اغتشاش بااسم رمزتجزیه‌طلبی/آشوبگران مسلح پیرانشهر چه کسانی هستند؟

ارومیه- پس از ناکامی گروهک‌های تجزیه‌طلب در مهاباد طی روزهای اخیر از دو روز گذشته عناصر این گروهک‌ها سعی دارند با آشوب مسلحانه پیرانشهر را به میدانی برای پیاده کردن نقشه‌های خود تبدیل کنند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: نگاهی به اتفاقات چند روز گذشته در شهرهای جنوبی آذربایجان غربی نشان می‌دهد که هدف و مسیر گروهک‌های تجزیه‌طلب و اغتشاشگر در این شهرها زنجیره‌ای از اقدامات ضد امنیتی اعم از ایجاد آشوب، تخریب اموال عمومی و ناامنی با استفاده توطئه و سناریوی نخ نمای کشته سازی است.

اخبار، تصاویر و فیلم‌های منتشرشده در رسانه‌های وابسته به معاندین به‌خوبی نشان می‌دهد ابزار این افراد که از عناصر گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب هستند اغتشاش به بهانه کشته سازی هایی است که نه علت، نه مکان و نه دلیل مشخصی برای آن‌ها وجود دارد.

رفتار رسانه‌ای این بنگاه‌های دروغ‌پراکن عملاً نشان می‌دهند هیچ ابایی از تهییج و تشویق به حضور و اقدامات مسلحانه گروه‌های تجزیه‌طلب به‌صورت آشکار در شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی ندارند.

آتش زدن اموال عمومی و سطل‌های زباله، تخریب اموال عمومی، آتش زدن منازل مردم، غارت فروشگاه‌ها و خسارت زدن به برخی ادارات اولین اقدام این گروهک‌ها بود که با همراهی کانال‌ها و رسانه‌های معاند کُردی مواجه شد و کوچک‌ترین اقدام آن‌ها برای ایجاد ناامنی در شهر به بزرگ‌ترین شکل ممکن پوشش رسانه‌ای داده شد.

اعتصاب بازار و کسبه با چاشنی تهدید و زور، انسداد معابر و تهدید مردم با سلاح گرم، بالا بردن پرچم احزاب تروریستی تجزیه‌طلب و عکس رهبران این گروهک‌ها، فریاد زدن نام سران گروهک‌های تجزیه‌طلب با آتش زدن پرچم ایران اقدامات بعدی بود که این گروه‌های ضدانقلاب طی چند روز اخیر در شهرهای جنوبی آذربایجان غربی انجام داده و چهره واقعی خود را برای مردم به نمایش گذاشتند.

پس‌ازآنکه ماهیت این گروه‌های تجزیه‌طلب مسلح هم برای مردم و هم برای نیروهای نظامی و انتظامی مشخص شد، نیروهای حافظ امنیت اقدام به پاک‌سازی شهرهای جنوبی به‌خصوص در مهاباد و بوکان کردند موضوعی که با استقبال و حمایت مردم مواجه شد و تصاویر و فیلم‌های آن نیز در فضای رسانه‌ای و مجازی بازتاب یافت.

اما بعد از مهاباد و بوکان تمرکز جریان تجزیه‌طلب به سمت پیرانشهر رفت تا با ناکامی این گروه‌های تجزیه‌طلب در مهاباد و برخی شهرهای جنوبی، آن‌ها روز دوشنبه با سناریوی نخ نمای همیشگی کشته سازی و به دنبال آن خاک‌سپاری یکی از اهالی پیرانشهر که به ادعای ضدانقلاب در ماجرای اغتشاشات اخیر کشته‌شده است، این بار پیرانشهر را در کانون توجهات خود قرار دهند.

دوشنبه در پیرانشهر چه گذشت؟

مسدودسازی مسیر مرز تمرچین و انسداد معابر منتهی به این مرز در پیرانشهر، شکستن تابلوهای راهنمایی مسافران، تخریب تعدادی از خودروهای عبوری و نیز تلاش برای همراه سازی سرنشینان خودروهای عبوری ازجمله اقدامات اغتشاشگران در این مسیر بود به‌طوری‌که آشوبگران تا تخریب جاده هم پیش رفتند.

در جریان تشییع و خاک‌سپاری فرد یادشده برخی اتفاقات و اقدامات مشکوک از سوی عده‌ای با پوشش غیرمعمول موجب تحریک حاضران شد؛ در این جمع، شعارهای ساختارشکنانه سر داده شد و پس از پایان خاک‌سپاری تعدادی از حاضران به‌سوی شهر و معابر اطراف حرکت کردند.

پس از ورود نیروهای حافظ امنیت به‌منظور آرام کردن وضعیت و متفرق شدن افراد، این جمع به سمت حضور در معابر و جاده‌های مواصلاتی پیرانشهر رفتند تا نقشه‌های خود را در آن مسیرها پیاده کنند.

همچنین برخی از این افراد تلاش کردند تا به یک مکان نظامی تعرض کنند که با تیر هوایی به آن‌ها هشدار داده شد و متفرق شدند. تصاویری که رسانه‌های معاند از شنیده شدن صدای شلیک منتشر کرده‌اند مربوط به این حادثه است.

اما ماجرای پیرانشهر تنها محدود به تحرکات روز دوشنبه نبود، بلکه شامگاه یک‌شنبه نیز پلیس اقدام به دستگیری لیدرهای اغتشاشات و عناصر وابسته به گروهک‌های تجزیه‌طلب در یکی از محلات پیرانشهر کرد و به‌تبع آن صدای تیراندازی شنیده شد.

ایجاد آشوب توسط اغتشاشگران مسلح در پیرانشهر

شنبه‌شب نیز تعدادی با آتش زدن منازل مردم، غارت یک فروشگاه و یک صرافی، حمله به ادارات دولتی سناریوی ایجاد رعب و وحشت را در دستور کار داشتند، آن‌ها همچنین با در دست داشتن سلاح اقدام به ایجاد آشوب کردند تا حلقه تهدید و ارعاب را تنگ‌تر کنند.

مجموعه رخدادهای شهرهای مهاباد، بوکان و پیرانشهر نشان می‌دهد گروهک‌های تجزیه‌طلب این روزها اقدامات خود را وارد فاز مسلحانه کرده‌اند و با توجه به حجم خشونت اعضای این گروهک‌های تروریستی ورود نیروهای امنیتی برای برگرداندن آرامش به شهرها ضروری و اجتناب‌ناپذیر بود.

طی هفته اخیر پاک‌سازی بخش عمده‌ای از این افراد در داخل شهرها توسط نیروهای حافظ امنیت با حملات پهپادی موفقیت‌آمیز به مقر گروهک‌های تروریستی در اقلیم شمال عراق همراه و هم‌زمان شد تا برای آحاد مردم مشخص شود که مسیر آشوب و تجزیه‌طلبی از کجا نشاءت می‌گیرد.

نیروهای امنیتی که طی روزهای اخیر در شهرهای جنوبی آذربایجان‌غربی مشغول پاک‌سازی عوامل ضدانقلاب و نیروهای تحت امر گروهک‌های تروریستی هستند، در عملیات‌های موفقیت‌آمیز در راستای برخورد سخت و عبرت‌آموز با این عوامل اقدامات جدی انجام و شهرستان‌های مهاباد، پیرانشهر و بوکان در این میان بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به مجموعه اقدامات صورت گرفته و حرکت این شهرها به سمت آرامش رسانه‌های ضدانقلاب به دست‌وپا زدن افتاده و تلاش دارند که روایتی مغایر با واقعیت به افکار عمومی ارائه دهند تا بلکه بتوانند چند روزی با جوسازی رسانه‌ای از خاموش شدن خط آشوب و حملات مسلحانه در کف خیابان جلوگیری کنند.

اما آنچه در حافظه تاریخی مردم آذربایجان غربی و ایرانیان از تحرکات گروهک‌های تجزیه‌طلب وجود دارد با این دست دروغ‌پراکنی‌ها مخدوش نخواهد شد و اندکی تمرکز روی فیلم‌های منتشرشده به‌خوبی نشان می‌دهد که این عملیات در مقابل عوامل مسلح و وابستگان گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب در محلات مختلف شهرهای مرزی ایران صورت گرفته است.

هرچند هم‌اکنون در داخل شهر پیرانشهر به‌جز برخی محلات حاشیه شهر که عوامل گروهک‌ها در آنجا حضور دارند، اوضاع آرام و عادی است اما به نظر می‌رسد حامیان داخلی و خارجی تجزیه ایران نمی‌خواهند این شهرهای مرزی روی آرامش به خود ببینند.

کد خبر 5637447

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   17 13
   اینها همه ضعف وناتوانی حکومت رادر سرکوب اغتشاشات می رساند بعد هم اینکه ممکنه آشوبگران از یک شهر به شهر دیگر بروند چون همه شهرها باهم دست به اغتشاش نمی زنند باکه هر روز یک شهر است
   • مقدم DE ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
    19 1
    اتفاقاً حکومت ضعف نداره فقط داره سعی میکنه مردم این وسط آسیب نبینند. والله اگر این تروریست ها امکان داشته باشن به ناموس هیچ ایرانی رحم نخواهند کرد. قدر امنیت رو باید دونست.
  • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   15 0
   اقدامات مهمی از سوی سپاه صورت گرفته اما انتظار بسیار بسیار بیش از این بوده و هست.. چرا اقدام اساسی انجام نمیگیره واقعا هنوز هم وقتش نرسیده؟ آتش به خانه‌های مردم رسیده دیگه باید چه اتفاقی رو شاهد باشیم که اصلی‌ترین اقدام برای حفظ امنیت صورت بپذیره؟
  • محمدی IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   9 0
   خدا لعنت خدا عناصر گروهک های تروریستی را که امنیت و آسایش مردم آذربایجان غربی را به هم ریخته اند
  • ناشناس IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   10 1
   مرگ بر اغتشاشگر الهی همه تون بمیرید
  • IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   7 0
   چرا اصلاح طلبان از اغتشاشات حمایت میکنند؟ اینها و سلبریتی هایی که خودشون مسبب اوضاع کنونی کشور هستند با روی کمار آوردن و حمایت از روحانی چرا به جای عذرخواهی الان فریاد مردم مردم سر میدن و به آتش آشوبها میدمند؟ آیا این شرایط به نفع مردمه؟
  • محمدحسین IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   7 0
   مرگ بر فتنه‌گر!
  • رمز پیروزی AE ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   2 3
   چرا ما کشور را با این خبرها شرطی می کنیم آمریکایی ها ما رو مسخره می کنند با اقتصاد بزرگ خودشان رمز موفقیت کشور اعدام مسؤلین خائن و جاسوس و فاسد هست اگر نظام عرضه داشته باشه و قوه قضائیه اینقدر ضعف در مقابل مسؤلین نشون نده و حکم های مسخره انفصال از خدمت و 5سال زندان ندهد مطمئن باشید مردم سر می‌دهند
  • US ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   8 1
   وقتی نظرات را می خونم. آزادی بیان را در رسانه های داخلی کاملا متوجه میشم. اگر اینترنت نبود. اگر رسانه های دیگر در فضای مجازی نبودند دنیا برای ما چگونه بود
   • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
    3 0
    تو از امریکا داری حرف ازادی در ایدان رو میزنی ،لطفا در مورد همون امریکا وحقوق بشر دورغینش نظر بده
  • جعفری IR ۲۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   3 0
   اقدام فوری لازم است اینها مثل منافقین در کنار صدام به ملت ایران و یکپارچگی ایران تعدی و دست درازی کردند محکم باید برخورد کنند آمریکا و غرب هر غلطی و تبلیغی میخواد بکنه بکنه امنیت و خط قرمز باید با اقتدار رعایت شود باید کسی اسلحه کشیده بر خاک ایران نابود شود با هر اسمی و حزبی و فکری باشد
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
   1 0
   داعشی های حرام لقمه را فقط درو کنید و شخم بزنید.
  • کارن.سردار ایرانی IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   0 0
   جرم اینا جنایت سازمان یافته علیه مملکت دین مردم.بشون بگید فردا نگن فریب خوردیم.ببخشید..علیه مردمت و امنیت و قانون شمشیر کشیدن