وزارت اقتصاد به دنبال ارتباط بدون واسطه با جریان‌های کف بازار

رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد تأکید کرد: این وزارتخانه و شخص وزیر اقتصاد، با اندیشیدن تمهیدات مختلف، سعی در ارتباط بدون واسطه با جریانات کف بازار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «امیر سیاح» در حاشیه نشست اعضای اتاق بازرگانی خراسان رضوی با وزیر اقتصاد و معاونان وزارتخانه اظهار داشت: تولید کنندگان و کارآفرینان با دستگاه‌های مختلف اداری کشور دچار مشکل هستند.

وی افزود: دلیل این امر، شفاف نبودن قوانین و نیز عدم رعایت مقررات موجود، توسط میزهای خدمت در این دستگاه‌ها است.

رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب وکار وزارت اقتصاد تصریح کرد: به دستور وزیر اقتصاد، مسؤولان ارشد این وزارتخانه بطور مستمر و مستقیم با تک تک کار آفرینان در تماس بوده و مطالبات آنان را می‌شنوند.

وی عنوان داشت: به این شکل، ما می‌دانیم در پایین دست و در کف بازار، چه اتفاقی در حال وقوع است تا اگر زمانی قانونی اشتباه تصویب شد آن را اصلاح کنیم یا اگر قانون خوبی اجرا نمی‌شود یا کسی آن را اشتباه و ناقص اجرا می‌کند، به وی تذکر داده شود تا هر چه سریع‌تر مشکلات حل شده و به اصطلاح چوب از لای چرخ تولید کشور خارج شود.

سیاح ادامه داد: وزارت اقتصاد همچنین یک ستاد پیگیری موانع تولید ایجاد کرده که با کارآفرینان و تشکل‌های اقتصادی در تماس است و آنان می‌توانند از طریق تماس با ستاد، مطالباتشان را پیگیری کنند.

وی افزود: در صورتی که مشکلات تولیدکنندگان توسط زیرمجموعه‌های وزارتخانه حل نشد، ما می‌توانیم با دعوت شرکت در این گونه جلسات، دستور مستقیم خود وزیر اقتصاد را برای حل آنها بگیریم.

استفاده از ظرفیت‌های پایانه‌ای گمرکات برای توسعه تجارت با کشورهای همسایه

رئیس کل گمرک نیز در این مراسم گفت: با توجه به اهمیت گمرک سرخس به عنوان یکی از گمرکات بسیار مهم ترانزیتی و مرزی کشور به‌ویژه در زمینه ظرفیت‌های ریلی این گمرک، مقرر شد از این ظرفیت‌ها به شکل مناسب‌تری در جهت برطرف کردن مشکلات فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان استفاده بهینه شود.

«علیرضا مقدسی» بیان داشت: در نشست با وزیر به موضوع پایانه‌ها پرداخته شد که چگونه باید از زیر ساخت‌ها استفاده کرد و با توجه به اینکه گمرک دوغارون هم به شکل بازارچه و هم گمرک رسمی و هم منطقه ویژه است و فعالیت‌ها در آن نقطه در سه محور انجام می‌شود، امکانات موجود در این زیرساخت‌ها به چه نحو می‌تواند مورد استفاده بهینه قرار بگیرد.

وی افزود: گمرکات کشور با توجه به وجود زیرساخت‌های مختلف در این منطقه برنامه ریزی های لازم را انجام می‌دهند تا با اعمال رویه‌های ترانزیت و روش کارنه تیر حمل و نقل کالا و عبور و مرور کالا به بهترین شکل مناسب انجام شود.

مقدسی با اشاره به اینکه گمرک دوغارون جزو مهمترین گمرکات ترانزیت کشور است، ادامه‌داد: با توجه به دستگاه‌های ایکس ری موجود در این نقطه ترانزیتی، امیدواریم سرعت انجام امور و رویه‌های گمرکی تسریع شود و هم اکنون نیز همکاران ما تا پاسی از شب و ترخیص آخرین کامیون رویه‌های گمرکی را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: در خصوص گمرک سرخس نیز برخی موارد و پیشنهادات از سوی فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی مطرح شد و با توجه به اهمیت گمرک سرخس به عنوان یکی از گمرکات بسیار مهم ترانزیتی و مرزی کشور به خصوص در زمینه ظرفیت‌های ریلی این گمرک، مقرر شد از این ظرفیت‌ها به شکل مناسب‌تری و در جهت برطرف کردن مشکلات فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان استفاده بهینه شود.

رئیس کل گمرک تأکید کرد: با توجه به تأکیدات دولت بر استفاده بیشتر از ظرفیت‌های ریلی بنا داریم از این ظرفیت‌ها برای تقویت تجارت بین دو کشور ایران و افغانستان و همچنین سایر کشورهای همسایه استفاده کنیم.

کد خبر 5628579

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha