حج حقیقی در ایران نمود پیدا کرده است

اردبیل- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: حج حقیقی و اصلی و امت اسلامی در ایران است چرا که رهبریت صالح را در کشورمان شاهد و ناظر هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن عاملی صبح یکشنبه در خطبه‌های عید سعید قربان در شهیدگاه اردبیل اظهار کرد: باید در حج بر رهبریت صالح تاکید شود که متأسفانه به دلیل شرایط حاکم امکان برگزاری شایسته حج ابراهیمی وجود ندارد و حج اصلی را باید در ایران مشاهده کرده و به نظاره نشست.

وی در خطبه اول نماز عید قربان با برشمردن دلایل تکرار برخی از حوادث در طول تاریخ گفت: برخی از حقایق باید مدام تکرار شود تا درس عبرت و حکمتی برای آیندگان باشد.

امام جمعه اردبیل یکی از این حوادث پرتکرار تاریخ را برگزاری حج و مناسک عبرت آمیز آن توصیف کرد و گفت: حادثه ابراهیم را خداوند متعال مکرر در قرآن تکرار می‌کند تا به همه بشریت بفهماند که داستان حضرت ابراهیم داستان واقعی توحید و عبودیت است.

حج حقیقی در ایران نمود پیدا کرده است

آیت الله عاملی به نکات زندگی حضرت ابراهیم اشاره کرد و گفت: ابراهیم قهرمان توحید است و با دست خود بت‌ها را شکسته و از طاغوت بیزاری جسته است.

وی ضرورت شکسته شدن بت‌های متعدد امروز را به دست انسان‌های صالح یادآور شد و گفت: در مرام انسان‌های آزادی خواه همزیستی مسالمت‌آمیز با طاغوت بی معنا است و باید از این امر پرهیز کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل حج را قصه امامت و بیان رهبری صالح جامعه برشمرد و گفت: تولیت جامعه باید با انسان‌های صالح و نیک‌اندیش باشد تا هدایت امت به شکل شایسته انجام شود.

آیت‌الله عاملی ضرورت شکسته علایق دنیوی و محبت به خداوند را با ضرب آهنگ حریت و آزادگی یادآور شد و گفت: قربان تقرب یافتن به درگاه الهی و بریدن تعلقات دنیوی و هوا و هوس‌ها است تا به مرحله آزادگی کامل دست پیدا کنیم.

حج حقیقی در ایران نمود پیدا کرده است

وی افزود: نباید روی اسباب ظاهری حساب باز کرد بلکه انسان شایسته با توکل به خداوند در هیچ مرحله‌ای تسلیم شیطان نشده و حتی در حالت اضطرار نیز حکم الهی را اجرا می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل لازمه مقاومت و ایستادگی را دادن هزینه‌های سنگین توصیف کرد و گفت: از اوصاف اسماعیل دست پرورده ابراهیم، صبر و شکیبایی در برابر حوادث و تسلیم شدن در تحقق اراده حق و حقیقت است و حضرت ابراهیم و اسماعیل در این امتحان سخت با شایستگی بیرون آمدند.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: خداوند متعال ابراهیم را دوست و پدر امت توصیف می‌کند و قطعاً نتیجه و عبرت واقعی از این حادثه تاریخی این است که انسان‌ها باید در برابر سختی‌ها تحمل و صبر داشته و به رحمت الهی امیدوار باشد.

وی عید را ذخیره و شرف امت اسلامی توصیف کرد و گفت: نماز عید از آن جهت سیاسی و عبادی است که امت باید با رهبریت صالح به سمت شایستگی‌ها حرکت کرده و حق و حقیقت را فدای مسائل دنیوی نکند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل کمک به فقرا و نیازمندان را به مؤمنان نمازگزار توصیه کرد و ادامه داد: امیدواریم در عید قربان نیز همچون عید فطر اغنیا کمک حال فقرا و نیازمندان باشند.

حج حقیقی در ایران نمود پیدا کرده است

به گزارش خبرنگار مهر، نماز عید قربان علاوه بر شهر اردبیل که با حضور آحاد جامه هرچه باشکوه‌تر برگزار شد در سایر شهرستان‌های استان اردبیل نیز برپا شده و امت اسلامی و امت خداجوی در عید قربان نماز عید را به جا آوردند.

کد خبر 5534769

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha