ضرورت تبیین اقدامات صورت گرفته در حج تمتع ۱۴۰۱

رئیس سازمان حج و زیارت بر ضرورت تبیین اقدامات صورت گرفته در حج تمتع 1401 تاکید کرد و گفت: اقناع سازی زائران در خصوص شرایط و مشکلاتی که قبل و بعد از اعزام وجود داشته صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید صادق حسینی امروز شنبه یازدهم تیرماه در جمع مدیران مجموعه و مدیران کاروان‌های منطقه ۱ مکه مکرمه گفت: باید شکرگزار خداوند باشیم که توفیق و سعادت حضور در سرزمین وحی و بویژه توفیق خادمی ضیوف الرحمن را به دست آورده ایم؛ تکریم و احترام مهمانان خدا و تحمل مسائل و پاسخگویی مهربانانه وظیفه ما در قبال حجاج عزیز است. خادمی به حجاج همانند دستیاری و کمک حال به امیر الحاج یعنی حضرت ولیعصر (عج) می‌باشد.

حسینی با اشاره به برخی مشکلات و دغدغه‌هایی که در حج تمتع ۱۴۰۱و جود داشته است گفت: مدیران مجموعه‌ها و کاروان‌ها در مواجهه با زائران به صورت شفاف و مهربانانه به بیان مسائل بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: تأخیر در اعلام زمان ظرفیت‌ها و برگزاری موسم، تأخیر در صدور ویزای عوامل، توافق شفاهی و وبیناری با هتلداران و آشپزخانه‌ها، افزایش برخی هزینه‌ها و خدمات به ویژه در مشاعر و.... از جمله مشکلاتی بود که بر سر راه قرار داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: ضمن اینکه این مشکلات بدلیل عدم ارتباط کنسولی با کشور میزبان و تعطیلی دفتر حج و زیارت در عربستان دغدغه‌ها را دو چندان می‌کرد که خوشبختانه با عنایت خداوند و اهل بیت عصمت و طهارت رفته رفته از موانع عبور کردیم و در حال حاضر به شرایط ایده آلی رسیده ایم.

حسینی یادآور شد: ویزای گروه پیش رو و برخی عوامل برای انعقاد قراردادها فقط چند روز مانده به حج صادر شد که آنها نیز با شرایطی همانند تعطیلی دوساله هتلهاو برخی مشکلات زیرساختی در این رابطه مواجه شدند که از این موانع نیز عبور کردیم؛ در بحث تغذیه و تدارکات نیز نخستین گروه آشپزهای ما تنها چند ساعت قبل از اعزام زائران به مدینه رسیدند که به سرعت غذای زائران را فراهم نمودند که از تمامی این مشکلات عبور کردیم اما زائران باید نسبت به تمامی موانع آگاه باشند.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه‌هایی در حج تمتع امسال بوده و در حال حاضر شرایط ایده آل است گفت: اگر در خصوص کمبود هاو کاستی‌ها اقناع سازی مناسبی صورت گیرد و به صورت شفاف با زائران گفت و گو شود آنها نیز در جریان این مسائل قرار می‌گیرند و شاهد افزایش رضایتمندی خواهیم بود.

وی تاکید کرد: البته ادبیات سخن گفتن نیز با زائران بسیار مهم است بنابراین باید با آرامش و اطمینان خاطر به همراه شفاف سازی مسائل گذشته و کنونی را بیان نمائید.

رئیس سازمان حج و زیارت بر خوش اخلاقی و بیان مهربانانه مسائل تاکید کرد و گفت: بیان اقدامات به صورت تبیینی باشد نه توجیهی چرا که تبیین موجب رفع نگرانی‌ها و افزایش رضایت می‌شود.

حسینی با اشاره به نظرسنجی‌های صورت گرفته در کاروان‌ها گفت: نظرسنجی‌ها حکایت از رضایت ۹۰ درصدی زائران دارد که البته این میزان نیز با وجود مناسب بودن قابل قبول نیست و باید رضایت زائران به بالاترین حد ممکن برسد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در روزهای ابتدایی مشکلاتی نظیر تأخیر پروازها، تغذیه، اسکان و.... وجود داشت اما در حال حاضر بیشترین دغدغه موضوع اینترنت است که باید در این رابطه اقناع سازی صورت بگیرد که ما در یک کشور دیگر قرار داریم که تعداد زیادی حجاج از کشورهای مختلف در آن حضور دارند و بالطبع اینترنت در برخی ساعات با کندی مواجه می‌شود.بدین جهت زائران استفاده از اینترنت را به ساعات پایانی شب موکول کنند.

حسینی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ها ما خدمات رسانی در مشاعر بود، گفت: قبل از برگزاری موسم، کشور میزبان خدمات ایام تشریق در مشاعر را یک هزار و ۱۶۴ دلار افزایش داد که بخشی از این هزینه‌ها را از زائران دریافت کردیم و نخواستیم که زائران تمامی هزینه‌ها را متحمل شوند؛ ضمن اینکه باید نسبت به بهبود روند خدمات با توجه به این افزایش هزینه‌ها اطلاع می‌یافتیم که این نگرانی‌ها نیز روز گذشته رفع شد.

وی با بیان اینکه روز گذشته به همراه شرکت مطوفین حجاج ایرانی بازدیدی از مشاعر مقدسه داشتیم گفت: یکی از دغدغه‌های ما موضوع مشاعر و خدمات و زیرساخت‌های آن بود که خوشبختانه تمامی دغدغه‌ها رفع گردید زیرا موضوعاتی نظیر بحث برق مشاعر، چادرها و خیمه‌ها، کولرها، بهداشت، اسکان و.... حل شده است و نواقص سالهای گذشته رفع گردید.

رئیس سازمان حج و زیارت یکی از دغدغه‌های پیش رو را عدم اجازه حضور زائران بدون لباس احرام در طواف دانست و تصریح کرد: این موضوع را با مسئولان حج و عمره کشور میزبان مطرح کرده ایم چرا که طبق فقه ما بعد از ایام تشریق زائران ما باید بدون لباس احرام و با لباس شخصی طواف نمایند که این مهم را با دست اندرکاران مطرح کرده ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم.

وی در پایان بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: تمامی مدیران مجموعه‌ها و کاروان‌ها این مهم را به زائران اشاره نمایند که ضمن استفاده از ماسک فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

کد خبر 5528805

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha