فعالان حوزه نانوپزشکی پیشتازند

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، میزان ورود محققان به حوزه تولید محصولات نانو در بخش پزشکی و حمایت از آنها بیش از سایر حوزه هاست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برنامه توسعه فناوری‌های منتخب نانو با همکاری کانون پتنت ایران، تیم های فناور مستعد را در حوزه فناوری نانو شناسایی و در قالب حمایت از ثبت اختراع و توسعه فناوری از آن ها حمایت می‌کند.

این برنامه شامل ۳ مرحله شناسایی، ارزیابی و توانمندسازی هسته‌های فناور است. به منظور توانمندسازی فناوران این برنامه در مسیر تجاری سازی، خدمات متنوعی به آن ها ارائه شده است.

در همین راستا، سه مورد تحلیل پتنت (در حوزه های نانوژنراتور، میکروفلوئیدیک و چارچوب های فلزی-آلی)، سه مورد واگذاری فضای کارگاهی و چندین مورد مطالعه بازار، مشاوره های کسب وکار و دوره آموزشی و ثبت اختراع به فناوران ارائه شده است. همچنین ۱۲ هسته فناور که به دلایل مختلف نیاز به محافظت سریع از فناوری خود داشتند هم برای ثبت موقت اختراع حمایت دریافت کردند.

این حمایت ها از سوی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که حامی و پیشتاز در حوزه حمایت از زیست بوم فناوری و نوآوری صنعت نانو در کشور است به متقاضیان ارائه شده و به توسعه بازار علمی و تخصصی این صنعت کمک کرده است.

بر اساس گزارش های موجود ۴۵ درصد درخواست ها و حمایت ها به دلیل ادامه همه گیری کرونا به حوزه پزشکی، حسگرها و ملزومات بهداشتی مرتبط می شود. حوزه های انرژی‌های نو و الکترونیک نیز از جمله حوزه‌های پرظرفیت برای تجاری سازی به حساب می‌آیند که ۲۰ درصد هسته‌های فناور را به خود اختصاص داده اند.

در این برنامه سه گروه از فناوران نانو شامل «شرکت های فعال نانو که محصولات با فناوری های روز جهانی دارند»، «گروه های پژوهشی دانشگاهی که پژوهش های کیفی و محصولات نوآورانه جهانی را توسعه داده اند» و «اساتید جوان و پژوهشگرانی که به تازگی از دانشگاه های معتبر خارج از کشور بازگشته اند»؛ پایش شدند و مورد بررسی قرار گرفتند.

کد خبر 5593995

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha