سه بیمه مهم که در تصادفات خودرو و موتور در سال ۱۴۰۱ کاربرد دارند

برای اینکه با شرایط و پوشش‌های این بیمه نامه‌ها بیشتر آشنا شوید به صورت جداگانه توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه خواهیم کرد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، شاید شما هم جزو افرادی باشید که به تازگی خودرو یا موتور سیکلت خریده‌اید، در این صورت بهتر است که با ماهیت بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و بیمه موتور آشنا شوید. این بیمه نامه‌ها برای جبران خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های رانندگی طراحی شده تا برای عبارت حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند یک پشتوانه مالی باشد. اگر شما تحت پوشش این بیمه نامه‌ها باشید دیگر نگرانی برای حادثه‌های ایجاد شده ندارید و می‌دانید که با یک پشتوانه مالی، هزینه‌های ایجاد شده را پرداخت می‌کنید. به طور حتم خرید بیمه نامه‌های خودرو و موتور یک ضرورت است و باید با توجه به شرایط بیمه‌گزار انتخاب شود. اهمیت خرید بیمه‌های ثالث و موتور به قدری زیاد است که در صورت عدم تهیه آن‌ها با جریمه و توقیف خودرو و وسیله نقلیه روبه رو خواهید شد. همچنین همیشه انتخاب بیمه مناسب برای صاحبان خودرو و موتور با چالش همراه بوده که بهتر است قبل از خرید بیمه موتور، بیمه بدنه و بیمه ثالث از استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای استفاده کرد تا بهترین بیمه نامه را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

از این رو برای اینکه با شرایط و پوشش‌های این بیمه نامه‌ها بیشتر آشنا شوید به صورت جداگانه توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه خواهیم کرد تا انتهای متن ما را همراهی کنید.

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه یکی دیگر از انواع بیمه نامه‌های خودرو است که بر خلاف بیمه شخص ثالث، یکی از بیمه نامه اختیاری بوده و افراد با توجه به پوشش‌های مختلف و متنوع ارائه شده، این بیمه نامه را خریداری می‌کنند. با خرید پوشش‌های اصلی و اضافی که برای بیمه بدنه در نظر گرفته شده است کافی است که حق بیمه بیشتری پرداخت کرد تا در برابر خطرات بیشتری هم تحت پوشش بود و هنگام بروز حادثه و خسارت مالی بتوان از شرکت بیمه خسارت دریافت کرد.

سه بیمه مهم که در تصادفات خودرو و موتور در سال ۱۴۰۱ کاربرد دارند

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه خودرو مقصر را جبران می‌کند.

پوشش‌های بیمه بدنه

پوشش‌های بیمه بدنه همان دلیلی است که بیمه‌گزارها ترجیح می‌دهند این بیمه نامه را تهیه کنند تا یک پشتوانه مالی هنگام خسارت مالی وارد شده به بدنه خودرو داشته باشند. پوشش‌ها در بیمه نامه بدنه به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند.

پوشش‌های اصلی عبارتند از:

پوشش حادثه

پوشش آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه:

پوشش سرقت کلی

چرا استعلام بیمه بدنه، قبل از خرید بیمه آنلاین مفید است؟

شرکت بیمه تمام پوشش‌های مذکور را در قبال دریافت حق بیمه اضافی ارائه می‌کند. باید دقت نمود که تنوع سبد پوشش بیمه‌ای شرکت‌های بیمه‌گر متفاوت است. همین نکته سبب می‌شود، بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه‌نامه، در سامانه‌های خرید بیمه آنلاین نظیر سایت بیمه دات کام به استعلام بیمه بدنه ماشین و مقایسه پوشش‌های مختلف شرکت‌های بیمه‌گر می‌پردازد. بیمه گزار بعد از محاسبه بیمه بدنه، بهترین بیمه آنلاین خودرو را خریداری می‌کند.

بیمه شخص ثالث و پوشش‌های بیمه نامه ضروری خودرو

علت نام گذاری بیمه شخص ثالث همیشه با سوال مطرح بوده، در این بیمه نامه با توجه به اینکه به شخص اول بیمه، راننده مقصر (بیمه‌گزار) و به شخص ثانی بیمه‌گر (جبران کننده خسارت) گفته می‌شود باید دقت کنید که به فرد یا افراد زیان دیده در حادثه رانندگی، شخص ثالث گفته می‌شود و ماهیت این بیمه نامه جبران خسارت‌های مالی و جانی برای اشخاص ثالث در حادثه است. همچنین با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه قانونی و اجباری است، اگر این بیمه نامه را تهیه نکنید با تبعات مختلفی روبه رو خواهید بود که یکی از آن‌ها می‌تواند توقیف خودرو و دیگری جریمه دیرکرد بیمه نامه باشد.

پوشش‌های بیمه ثالث

بیمه شخص ثالث دو نوع خسارت مالی و جانی را برای این بیمه نامه در نظر گرفته تا خسارت‌های مالی و بدنی وارد شده به اشخاص ثالث را جبران کند. همچنین دقت کنید که سقف تعهدات در این بیمه نامه بسیار اهمیت دارد و بهتر است که حداکثر سقف تعهدات را انتخاب کنید.

پوشش خسارت مالی:

خسارت‌هایی که برای اموال یا خودروی اشخاص ثالث در حین حادثه رانندگی ایجاد می‌شود در این پوشش قابل جبران است.

پوشش خسارت بدنی یا جانی:

خسارت‌های جانی اشخاص ثالث که منجر به فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه باشد در بیمه شخص ثالث تحت پوشش خواهد بود. همچنین تمام خسارت‌های ایجاد شده مانند: شکستگی اعضای بدن، نقص عضو و از کار افتادگی جزئی یا کلی تا سقف تعهدات شرکت بیمه‌گر جزو موارد تحت پوشش خواهند بود.

سقف تعهدات در بیمه شخص ثالث

مبنای محاسبه حق بیمۀ شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن، دیۀ کامل یک انسان در ماه حرام (چهار ماه: ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام در تقویم قمری به شمار می‌آیند) است. میزان دیۀ شخص فوت شده در حادثۀ رانندگی برحسب مبالغ مذکور تعیین می‌گردد. بر همین اساس، هر ساله، بیمۀ مرکزی حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر وسیلۀ نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند. میزان دیه کامل تعیین شده توسط قوه قضائیه در سال ۱۴۰۱ معادل ۸۰۰ میلیون تومان در ماه حرام و در ماه غیرحرام معادل ۶۰۰ میلیون تومان مشخص شد. سایر عوامل تأثیر گذار در قیمت بیمه نامه عبارتند از:

تعداد سیلندر و کاربری خودرو

تاریخ انقضای بیمه ثالث قبلی

درصد تخفیف بیمه نامه راننده

سال تولید و سال ساخت ماشین

میزان تعهدات مشخص شده در پوشش‌ها

تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث

میزان جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ثالث

توصیه می‌کنیم برای انتخاب پوشش‌های بیمه بدنه و سقف تعهدات بیمه شخص ثالث از سامانه کارگزاری آنلاین بیمه دات کام استفاده کنید تا در زمانی کوتاهی شرایط استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه و پوشش‌های بیمه نامه برای شما فراهم شود. کافی است که به صفحه استعلام و خرید بیمه شخص ثالث https://bimeh.com/thirdparty وب سایت bimeh.com مراجعه کرده و در منوی محصولات شرکت بیمه نامه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بیمه موتور چیست؟

بیمه موتور، همانند بیمه شخص ثالث خودرو یک بیمه نامه اجباری است و تمام دارندگان موتور سیکلت باید آن را تهیه کنند تا با توقیف موتور مواجه نشوند. به طور کلی قوانین بیمه موتور با بیمه نامه ثالث خودرو ماهیتی یکسان دارد و با پرداخت حق بیمه، می‌توان مشمول پوشش‌های جانی و مالی شد.

سه بیمه مهم که در تصادفات خودرو و موتور در سال ۱۴۰۱ کاربرد دارند

داشتن بیمه موتور برای همه وسایل نقلیه ضروری است.

بیمه موتورسیکلت اقساطی

قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در مقایسه با سایر بیمه‌ها با رعایت عوامل تأثیر گذار یاد شده در نرخ بیمه، چندان بالا نیست لذا شرکت‌های بیمه‌گر محدودی تمایل به ارائه بیمه موتورسیکلت اقساطی دارند که می‌توان به بیمه موتورسیکلت اقساطی پاسارگاد اشاره کرد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5620349

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha