شناسایی دانش آموزان بی‌بضاعت برای تحصیل رایگان در استان سمنان

سمنان- استاندار سمنان با بیان اینکه در نوسازی و طرح‌های آموزشی، روستاهای دورافتاده و محروم اولویت دارند، گفت: دانش آموزان بی‌بضاعت استان برای تحصیل رایگان شناسایی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمدرضا هاشمی ظهر پنجشنبه در دومین جلسه شورای آموزش و پرورش استان سمنان در سال ۱۴۰۱ به میزبانی استانداری با بیان اینکه در دولت مردمی، رسیدگی به محرومان به‌صورت ویژه مورد توجه است و در آموزش و پرورش نیز این امر در دستور کار قرار دارد، بیان کرد: آئین‌نامه قرارگاه جهادی عدالت تربیتی و نصیب آموزشی، برنامه مطلوبی است که به‌صورت خاص ناظر بر عدالت آموزشی است.

وی با اشاره به اینکه زمینه سازی تحصیل رایگان و تسهیل در این امر برای دانش‌آموزان در راستای برقرار عدالت آموزشی امری حائز اهمیت است، گفت: آموزش و پرورش استان از پتانسیل مجموعه نهادهای حمایتی و سمن‌ها استفاده کند تا با اقدامات مناسب، کسی محروم از تحصیل نباشند همچنین حمایت و زمینه‌سازی به‌منظور تحصیل رایگان دانش‌آموزان محروم و بی‌بضاعت در دستور کار قرار دارد لذا این قشر از دانش آموزان شناسایی می‌شوند.

استاندار سمنان با اشاره به ظرفیت‌های خوب حوزه آموزش و پرورش استان گفت: درصد باسوادی جمعیت استان از میانگین کشوری بالاتر بوده و در زمینه مشارکت خیران مدرسه‌ساز نیز در سطح ملی بسیار فعال و پیشرو است.

هاشمی با بیان اینکه باید به‌صورت ویژه در حوزه تعلیم و تربیت و مدارس سرمایه‌گذاری کنیم؛ چراکه هزینه‌کرد اعتبارات در این مقوله، به معنای واقعی سرمایه‌گذاری ارزشمند، آینده‌نگری و تضمین فردا است، تأکید کرد: اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان با اولویت مناطق محروم و دورافتاده، نسبت به نوسازی مدارس و فضاهای آموزشی و پرورشی اقدام کند.

استفاده از ظرفیت خیران

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان نیز در این نشست با اشاره به راه اندازی قرارگاه جهادی عدالت تربیتی و نصیب آموزشی برابر در استان، گفت: ایجاد یک چرخه تنظیم‌گر و تسهیل‌گر جهت شناسایی و راهبری حل مسائل آموزش و پرورش استان با اولویت مناطق محروم و کم برخوردار و همچنین افزایش مشارکت اجتماعی و تربیتی اولیا، معلمان، نهادهای عمومی، دولتی و غیردولتی، مردمی و خیریه‌ها برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش مناطق کم‌برخوردار و محروم محور این طرح است.

محمد شاه حسینی با بیان اینکه شناسایی نیازها و تعیین اولویت‌ها، شناسایی ظرفیت مردمی، خیریه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی و تدوین برنامه پیشرفت منطقه‌ای در حوزه تعلیم و تربیت از جمله اولویت‌های این قرارگاه خواهد بود بیان کرد: سازماندهی معلمان جهادی و دانشجو معلمان، ایجاد و تشکیل کارگروه‌های عملیاتی، عملیاتی کردن برنامه‌های ملی ابلاغی از سوی قرارگاه کشوری و جریان سازی گسترده اجتماعی و رسانه‌ای با محوریت عدالت آموزشی از جمله اقدامات این حوزه است.

وی با اشاره به شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل و برگرداندن آنها به چرخه تحصیل، شناسایی دانش آموزان بی‌بضاعت برای تأمین بسته‌های نوشت افزار و شناسایی مسائل، نیازها و ظرفیت‌های استانی برای تدوین برنامه پیشرفت منطقه‌ای، گفت: یک هزار و ۷۲۸ دانش‌آموز نیازمند و محروم در سطح استان شناسایی شده که ۸۱۱ نفر آنان در دوره ابتدایی، ۵۴۲ نفر در دوره اول و ۳۷۵ نفر در دوره دوم متوسطه تحصیل می‌کنند.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: در مناطق محروم و حاشیه‌ای سطح استان برای هشت هزار و ۸۰۷ دانش‌آموز به ۳۰ مدرسه با ۲۹۶ کلاس درس نیاز داریم اما فقط ۱۲ قطعه زمین و هفت نفر خیّر برای احداث این واحدهای آموزشی و پرورشی اختصاص یافته و شناسایی شده است.

کد خبر 5533209

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha