حیا و غیرت باید در جامعه پررنگ شود

بوشهر- امام جمعه دیر گفت: باید حیا و غیرت را در جامعه پررنگ کنیم تا شاهد گسترش عفاف و حجاب در جامعه باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدعلی حسینی صبح پنجشنبه در نشست تشکیل قرارگاه عفاف و حجاب در شهرستان دیر، اظهار داشت: عوامل مختلفی مانند تربیت خانوادگی، جهل به احکام اسلامی، تنوع طلبی و … از جمله دلایل بدحجابی و بی حجابی افراد در جامعه است.

امام جمعه دیر افزود: یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار که مقام معظم رهبری هم نسبت به آن تذکر داده اند، جنگ نرم دشمن است.

وی بیان کرد: هر کاری در کشور علیه دین، سنت‌ها، مقدسات و شعائر دینی انجام می‌شود متکی به یک انگیزه سیاسی و مورد استفاده دشمن است اگرچه ممکن است عامل انجام آن کار از این موضوع غافل باشد.

حسینی با اشاره به مطرح کردن حجاب اختیاری و محکوم کردن حجاب اجباری توسط برخی افراد و جریانات، گفت: در جامعه اسلامی کسانی که مسلمان هستند و اسلام را به عنوان دین قبول کرده اند باید به احکام آن هم پایبند باشند.

وی ادامه داد: درست است که در حوزه اعتقادات ما نمی‌توانیم افراد را مجبور کنیم اما وقتی فرد در اجتماع حاضر می‌شود و در حوزه عمل مانند قانون راهنمایی و رانندگی که ممکن است فرد آن را قبول نکند اما باید به مقررات پایبند باشد و رعایت کند.

حسینی تاکید کرد: بعضی مسائل تنها جنبه فردی ندارد بلکه جنبه اجتماعی دارد، وقتی آثار و تبعات آن به اجتماع برمی گردد نمی‌توانیم بگوییم انتخابی است؛ آزادی در اسلام نیز در چارچوب شرع است.

وی افزود: کشورهای غربی با شعار آزادی زن را به اسارت درآوردند اما اسلام حجاب و پوشش را برای احترام زن و نگهبانی از عزت و کرامت او و جامعه و خانواده قرار داده است.

امام جمعه دیر خاطرنشان کرد: از یک طرف دشمن از طریق جنگ نرم علیه حجاب تبلیغ می‌کند، در داخل هم جریان‌ها و گروه‌های سیاسی با انگیزه‌های مختلف به این مسئله دامن می‌زنند و از این طرف هم دستگاه‌های متولی عفاف و حجاب به وظیفه خود به درستی عمل نمی‌کنند.

وی یادآور شد: امر به معروف و نهی از منکر که ضامن اجرای احکام الهی است را به فراموشی سپرده ایم؛ اگر خانواده‌ها و اقشار مختلف و مسئولین به امر به معروف و نهی از منکر عمل می‌کردند وضعیت جامعه ما این نبود که شاهد هستیم.

حسینی عنوان کرد: در این شرایط که دیگران سعی می‌کنند از هنجارشکنان حمایت کنند، برخی اظهارنظرها از مسئولین هم باعث سو استفاده دشمن شده و بهانه به دست آنها می‌دهد اگرچه ما یقین داریم چیزهایی که اعلام می‌کنند هیچکدام عملی نخواهد شد.

وی بیان داشت: بهترین راه و شیوه در بحث عفاف و حجاب این است که همزمان با اقدامات فرهنگی و تبیینی افراد بدحجاب را شناسایی و به قصد اصلاح آنها را مخاطب قرار داده و گفت و گو و فضایی ایجاد کنیم آنها حرفشان را بزنند و ما شبهات آنها را برطرف کنیم و برخورد قهرآمیز با هنجارشکنان باید آخرین مرحله باشد.

حسینی با بیان اینکه موضوعات دیگری هم گاهی اوقات مسائل فرهنگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، افزود: در برخی موارد برخوردهایی که برخی از دستگاه‌ها با مردم دارند، کار فرهنگی را بی اثر می‌کند.

امام جمعه دیر ابراز کرد: باید حیا و غیرت را در جامعه پررنگ کنیم تا شاهد گسترش عفاف و حجاب در جامعه باشیم.

کد خبر 5532918

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha