هوای اصفهان آلوده است/ ۵ ایستگاه در وضعیت قرمز

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز سوم آذرماه براساس داده‌های ۱۲ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۴۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز پنجشنبه سوم آذر ماه براساس داده‌های دریافتی هشت ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و هشدار ثبت شد.

جمشید لقایی افزود: شاخص کیفی هوای چهار ایستگاه کردآباد با میانگین ۱۶۴، کاوه با ۱۵۴، رهنان با ۱۵۲ و ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۵۱ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به قطعی ایستگاه میدان انقلاب، اضافه کرد: شاخص کیفی هوا در ایستگاه باهنر با ۱۵۰، فیض با ۱۴۷، فرشادی با ۱۳۹ و میرزا طاهر با ۱۳۶ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروهای حساس است.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: هشت ایستگاه سنجش کیفیت هوای شهرداری اصفهان فعال و در مدار است و اطلاعات آن به مرکز پایش و آزمایشگاه هوا اداره کل محیط‌زیست ارسال می‌شود.‌

لقایی افزود: با توجه به قرار گرفتن شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان در وضعیت هشدار، به شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود از تردد غیر ضرور در شهر و فعالیت سنگین و طولانی در فضای باز خودداری کنند.

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص ۲۴ ساعته هوای این کلانشهر در ایستگاه احمدآباد با ۱۵۶ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در استانداری، پروین و رودکی به ترتیب با ۱۴۸، ۱۳۳ و ۱۰۳ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. کماکان ۲ ایستگاه خرازی و جی قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین نسبت به سکون جوی و افزایش غلظت آلاینده‌ها طی امروز در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان هشدار داد. براساس اطلاعیه هواشناسی اصفهان از اوایل وقت سه‌شنبه تا روز پنجشنبه سوم آذر به سبب سکون نسبی جو و انباشت آلاینده‌های جوی، احتمال افزایش شاخص کیفی هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت کنترل نشدن منابع آلاینده ثابت و متحرک، تشدید شرایط در حد ناسالم برای عموم شهروندان وجود دارد.

شاخص امروز هوای سجزی با ۱۱۲ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و شاهین شهر با ۶۸ وضعیت عادی و قابل قبول در این شهرها را نشان می‌دهد. ایستگاه پایش هوا در مبارکه، کاشان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5639038

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha