پکن، جدایی‌طلبان تایوان را تحمل نخواهد کرد

دولت چین هشدار داد اگر جدایی‌طلبان و نیروهای خارجی از خطوط قرمز پکن عبور کنند، گزینه استفاده از زور و حمله نظامی روی میز قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، دفتر امور تایوان در شورای دولتی چین، با انتشار گزارشی رسمی اعلام کرد که فعالیت‌های جدایی‌طلبانه در جزیره تایوان، تحت هیچ شرایطی قابل قبول نبوده و در صورتی که جدایی‌طلبان یا نیروهای خارجی از خطوط قرمز پکن عبور کنند، با آن‌ها برخورد شدید خواهد شد.

در گزارش مذکور ضمن تاکید دوباره پکن بر اعمال سیاست «تسامح صفر» در قبال جدایی‌طلبان در جزیره تایوان، آمده است: آماده‌ایم تا فضای گسترده‌ای را برای الحاق صلح‌آمیز ایجاد کنیم اما فعالیت‌های جدایی‌طلبانه به هیچ شکلی، قابل قبول نخواهد بود.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: چین استفاده از قوه قهریه را رد نکرده و گزینه توسل به تمام اقدامات ضروری را برای خود محفوظ می‌دارد. ما تنها به منظور پاسخ به تحریکات عناصر جدایی‌طلبانه یا نیروهای خارجی که از خطوط قرمز ما عبور کنند، مجبور به اعمال تدابیر شدید خواهیم شد.

چین آخرین بار در سال ۲۰۰۰ چنین گزارشی را در مورد تایوان منتشر کرد. پکن در این گزارش نسبت به «شکوفایی اقتصادی» و همچنین «امنیت و منزلت» هرچه بیشتر تایوان پس از الحاق به چین، متعهد شده است.

این گزارش در ادامه اقدامات چین پس از سفر جنجالی و تحریک‌آمیز «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان منتشر شده است.

پلوسی سه‌شنبه هفته گذشته به‌رغم هشدارهای پکن، وارد تایوان شد و چین در واکنش به این اقدام تحریک‌آمیز آمریکا، ضمن تحریم پلوسی و خانواده‌اش، از روز پنجشنبه رزمایش نظامی گسترده‌ای را در اطراف جزیره تایوان آغاز کرده است.

پکن تایوان را بخشی از قلمرو خود و اقداماتی همچون سفر پلوسی را نقض سیاست «چین واحد» می‌داند. این در حالی است که آمریکا در ادامه سیاست‌های جنگ‌طلبانه خود همچنان به حمایت و فروش اسلحه به تایوان ادامه داده است.

کد خبر 5559981

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha