محصولات کشاورزی زنجان در سالم‌ترین شرایط به دست مصرف‌کننده می‌رسد

زنجان-معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: محصولات کشاورزی و باغی استان در سالم‌ترین شرایط به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

اکبر طیبی درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های حوزه تولیدات محصولات کشاورزی مربوط به میزان وجود نیترات در این محصولات است، اظهار کرد: با توجه به نمونه‌برداری‌هایی که در این خصوص انجام شده است، سلامت محصولات کشاورزی تولید در زنجان مورد تایید است.

وی با تاکید بر اینکه آزمایش‌های انجام گرفته حاکی از آن است که نیترات موجود در محصولات کشاورزی تولید در زنجان پایین‌تر از حد استاندارد است، افزود: بدون شک وقتی پای محصولات کشاورزی به میان می‌آید، اولویت همه مسئولان و دستگاه‌ها تاکید بر امنیت غذایی است، به همین خاطر سازمان جهادکشاورزی استان نیز در امر پایش سلامت محصولات کشاورزی، وزارت بهداشت را کمک می‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه با توجه با اهمیت موضوع، میزات نیترات موجود در محصولات کشاورزی تولیدی همواره مورد آزمایش و رصد قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در برخی نقاط استان شاهد وجود شایعاتی مبنی بر بالا بودن میزان نیترات در محصولات کشاورزی تولید بودیم، این آزمایش‌ها نشان داد که صحبت‌ها در حد همان شایعه بوده و میزان نیترات موجود در این محصولات در حد استاندارد بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان در خصوص وجود شایعه مبنی بر ریختن کود در چاه‌های سنتی، یادآور شد: در این خصوص ۱۰ نمونه در شهرستان خدابنده نمونه‌گیری شد که حد مجاز نیترات ۱۷۰ ppm در محصول سیب‌زمینی است اما طبق آزمایشات ما میزان نیترات در حدود ۳۰ ppm بود ولی با این وجود منکر این موضوع نیستیم که شاید کشاورز به دلیل ناآگاهی، اقدام به ریختن کود در داخل چاه‌های سنتی آب کشاورزی کند.

کد خبر 5531902

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha