عطوان: ائتلاف «جهاد-الاقصی» کابوس اشغالگران است

رژیم صهیونیستی چه از لحاظ سیاسی و چه نظامی نمی تواند وارد جنگ طولانی شود و همیشه برای درخواست سریع آتش بس،به سوی قاهره می رود و این قاعده در جنگ سه روزه اخیر نیز به وضوح بیشتری دیده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رأی الیوم، عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته جهان عرب در جدیدترین یادداشت خود عنوان کرد: راکت‌ها به طور موقت در غزه متوقف شدند و صدای گلوله‌ها در نابلس شنیده شد. نقش «حماس» در بازگشت سریع به آرامش، تنها پس از سه روز تقابل چیست؟

وی می‌نویسد: شاید جنگ اخیر غزه «کوتاه‌ترین جنگ» باشد، اما اهمیت آن کمتر از همه جنگ‌های پیشین نیست، زیرا این جنگ «کرانه باختری» در نوار غزه بود، و این معادله که در نوع خود جدید بود، تمام برنامه‌های رژیم صهیونیستی برای جداسازی کرانه باختری از نوار غزه را بهم زد.

عطوان آورده است: تصادفی نبود که شهر نابلس (کوه آتش) در خشم شعله ور شود و تنها دو روز پس از اجرای آتش بس در نوار غزه، تبدیل به مقر «تیپ نابلس» که شامل جنبش جهاد اسلامی و شهدای الاقصی است، شده به مقاومت بپیوندد. از این رو، این ائتلاف قدیمی-تجدید شده، هم برای رژیم اشغالگر و هم برای تشکیلات خودگردان فلسطین به کابوس تبدیل شده است و وقتی می‌گوئیم شیخ تیسیر السعدی، رهبر جنبش جهاد اسلامی در جنین، معمار این اتحاد و اولین مسئول هماهنگی آن است، رازی را برملا نکرده ایم. بنابراین، اگر رژیم صهیونیستی طبق شروط جنبش جهاد اسلامی در آتش بس اخیر، بسام السعدی را آزاد کند، این جنبش یکی از مهم‌ترین پیروزی‌های جنگ غزه را رقم خواهد زد تصادفی نبود که شهر نابلس (کوه آتش) در خشم شعله ور شود و تنها دو روز پس از اجرای آتش بس در نوار غزه، تبدیل به مقر «تیپ نابلس» که شامل جنبش جهاد اسلامی و شهدای الاقصی است، شده به مقاومت بپیوندد. از این رو، این ائتلاف قدیمی، تجدید شده، هم برای رژیم اشغالگر و هم برای تشکیلات خودگردان فلسطین به کابوس تبدیل شده است و وقتی می‌گوئیم شیخ تیسیر السعدی، رهبر جنبش جهاد اسلامی در جنین، معمار این اتحاد و اولین مسئول هماهنگی آن است، رازی را برملا نکرده ایم. بنابراین، اگر رژیم صهیونیستی طبق شروط جنبش جهاد اسلامی در آتش بس اخیر، بسام السعدی را آزاد کند، این جنبش یکی از مهم‌ترین پیروزی‌های جنگ غزه را رقم خواهد زد.

وی می‌نویسد: شهادت سه فلسطینی در تهاجم رژیم صهیونیستی به شهر (نابلس)، یعنی ابراهیم النابلسی (۲۳ ساله)، فرمانده گردان‌های شهدای الاقصی و سلام سبوح (۲۵ ساله) و حسین جمال طه (۱۶ ساله) تأیید می‌کند که نسل جدیدی از جوانان زیر سی سال، رهبری مقاومت فتح در یک شورش قوی علیه تشکیلات خود گردان فلسطین که شکست خورده و خدمتگزار رژیم اشغالگر است، هدایت می‌کنند. تشکیلاتی که در مذاکرات و توافقات ۳۰ ساله خود چیزی جز تحقیر و شرم عاید آن نشد.

عطوان نوشت: درست است که جنبش جهاد اسلامی دو تن از برجسته‌ترین رهبران میدانی خود در نوار غزه (تیسیر الجعبری و خالد منصور) را از دست داده است و این ضایعه بزرگی است، اما در گذشته این جنبش، بنیانگذار خود شهید دکتر فتحی الشقاقی و بعد از آن دکتر رمضان عبدالله شلح و بسیاری از نیروهای خود در جنین و غزه از جمله فرمانده بها ابوالعطا را از دست داد، اما هرگز تضعیف نشد بلکه قدرت و اثربخشی آن افزایش یافت و قدرتمندترین جناح در کرانه باختری و دومین گروه در نوار غزه شد و این دستاورد مهمی است زیرا کرانه باختری نزدیکترین و واقعی‌ترین میدان رویارویی با اشغالگران است.

عواقب فاجعه بار ادامه جنگ برای رژیم صهیونیستی

وی می‌نویسد: رژیم صهیونیستی چه از لحاظ سیاسی و چه نظامی نمی‌تواند وارد جنگ طولانی شود و همیشه برای درخواست سریع آتش بس، به سوی قاهره می‌رود و این قاعده در جنگ سه روزه اخیر با وضوح بیشتری دیده شد، زیرا پس از شلیک نزدیک به هزار موشک به رژیم صهیونیستی، رهبران این رژیم متوجه شدند که عواقب ادامه جنگ به چند دلیل فاجعه بار خواهد بود:

اول: راکت‌های جهاد اسلامی از مرزهای شهرک‌های اطراف نوار غزه عبور کردند و به تل‌آویو، بیت‌المقدس، اسدود و عسقلان اصابت کردند و به فرودگاه اللد نزدیک شدند.

دوم: اعتراضات مردم کشورهای مختلف و برخی دولت‌های عربی علیه این تجاوز و محکومیت آن، از جمله برخی کشورهایی که با دولت اشغالگر به ویژه در منطقه خلیج فارس روابط عادی سازی برقرار کرده اند.

این تحلیلگر جهان عرب در پایان آورده است: ائتلاف «نابلس» و «جنین» و اتحاد فزاینده بین جهاد اسلامی و گردان‌های شهدای الاقصی مظهر بازگشت قوی به میراث انتفاضه مسلحانه دوم است که امنیت و ثبات رژیم صهیونیستی را متزلزل و آن را از تمام جهان منزوی کرد. اما ممکن است این بازگشت زیر سایه شکست معاهدات تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی متفاوت‌تر باشد، و مستقل‌تر عمل کند. تشییع جنازه سه شهید نابلس که هزاران نفر در آن شرکت کردند و در آن افراد مسلح نقابدار با تفنگ‌های خود که برخی از آنها پیشرفته M۱۶ و سایر مسلسل‌های خودکار از انواع مختلف است، که برخی از آنها ساخت داخل است، شرکت داشتند، نمایانگر نقشه مرحله بعدی و اثربخشی مقاومت در برابر رژیم اشغالگر است. زیباترین نوشته‌ای که درباره این مراسم تشییع جنازه خواندم، توسط یک فرد «ناشناس» بود که خطاب به کسانی که با شلیک گلوله با شهدا خداحافظی می‌کنند، می‌گوید: «لطفا گلوله‌های خود را برای روزهای آینده نگه دارید تا برای نیروهای اشغالگر تاریکی به ارمغان آورد.»آیا این پیشگویی در سرزمین کرانه باختری محقق می‌شود.. ما این را رد نمی‌کنیم.. و الله اعلم...

کد خبر 5559952

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha