جشنواره ابوذر می‌تواند ادبیات هویتی مشهد را تولید کند

مشهد- شهردار مشهد گفت: جشنواره ابوذر می‌تواند پرچمدار تولید ادبیات حول «هویت مشهد» قرار باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عبدالله ارجائی در دیدار با اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره ابوذر خراسان رضوی، با بیان این‌که یک عقب ماندگی کالبدی و یک عقب ماندگی در حوزه ادبیات توسعه در مشهد داریم، اظهار کرد: عقب ماندگی کالبدی مشهد این است که شهر متوازن نیست، امروز چه در جهت توسعه و چه در توزیع امکانات شهر دچار عدم تعادل هست.

وی ادامه داد: این عدم توازن به مرور شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است که زیبنده یک شهر زیارتی نیست، کانون یک شهر زیارتی باید مضجع شریفی باشد که محل زیارت است، تمام ارکان شهر باید نسبت مشخصی به آن داشته باشند که در کالبد شهر مشهد وجود ندارد.

شهردار مشهد با بیان این‌که اگر شهر به وضعیت فعلی توسعه پیدا کند، در آینده نزدیک حرم رضوی در حاشیه شهر قرار می‌گیرد، گفت: این موضوع و عقب ماندگی فقط ویژه کالبد نیست، در فضای فرهنگی نیز وجود دارد همچنان که از عبارت «شهروند» استفاده می‌کنیم در حالی که ما در مشهد یا مجاور، یا زائر و یا خادم داریم.

نیاز به تولید ادبیات حول هویت مشهد

وی به نقش رسانه‌ها در اصلاح این رویه اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه در توسعه کالبد نقش مطالبه‌گری و در توسعه فرهنگ نقشی اساسی و کلیدی دارد؛ آنچه جشنواره ابوذر می‌تواند پرچمدار آن باشد، توجه به این نکته است که عنصر اصلی را هویت مشهد قرار دادید اما نیاز به تولید ادبیات داریم که تولید ادبیات نیز سال‌هاست متوقف شده است.

ارجائی افزود: توسعه مفهوم خدمت از دربانی و کفشداری به تمام شئون زندگی موضوع بسیار مهم و کلیدی است، اگر خبرنگار ما فرض کند خادم علی بن موسی الرضا است، قلم او نیز همینطور می‌چرخد، نه قلم خود را می‌فروشد، نه بر ضد فرهنگ دینی و نه بر ضد مردم قلم می‌زند، کافی است خبرنگار لباس خادمی بپوشد.

لزوم بسط تفکر «حرم‌شهر» برای مشهد

وی اضافه کرد: امروز امام رضا (ع) را به گیت‌های حرم و به توان و بودجه آستان قدس رضوی محدود کردیم، رسالت اصلی انقلابی‌ها، بسط تفکر «حرم‌شهر» مشهد است، مشهد حرم‌شهر است.

شهردار مشهد تصریح کرد: همه کسانی که در مشهد زندگی می‌کنند عاشق امام رضا (ع) است، توفیق داشتند که مجاور امام رضا شده‌اند و این یک فرصت فوق‌العاده برای نهادینه کردن فلسفه ذاتی این شهر است که ابزار آن در دست شماست؛ اگر در تمام شئون زندگی فرهنگ رضوی جاری شود، خود به خود انقلاب اسلامی را نیز شامل می‌شود.

وی متذکر شد: از فرصت استثنایی که در کشور ما رخ داده و حاصل خون هزاران شهید و خون دل هزاران هزار صلحا و علما بوده استفاده کنیم و تا جایی که می‌توانیم مردم و مخاطبان خود را با فرهنگ دینی و رضوی آشنا کنیم؛ امام رضا (ع) فرمودند «شما محاسن کلام ما را به مردم برسانید، راه باز می‌شود و خود مردم به سوی ما می‌آیند».

در ابتدای این دیدار، مهدی شاد، مسئول سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی نیز با بیان این‌که در سال‌هایی که جشنواره مطبوعات برگزار نمی‌شود، جشنواره ابوذر موفق شده این خلأ را پر کرده و جایگاه اصیلی میان اصحاب رسانه ایجاد کند، اظهار کرد: اصحاب رسانه و صاحبان قلم استقبال پرشوری از پنج دوره گذشته جشنواره در خراسان رضوی داشتند.

تبدیل جشنواره ابوذر به جریانی خطی

وی با بیان این‌که در مراسم افتتاحیه قریب به صد در صد مدیران رسانه استان حضور داشتند، ادامه داد: تلاش می‌کنیم جشنواره ابوذر به‌عنوان رویداد تخصصی فعالان رسانه در استان بتواند استانداردهای محتوایی خود را ارتقا بدهد از این رو معتقدیم امروز جشنواره نیاز به این دارد که از یک اقدام نقطه‌ای به یک جریان خطی تبدیل شود.

مسئول سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اتفاق اصلی که در جشنواره رخ می‌داد، اعتبار بخشی به اهالی رسانه بود، خبرنگاران مزیت جشنواره را در اعتباری می‌دیدند که جشنواره به آنان می‌داد؛ در حیات تخصصی اصحاب رسانه، قرار گرفتن در برگزیدگان جشنواره یعنی کسب اعتبار بالا که این اتفاق را وجه اصلی و ارزش افزوده جشنواره می‌دانیم و امیدواریم در جشنواره ششم نیز این اتفاق رو به جلو باشد.

وی با تأکید بر این‌که جشنواره ابوذر یعنی اندیشه صاحبان اثر، مسئله‌شناسی و معطوف کردن نگاه جبهه‌ای اهالی رسانه در محورهای ارائه شده، افزود: در جشنواره ششم تلاش می‌کنیم رویدادهایی را از جنس تلویزیون اینترنتی و همایش‌های دوماهانه گام که با مدل «TED» برگزار خواهد شد را ضمن جشنواره رقم بزنیم زیرا معتقدیم این آثار، این دغدغه‌ها و مسئله شناسی باید مورد بحث قرار بگیرد.

«گفت‌وگو» اسباب رشد اهالی رسانه است

شاد گفت: اگر افق حرکت اهالی رسانه بیان و حل مسئله است، نیاز به گفت‌وگو حلقه مفقوده ما است زیرا باید در رابطه با آثاری که تولید می‌شود گفت‌وگو کنند، نقاط امیدبخش، جریان مثبت حرکتی، خواستگاه اندیشه‌ای و نقاط روشن در اقدام خود را به اشتراک بگذارند و این اسباب رشد اهالی رسانه خواهد شد.

وی، جشنواره ششم را در خدمت حوزه هویت دانست و یادآور شد: در کنار محورهایی که مسائل کلان ملی و مطالبه عمومی از جنس شعار سال، جهاد تبیین و مکتب سلیمانی است، در حوزه مسائل بومی نیز گفت‌وگوهای مفصلی انجام شد که کلان مسئله امروز ما مسئله «هویت مشهد» است.

مسئول سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی با بیان این‌که ۴۰ درصد محورهای موضوعی جشنواره ششم در خدمت هویت و نشان مشهد قرار گرفته است، تصریح کرد: فراموش نکردیم روزی را که جریان حاکم بر مدیریت، رسانه و تولید محتوای این شهر معتقد بر مدل «واتیکانسیم» در مشهد بود، معتقد بود منطقه ثامن هویت خاص خود را دارد و سایر نقاط مشهد هویت مجزا و نگاه اینگونه بود که مدیریت باید در مشهد طوری باشد که شهر مذهبی عملأ وجود نداشته باشد، این بالاترین تهدید است.

وی اضافه کرد: معتقدیم آن جریان فکری که می‌خواهد مشهد را با مدل واتیکان مدیریت کند، امروز در اندیشکده‌ها حرکت می‌کند و در حال تقویت حوزه اندیشه‌ای است تا مدل خود را با این نگاه توسعه دهد.

شاد تأکید کرد: جشنواره ابوذر را در خدمت تعالی و بازنمایی سیمای رضوی و دینی مشهد مقدس و خطه خراسان قرار دادیم.

کد خبر 5531318

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha