دومین‌نشست «داستان و آرمان» برگزار می‌شود

دومین نشست از سری‌نشست‌های «داستان و آرمان» با موضوع «ادبیات مقاومت؛ راه‌های رفته و نرفته» روز سه‌شنبه ۷ تیر در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیروزی انقلاب اسلامی برگ تازه‌ای از شعر و ادبیات در کشورمان را رقم زد و موضوعات جدید و بدیعی به این شاخه از فرهنگ ایرانی اضافه شد که تاکنون دستمایه بسیاری از نویسندگان قرار گرفته و آثار ماندگاری در این زمینه خلق شده است.

وقوع انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس، حاوی مضامین و آموزه‌های ارزشمندی نظیر فرهنگ ایثار و شهادت، از خودگذشتگی، آرمان‌گرایی و ایران دوستی است که منجر به ایجاد شاخه جدیدی در ادبیات به نام «ادبیات مقاومت» شده است. توجه به این مفهوم و تقویت مضامین ارزشمند نهفته در آن یکی از اقدامات مهم فرهنگی است که می‌تواند منجر به ارتقای سطح ادبیات مقاومت شود.

«داستان و آرمان» سلسله نشست‌های تخصصی ادبی با محوریت جریان‌شناسی داستان‌های بلند انقلاب اسلامی است که توسط فرهنگسرای اندیشه به صورت ماهانه و منظم برگزار می‌شود. در این سلسله جلسات، اهالی قلم و اندیشه درباره مهم‌ترین موضوعات و چالش‌های پیشرو در ادبیات کشور بحث و بررسی کرده و افق پیشرو در این عرصه را بازتعریف می‌کنند.
پس از تاکید رهبر انقلاب مبنی بر لزوم و اهمیت جهاد تبیین، فرهنگسرای اندیشه با برگزاری این سلسله جلسات، نخستین گام برای انجام این مأموریت مهم را برداشته و سراغ مهم‌ترین محورها در ادبیات داستانی انقلاب اسلامی رفته است.

نخستین جلسه از این ویژه‌برنامه به «پشت پرده‌های تطهیر خاندان پهلوی» پرداخت و دومین نشست از آن با موضوع «ادبیات مقاومت؛ راه‌های رفته و نرفته» روز سه‌شنبه ۷ تیر در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود. در این نشست، یوسف قوجق و کامران پارسی‌نژاد درباره ادبیات مقاومت گفت‌وگو می‌کنند. اجرای جلسه را نیز محمدحسن شاهنگی برعهده دارد.

«ادبیات مقاومت» یکی از ژانرهای مهم در ادبیات ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود که در دوره‌های مختلف فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده و آثار متنوعی در این زمینه تولید شده است. اهمیت این ژانر ادبیاتی در پیوند عمیق آن با ادبیات داستانی دفاع مقدس است که سبب شده مخاطبین زیادی این بخش را دنبال کنند. تبیین بایسته‌های این ژانر و توجه به نقاط ضعف و قوت تئوریک این بخش، مهم‌ترین محور جدیدترین نشست داستان و آرمان است.

این جلسه همزمان با سالروز بمب‌گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و شهادت مظلومانه شهید بهشتی از ساعت ۱۶ در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود. و علاقه‌مندان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توانند در آن حضور پیدا کنند.

کد خبر 5522931

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha