سمینار امام حسین (ع) در اوگاندا برگزار شد

سمینار امام حسین (ع) و کارگاه فعالان فرهنگی کشور اوگاندا با حضور فعالان فرهنگی از شهرهای مختلف اوگاندا، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سمینار امام حسین (ع) و کارگاه فعالان فرهنگی کشور اوگاندا با حضور فعالان فرهنگی از شهرهای مختلف اوگاندا، با همکاری معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، توسط کالج اسلامی المصطفی برگزار شد.

در این همایش که با موضوع «امام حسین (علیه السلام) منجی بشریت» برگزار شد، رئیس هیأت امنای کالج اسلامی المصطفی و دانشگاه کامپالا و استاد دانشگاه مکرره، سید حیدر عابدی به موضوع تاریخ و سیره امام حسین پرداخت و سخنان خود را با جمله‌ای از رهبر مبارز آفریقای جنوبی، آقای نلسون ماندلا خاتمه داد: «من در حالی که بیش از ۲۰ سال را در زندان گذرانده بودم، یک شب تصمیم گرفتم با امضای تمام شرایط حکومت تسلیم شوم، اما ناگهان به یاد امام حسین (علیه السلام) و نهضت کربلا افتادم و امام حسین (علیه السلام) به من نیرو داد.»

رئیس کالج اسلامی المصطفی ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان تاکید کرد: این همایش صرفاً آموزشی نیست، بلکه ماهیتش معنوی و فرصتی برای تطهیر جان در پرتو معارف حسینی علیه السلام است و از شرکت کنندگان درخواست کرد تا این فرصت را برای تجدید عهد و تقویت انگیزه‌های خود قدر بدانند.

وی افزود: امام حسین (علیه السلام) برای دفاع از اسلام و نجات اسلام هر چه داشت فدا کرد و از مبلغان خواست تا به ایشان اقتدا کنند و زندگی خود را در راه ایشان صرف کنند.

عبداله، استاد سنی مذهب کالج اسلامی الدعوه، شیعه را بر اساس آرمان‌ها و اعمال خود کاملاً فلسفی دانست و تاکید کرد: بزرگداشت یاد و نام حسین بن علی (علیه السلام) از دلایل منطقی برخوردار است و از شرکت کنندگان درخواست کرد تا درک منفی دیگران از اسلام شیعه را با مشارکت با آنها در گفتگوها و سمینارها تغییر دهند.

عمار بونگو، رئیس بنیاد اهل بیت (علیهم السلام)، به شرکت کنندگان گفت که همیشه خوب است بازخورد مخاطبان را دریافت کنید تا متوجه شوید که آیا آنچه را آموزش داده شده و به اشتراک گذاشته شده، درک کرده اند یا خیر.

وی توصیه کرد که بهتر است بسته به مخاطب از زبان ساده استفاده کنید. همچنین به مبلغان توصیه کرد که مخاطبان خود را با زبان و رفتار به مدیریت زمان آگاه کنید. او از شرکت کنندگان درخواست کرد که همیشه سخنرانی‌های خود را به امور جاری مرتبط کنند تا مخاطبان خود را قادر سازند تا از آنها مطلع شوند و اطلاعات بیشتری را برای روشنگری و آگاهی دریافت کنند. وی آینده اسلام در اوگاندا را مبتنی بر اتحاد همه پیروان و نهادهای اسلامی از طریق همکاری و برنامه‌های مشترک دانست.

شیخ حسین بویه از اساتید مجتمع آموزشی امام رضا (علیه السلام) خاطرنشان کرد: یاران امام حسین (علیه السلام) برای دفاع از حق و عدالت از خود گذشتند. وی به تشریح شخصیت‌های مثال زدنی آنان در حمایت از مظلومان و ایستادگی در برابر آسیب‌ها و انحراف‌های یزید پرداخت.

مصطفی کانجی از مدیران جماعت شیعیان خوجه اثنی عشری کامپالا و جمعیت بلال اوگاندا در مورد تاریخ حضور شیعیان خوجه در شرق آفریقا و توسعه مکتب اهل بیت (علیهم السلام) در کشورهای این منطقه سخن گفت.

وی از نقش سید سعید اختر رضوی در بنیانگذاری جمعیت بلال مسلم میشن در سال ۱۹۶۵ کنیا و تلاش‌های مرحوم شیخ عبداللهی ناصر در نشر معارف اهل بیت (علیهم السلام) یاد کرد.

حجت الاسلام شیخ مزمل، مدیر مؤسسه امام حسین (علیه السلام) نیز دیگر سخنران این مراسم بود که به موضوع اهداف و رسالت های قیام امام حسین علیه السلام و تبیین آن از منظر قرآن و روایات پرداخت.

شیخ یوسف مولومبا، رئیس مؤسسه قرآن و عترت، به توضیح روش ذکر مصیبت پرداخت.

شیخ عبدالرحمن سیف، مدیر گروه مطالعات اسلامی کالج المصطفی، از تجربه حضور اساتید کالج در دوره گفت و گوی اسلام و مسیحیت در دانشگاه تانگازا نایروبی سخن گفت.

حجت الاسلام دهقانی، مدیر کالج اسلامی المصطفی، در سخنان پایانی این همایش دو روزه، امام حسین (علیه السلام) را محور هویت اسلامی دانست و توصیه‌هایی از جمله تاکید بر سلام روزانه به حضرت، تاکید بر زیارت ایشان در تمامی ایام الله و … را نشاندهنده این هویت بخشی حسینی دانست.

وی در ادامه امام (علیه السلام) را با اشاره به مفهوم «نور الأخیار» در زیارت جامعه کبیر، نور هدایت برشمرد. و با اشاره به روایت العلم نور، نتیجه گیری کرد که امام، سرچشمه علم الهی است. و زکات این علم که در اختیار اهل علم و تبلیغ قرار گرفته است، نشر و توسعه آن در میان مخاطبان است. لذا معارف و معرفت حسینی که به مبلغان رسیده است باید توسط آنان توسعه و گسترش پیدا کند.

کد خبر 5559897

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha