بحران در روابط فرانسه و مغرب

عمر الشرقاوی تحلیلگر مغربی گفت: فرانسه می خواهد مغرب را تحت فشار قرار دهد تا از این کشور باج خواهی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رای الیوم، پس از اینکه دولت فرانسه از اعطای روادید به شهروندان مغربی از جمله شخصیت های سیاسی، پزشکان، بازرگانان و هنرمندان این کشور، خودداری کرد، روابط بین این دو کشور به تیرگی گرایید.

در همین راستا، عمر الشرقاوی، تحلیلگر سیاسی مغربی، گفت: اگر آنچه را که در پوشش تحریک آمیز رسانه های فرانسوی و گزارش های سازمان های بین المللی علیه مغرب ارائه می شود که پاریس در آنها نفوذ زیادی دارد، به این موارد اضافه کنیم، این سوال مطرح می شود که چه چیزی پاریس را نسبت به مغرب عصبانی می کند؟ یا به عبارتی فرانسه از مغرب چه می خواهد؟

الشرقاوی معتقد است که حقیقت این است که فرانسه از طریق آغاز یک جنگ سرد، در تلاش است تا از مغرب باج خواهی کند و این کشور را به اتخاذ تصمیماتی سوق دهد که در راستای منافع فرانسه در پرونده های اقتصادی و ژئواستراتژیک باشد.

تحلیلگر مغربی افزود: مغرب در زمینه تسلیحات و سرمایه گذاری های اقتصادی به دنبال تنوع بخشیدن به مشارکت‌های استراتژیک خود و روی آوردن به گزینه‌هایی غیر از فرانسه است، و این ممکن است فرانسه را عصبانی کرده باشد زیرا نگران موقعیت سنتی و ممتاز خود با مغرب است.

الشرقاوی بر لزوم درک فرانسه از این موضوع تاکید کرد که مغرب امروز مغرب دیروز نیست و این کشور که قبلاً ابهامات و مواضع خاکستری را از شرکای استراتژیک خود می پذیرفت، دیگر چیزی جز دیپلماسی شفاف نمی پذیرد.

وی افزود: این باعث شده که فرانسه مدتی مغرب را تحت فشار بگذارد تا این کشور را وادار به توقف موضع جدید خود کند به ویژه اینکه مغرب سعی دارد با ایالات متحده، اسپانیا و آلمان روابط اقتصادی برقرار کند.

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: فرانسه به همین دلایل تصمیم گرفت مغرب را تحت فشار قرار دهد، به این امید که منافع اقتصادی و ژئواستراتژیکی مورد نظر خود را تامین کند، اما پاریس نیز آگاه است که دیگر دیر شده است.

گفتنی است، ممنوعیت ورود شهروندان مغربی به فرانسه به ویژه ممنوعیت حضور پزشکان در کنفرانس چشم ‌پزشکی در فرانسه، خشم شدید مغربی ها را برانگیخته است .

کد خبر 5564617

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha