تورم سالانه مسکن در دولت سیزدهم منفی شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه خرداد ١٤٠١ املاک مسکونی شهر تهران به ۲۵.۱ درصد رسیده که نسبت به دوره مشابه ۶ دهم درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز آمار ایران متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی مناطق ٢٢ گانه شهر تهران در خرداد ١٤٠١ را اعلام کرد که بر اساس آن عدد شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۱۴۰.۳ رسیده است که نسبت به ماه قبل که این شاخص ١٣١ بود ٧.١ درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم نقطه به نقطه

منظور از تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در خرداد ١٤٠١ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳۵.۵ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل که ٢٩.٦ درصد بود، ٥.٩ درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. در خرداد ١٤٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٧, ١ درصد بوده است. تورم ماهانه خرداد ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل که ٦ درصد بود، ١.١ واحد درصد افزایش داشته است.

تداوم روند کاهشی تورم سالانه مسکن در دولت سیزدهم

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل (۱۲ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰) است. نرخ تورم سالانه خرداد ١٤٠١ املاک مسکونی شهر تهران به ۲۵.۱ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل که ۲۵.۶ درصد بود ۶ دهم درصد کاهش داشته است.

تورم سالانه مسکن در دولت سیزدهم منفی شد

متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی مناطق ٢٢گانه شهر تهران

در خرداد ١٤٠١ متوسط وزنی قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢گانه شهر تهران به ٤١ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. در این ماه منطقه ١ با متوسط قیمت ٧٨ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان بیشترین و منطقه ١٧ با متوسط قیمت ٢٠ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است برای محاسبه متوسط وزنی قیمت مسکن، در سطح منطقه از مساحت ملک فروش رفته و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه‌ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) به عنوان وزن استفاده شده است.

کد خبر 5531908

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha