ایجاد نمایندگی گردشگری در مرزهای مسافری / تبعات نرخ ارزی بلیت

تشریح تبعات ناشی از دو نرخی شدن بلیت پرواز و درخواست برای ایجاد نمایندگی وزارت میراث در مرزهای مسافری از جمله موضوعاتی بود که اعضای انجمن دفاتر مسافرتی با وزیر میراث فرهنگی در میان گذاشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شالبافیان معاون گردشگری وزارت خانه جلسه‌ای را درباره موضوع دو نرخی شدن بلیت هواپیما ویژه گردشگران خارجی برگزار کردند.

در این جلسه برخی از معضلات و مشکلات صنفی نیز با وزیر میراث فرهنگی در میان گذاشته شد. موضوع اختصاص ۵۰ درصد از ظرفیت پروازهای داخلی به اتباع بیگانه و اخذ مبلغ ارزی به جای پول بنزین توسط حرمت الله رفیعی رئیس هیئت مدیره انجمن دفاتر مسافرتی اعلام شد.

وی در این جلسه درخواست کرد به منظور حفظ ارزش پول ملی و جلوگیری از دریافت نرخ ارزی از گردشگران خارجی در مسیرهای داخلی جلوگیری شود تا شاهد تبعات ناخواسته آن نباشیم.

وی با توجه به وجود تشکل‌های قانونی انجمن‌های صنفی که بر اساس قوانین کشور فعال هستند، بحث تضاد ایجاد تشکل‌های موازی به عنوان تشکل‌های حرفه‌ای به خصوص در مراکز برخی از استان‌ها را مطرح کرد و گفت: این اتفاق موجب اختلال در فعالیت‌های صنفی و توسعه گردشگری می‌شود.

توسعه و ترویج اصل مهم آموزش خدمات گردشگری در تأسیسات جهانگردی موضوعی بود که توسط رفیعی در این جلسه مطرح شد.

همچنین اعضای هیئت مدیره تأکید کردند عدم توجه کافی به این موضوع باعث رکود سرویس دهی به جامعه گردشگری خواهد شد.

در این جلسه پیشنهاد شد پیرامون شرایط نامساعد در تعدادی از مرزهای فیمابین ایران و کشورهای همسایه و عدم ادامه خدمات متعارف در دو طرف مرز، وزارت میراث فرهنگی در مرزهای مشترک مسافری، نمایندگی وزارت میراث فرهنگی را دایر کند تا نسبت به بهبود و شرایط فیزیکی و سرویس دهی به مسافران ورودی و خروجی کنترل و نظارت بیشتری داشته باشد.

موضوع اصلاح و بازنگری مصوبات و آئین نامه‌های مرتبط با صنعت گردشگری مورد درخواست انجمن دفاتر مسافرتی از وزارت میراث فرهنگی بود.

همچنین امکان بهره مندی از حضور رایزنان فرهنگی برای شناساندن امکانات فرهنگی، تاریخی، باستانی، مذهبی و گردشگری مورد درخواست هیئت مدیره انجمن بود و پیشنهاد شد با بهره گیری از توانمندی‌های بخش خصوصی و حمایت دولت، فعالیت‌های تبلیغاتی برای جذب گردشگران به کشور به عمل آید.

در ادامه این جلسه، عزت‌الله ضرغامی بیان کرد: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه بیشتری شود برپایی میزهای تخصصی برای کشورهای جامعه هدف در حوزه گردشگری است. همچنین باید بتوانیم از ظرفیت‌های رایزن‌های فرهنگی و سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها برای جذب گردشگر و توسعه و رونق صنعت گردشگری بهره ببریم.

وی با اشاره به موضوع ایران‌هراسی یادآور شد: تبلیغات اشتباه و ارائه تصویر نامناسب از ایران از سوی سرویس‌ها و شبکه‌های اطلاع رسانی برخی از کشورها باعث شده تا ظرفیت‌های ایران در حوزه گردشگری و آثار فرهنگی تاریخی به خوبی معرفی نشود، از این رو باید بتوانیم از تمام ظرفیت‌های خود به‌عنوان یک کشور گردشگرپذیر استفاده کنیم.

ضرغامی در ادامه گفت: یکی از موضوعات مهم دیگری که می‌تواند مبنای برنامه‌ریزی و توجه قرار گیرد استفاده از ظرفیت‌های شهرهایی است که با شهرهای ایران تفاهم‌نامه خواهرخواندگی دارند. باید با این کشورها وارد تعامل شویم و از این ظرفیت به شکل مطلوب استفاده کنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، خطاب به رئیس و اعضای انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهان‌گردی ایران یادآور شد: آژانس‌ها باید بتوانند برای تورها ویژه‌برنامه و طرح تبیین کنند.

کد خبر 5529208

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha