محدودیتی برای صادرات مرکبات نداریم

ساری- معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به امضای تفاهمنامه صادرات مرکبات به چین گفت: محدودیتی برای صادرات مرکبات وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی برومندی افزود: ایران جز کشورهایی است که کمترین مصرف کود و سم را در محصولات کشاورزی دارد و این ادعا در سایت‌های اطلاع رسانی بین المللی و جهانی قابل رصد است و به همین دلیل کمترین برگشت محصولات صادراتی را داشتیم.

وی ادامه داد: محصولات کشاورزی ایران سالم‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات است و با توجه به شرایط اقلیمی که به دلیل اختلاف دمای شب و روز داریم سبب کیفیت رنگ، طعم و مزه در محصولات کشاورزی می‌شود.

این مسئول با تاکید بر این نکته که دولت با تمام قدرت در کنار تولیدکنندگان است، گفت: قرارگاهی در وزارت جهاد کشاورزی برای دیپلماسی غذایی تشکیل شد که همه دستگاه‌های متولی صادرات در آن حضور دارند و صادرات محصولات کشاورزی رصد می‌شود و اگر موانعی برای صادرات محصولات کشاورزی وجود داشته باشد اهتمام برای برطرف کردن آن وجود خواهد داشت.

وی اضافه کرد: رفع تعهد ارزی از مواردی است که در قرارگاه دیپلماسی غذایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.

برومندی با بیان اینکه واحدهای سورت و بسته‌بندی باید استانداردسازی شوند چرا که مستقیماً در توسعه یا عدم توسعه صادرات دخیل هستند و ممکن است مغایر با دستورالعمل‌های بهداشتی کشور هدف باشد و منجر به برگشت خوردن محصول شود، گفت: تهیه شناسنامه باغ از دیگر کارهای معاونت باغبانی برای مشخص کردن مسیر تولید تا صادرات است که محصول با شناسنامه تولید و صادر شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: مازندران از جمله استان‌هایی است که در امنیت غذایی کشور بویژه در بخش‌های باغبانی، زراعت، دام و طیور و شیلات نقش بسیار پررنگی دارد و در صف اول امنیت غذایی کشور قرار دارد.

کیوی و مرکبات ارزآور است

وی با بیان اینکه مازندران در حوزه باغبانی یکی از استان‌های مهم کشور است که ۵۰ درصد مرکبات و کیوی کشور در این استان تولید می‌شود، افزود: این ۲ محصول جزو محصولاتی است که در سبد صادراتی کشور قرار دارد و ارز آور است.

برومندی به اهمیت برداشت به موقع کیوی و مرکبات در مازندران اشاره کرد و با تاکید بر اینکه و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان سیاست‌گذار و حامی تولیدکننده در کنار آنان قرار دارد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی هم در مصرف داخل کشور و هم خارج کشور به عنوان کالای صادراتی از تولیدکنندگان حمایت جدی دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی بیان کرد: شورای قیمت‌گذاری در وزارت جهاد کشاورزی مستقر است و حمایت و سیاست‌گذاری لازم را در جهت حمایت از تولیدکنندگان بویژه در بحث مرکبات و کیوی انجام داده است.

وی اضافه کرد: محصولات باغبانی بویژه مرکبات و کیوی جز محصولات صادراتی است و تابع عرضه و تقاضا است و بیش از نیاز داخل تولید می‌کنیم و همه ساله بازار تنظیم کننده قیمت است و کشورهای هدف صادراتی درخواست این محصولات را دارند و بر این اساس قیمت پایه صادراتی گذاشته می‌شود.

برومندی با اشاره به اینکه همه ساله از پنج میلیون تن مرکبات که در کشور تولید می‌شود ،۲۵۰ هزار تن صادرات می‌شود، گفت: برای نخستین بار تفاهم نامه صادرات مرکبات، پرتقال و لیموشیرین با کشور چین امضا شد و محدودیتی نداریم و در حال برنامه ریزی برای صادرات این محصولات هستیم.

وی افزود: با جدیت به دنبال صادرات محصولات کشاورزی از بندر امیرآباد هستیم و این موضوع را در جلسه قرارگاه دیپلماسی غذایی وزارت جهاد کشاورزی مطرح و پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: صادرات گل و گیاه از مازندران با راه‌اندازی صادرات هوایی می‌تواند رونق خوبی داشته باشد و با پروازهای هوایی این مهم محقق شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: تولید نهال گواهی‌شده در استان مازندران یک موضوع مهمی است که به آن پرداخته و ۴۰ میلیارد تومان برای این کار اختصاص داده شد

کد خبر 5600212

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha