طرح جامع باید در نظر گرفته شود.
وی گفت: ارائه طرح‌های جدید یکی از مهمترین خروجی‌های تدوین طرح جامع آلومینیوم کشور است. این طرح‌ها باید به گونه‌ای تعریف شوند تا عدالت صنعتی در کشور با رعایت الزامات کارشناسی و همچنین توجیه اقتصادی برقرار شود.

جعفری تاکید کرد: باید با نگاه جامع بستر سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دست آلومینیوم فراهم شود.

به گفته وی، تعریف طرح‌های سرمایه گذاری در پایین دست و بالادست صنعت آلومینیوم به‌ویژه در مناطق کم برخوردار کشور منجر به کاهش نرخ بیکاری و رشد اشتغالزایی در این مناطق خواهد شد.

معاون وزیر صمت، ضمانت اجرایی را از دیگر الزامات طرح مذکور دانست و اظهار داشت: بازار سرمایه گذاری مطمئن و پیش بینی شده منجر به تمایل سرمایه گذاران به توسعه فعالیت‌ها خواهد شد.

جعفری در عین حال خواستار تسریع در عملیاتی شدن برنامه‌های این طرح شد.

برپایه این گزارش، نسخه نهایی طرح مذکور شامل ۱۲ فصل است. همچنین معرفی استراتژی کلی صنعت آلومینیوم و سناریوهای خوش‌بینانه، محتمل و بدبینانه در این طرح در افق‌های ۱۴۰۴ و ۱۴۰۹ ارائه شد.

بررسی بازار جهانی آلومینیوم، بازار داخلی، تدوین استراتژی صنعت آلومینیوم، شرایط زنجیره آلومینیوم کشور، زیرساخت‌ها، توسعه زنجیره آلومینیوم و اهداف و نیازهای کمی برنامه توسعه زنجیره آلومینیوم کشور از جمله مباحث ارائه شده در این جلسه بود.

معاونان و مدیران ایمیدرو در این نشست، ضمن ارائه نظرات نهایی در مورد طرح جامع آلومینیوم کشور، مواردی همچون نبود اطلاعات کافی، توسعه یا بهبود وضعیت موجود صنعت آلومینیوم، مزیت‌های رقابتی، افزایش نرخ بهره‌وری، مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی، تکنولوژی، ارزش افزوده، بازیافت آلومینیوم، کمبود بوکسیت، قیمت آلومینیوم را در طرح مذکور مورد بررسی قرار دادند.

از دیگر مباحث و چالش‌های مطرح شده می‌توان به سرمایه‌گذاری، فرصت‌های صادرات در بازارهای جهانی، تاسیس شرکت‌های پایین دستی به منظور توسعه صنعت و در نهایت پایش طرح جامع متناسب با شرایط مقتضی اشاره کرد.

کد خبر 5522793

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha