داستان شکمو و گامبالو برای بچه‌ها منتشر شد

کتاب قصه «چرا پتوی گامبالو پاره نشده بود؟» نوشته مژگان بابا مرندی توسط کانون پرورش فکری کودک‌ونوجوان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب قصه «چرا پتوی گامبالو پاره نشده بود؟» نوشته مژگان بابا مرندی با تصویرگری باران صدیقیان توسط کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برای بالای هفت سال منتشر شد.

این کتاب داستان شکمو و گامبالو (دو پروانه) است که به تازگی بعد از سپری کردن خواب زمستانی سر از پیله و پتوی خود درآورده اند و قرار است با سایر دوستان خود یعنی جیرجیری، ویزویزی و خال قرمزی اولین صبحانه فصل بهار را میل کنند.

در معرفی این کتاب آمده است:

«یکی از پتوها آرام آرام ترک برداشت پتوی دیگری هم آرام آرام ترک برداشت خرس قهوه‌ای هنوز خودش را می‌خاراند همه می‌ترسیدند که زیر پاهایش له شوند. دوتا شاخک خیس از یکی از پتوها بیرون آمد اما از پتوی دیگر هیچی بیرون نیامد.»

مژگان بابامرندی، نویسنده داستان در حوزه کودک و نوجوان متولد تهران و دارای کارشناسی در ادبیات فارسی و کارشناسی ارشد در ادبیات نمایشی است. وی برگزیده نخستین جشنواره ادبی «کام یوسف» برای کتاب «فقط بابا می‌تواند مرا از خواب بیدار کند» و برگزیده پنجمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان برای داستان «پدربزرگ سلام» بوده و در دوازدهمین جشنواره «کتاب سلام» برای کتاب «پدربزرگ سلام» مورد تقدیر ویژه قرار گرفته است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«ویزویزی، خال قرمزی و جیرجیری لابه لای شاخه و برگ درخت پنهان شدند. شاخه و برگ درخت‌ها بیش‌تر لرزیدند. صدای پا هی نزدیک و نزدیک تر می‌شد. هر سه یک خرس قهوه‌ای دیدند. معلوم بود تازه از خواب بیدار شده است. خرس قهوه‌ای به درخت تکیه داد و کمرش را به درخت مالید؛ انگار کمرش خیلی می خارید. درخت تکان می‌خورد و ویزویزی و پوست‌های کهنه درخت هم می‌ریخت روی سرشان. شکمو و گامبالو هم افتادند کنار پایشان. جیرجیری از خوشحالی ساز زد و ویزویزی با ویزویزش آواز خواند.

خال قرمزی داد زد: «ساکت باشید. خرس صدایمان را می شنود…»

جیرجیری گفت: «اما صدای ما به او نمی‌رسد.»

ویزویزی گفت: «حالا کدامشان شکمو است و کدامشان گامبالو؟»

یکی از پتوها آرام آرام ترک برداشت.

پتوی دیگر هم آرام آرام ترک برداشت.

خرس قهوره ای هنوز خودش را می خاراند. همه می‌ترسیدند که زیر پاهایش له شوند. دوتا شاخک خیس از یکی از پتوها، بیرون آمد؛ اما از پتوی دیگر، هیچی بیرون نیامد.

نزدیک تر شدند. یکهو پروانه‌ای با بال‌هایی خیس و سنگین از پتویش بیرون آمد. شاخک هایش از خیسی خم شده بودند.

پروانه سرش را به سختی بالا آورد و گفت: «سلام ویزویزی. سلام خال قرمزی. سلام جیرجیری....»

کتاب «چرا پتوی گامبالو پاره نشده بود؟» در ۲۴ صفحه با شمارگان دوهزار و پانصد نسخه و قیمت ۱۹ هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرار دارد.

کد خبر 5602602

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha