«محمد» و «فاطمه» پرطرفدارترین نام ها در استان بوشهر است

بوشهر- مدیرکل ثبت‌احوال استان بوشهر گفت: فاطمه با ۹ هزار و ۲۲۰ بار و محمد با چهار هزار و ۵۳۱ بار انتخاب، پر طرفدارترین نام‌های دختر و پسر از ۱۳۹۰ تا ابتدای آذرماه امسال در استان هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر پا سالار ظهر یکشنبه در نشست راهبری بومی طرح ملی «دوبارهِ زندگی»، با بیان اینکه اجرای هر طرح در حوزه خانواده و جوانی جمعیت باید از هر عیب و نقصی مبرّا باشد، اظهار کرد: زنان از نگاه دین مبین اسلام و دیگر ادیان توحیدی دارای جایگاه عظیم و تصمیم‌ساز در بنیان خانواده هستند.

مدیرکل ثبت‌احوال بوشهر افزود: مادران و به خصوص بانوان مسلمان در جوامع اسلامی بهتر است که در امر فرزند آوری و فرزندپروری طبق معروف‌های الهی و کمال‌گرایی و مطابق با اطلس و سیره عملی «السَّلامُ عَلَی الْمَوْلُودِ فِی الْکَعْبَةِ الْمُزَوَّجِ فِی السَّماءِ» همت گمارند، تا شاهد رشد فرزندان ایمانی و اجتماعی و اهل برهان و مصون از هرگونه لغزش و انحراف، در آینده نزدیک باشیم.

پاسا لار یادآور شد: ده نام اول پسران تازه متولد شده استان در طی ۱۰ سال گذشته تا این مدت به ترتیب محمد، حسین، امیرعلی، علی، امیرحسین، ابوالفضل، علیرضا، رضا، محمدطاها، محمدرضا بوده و ده نام اول دختران نیز به ترتیب فاطمه، زهرا، زینب، رقیه، فاطمه‌زهرا، یسنا، مریم، نازنین‌زهرا، ریحانه، آوا بیشترین فراوانی را داشته‌اند.

وی گفت: فاطمه با ۹۲۲۰ بار انتخاب، زهرا با ۴۹۸۳ بار انتخاب، زینب با ۲۸۰۴ بار انتخاب، رقیه با ۲۵۰۰ بار انتخاب، فاطمه‌زهرا با ۲۱۸۰ بار انتخاب، یسنا با ۱۸۵۵ بار انتخاب، مریم با ۱۸۵۴ بار انتخاب، نازنین‌زهرا با ۱۶۲۶ بار انتخاب، ریحانه با ۱۵۱۶ بار انتخاب، آوا با ۱۲۱۰ بار انتخاب، باران با ۱۰۷۶ بار انتخاب، مهرسا با ۱۰۲۲ بار انتخاب، معصومه با ۱۰۰۸ بار انتخاب، حلما با ۱۰۰۳ بار انتخاب، سارا با ۹۲۹ بار انتخاب، مهسا با ۹۲۲ بار انتخاب، سارینا با ۸۳۴ بار انتخاب، هستی با ۷۸۸ بار انتخاب به‌عنوان پر طرفدار ترین نام‌های دختر از ۱۰ سال گذشته تا ابتدای آذرماه ۱۴۰۱ در استان بوشهر است.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر بیان کرد: محمد با ۴۵۳۱ بار انتخاب، حسین با ۴۳۷۷ بار انتخاب، امیرعلی با ۴۱۲۴ بار انتخاب، علی با ۳۹۰۷ بار انتخاب، امیرحسین با ۳۶۰۴ بار انتخاب، ابوالفضل با ۳۳۳۱ بار انتخاب، علیرضا با ۲۸۳۹ بار انتخاب، رضا با ۲۷۹۱ بار انتخاب، محمدطاها با ۲۳۰۶ بار انتخاب، محمدرضا با ۲۱۴۷ بار انتخاب، مهدی با ۲۱۲۰ بار انتخاب، امیرعباس با ۱۹۱۷ بار انتخاب، امیرمحمد با ۱۸۹۲ بار انتخاب، علی‌اصغر با ۱۷۳۱ بار انتخاب، محمدمهدی با ۱۷۱۶ بار انتخاب، محمدحسین با ۱۶۹۴ بار انتخاب از پرطرفدارترین نام نام‌های پسر طی از فروردین‌ماه ۱۳۹۰ تا ابتدای آذرماه امسال در شهرستان‌های بوشهر است.

وی گفت: همچنین پارسا با ۱۴۱۲ بار انتخاب، ماهان با ۱۳۸۰ بار انتخاب، امیررضا با ۱۳۵۵ بار انتخاب، آریا با ۱۲۵۷ بار انتخاب، محمدجواد با ۱۲۲۹ بار انتخاب، طاها با ۱۱۴۶ بار انتخاب، کیان با ۱۰۸۵ بار انتخاب، عباس با ۱۰۴۱ بار انتخاب، آراد با ۱۰۳۵ بار انتخاب، محمدامین با ۹۷۲ بار انتخاب، سبحان با ۸۸۱ بار انتخاب، ایلیا با ۸۷۶ بار انتخاب، بنیامین با ۸۵۰ بار انتخاب، حسن با ۸۴۱ بار انتخاب، احمدرضا با ۸۱۹ بار انتخاب، یاسین با ۷۹۶ بار انتخاب نیز در رده پر طرفدار ترین نام‌های پسر طی از فروردین‌ماه ۱۳۹۰ تا ابتدای آذرماه امسال در شهرستان‌های بوشهر است.

صدور ۴۰ هزار جلد شناسنامه

مدیرکل ثبت‌احوال بوشهر گفت: بیش از ۴۰ هزار جلد شناسنامه اعم از نوزاد، تعویضی و المثنی افراد بزرگسال در نیمه نخست امسال، با همکاری دفاتر پیشخوان الکترونیک دولت در مناطق شهری و روستایی استان بوشهر صادر و پس از آن تحویل مردم داده شد.

مدیرعامل مؤسسه پیوند سبز، در دومین جلسه برنامه‌ریزی طرح «دوبارهِ زندگی» ذیل قرارگاه «خانواده و جوانی جمعیت»، اظهار داشت: بوشهر در بحث حمایت از طرح ملی «دوبارهِ زندگی» جز استان‌های پیشرو در کشور قرار دارد و همه این موفقیت‌ها را مرهون تلاش‌های بسیار عالی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، استاندار بوشهر و مدیران کل ادارات کمیته‌امداد امام خمینی (ره)، ثبت‌احوال و بهزیستی، پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی و خبرگزاری‌های صدا و سیما، فارس، ایکنا، مهر، ایرنا و تسنیم هستیم.

زهرا کشاورز نیا با اشاره به اینکه قرارگاه «خانواده و جوانی جمعیت» بر اساس حمایت‌های مقام معظم رهبری و خواسته سیاست‌های کلی نظام در کشور به‌منظور خلق فرصت‌ها و رفع آسیب‌های اجتماعی سازماندهی علمی و برنامه‌ای شده است، تصریح کرد: مددرسانی به طرح «دوبارهِ زندگی» با هدف تشکیل زندگی مجدد بانوان سرپرست خانوار باید مبتنی بر ساختار رویش زندگی شرافتمندانه، پایدار و آگاهانه انجام شود زیرا اجرای این طرح ملی طی دو فرایند نظام‌مند در استان بوشهر عملیاتی می‌شود.

وی عنوان کرد: توانمندسازی بانوان، راه‌اندازی مشاغل خانگی درآمدزا، فرزند آوری و فرزندپروری بخشی دیگر از اهداف برنامه‌ای طرح تشکیل زندگی مجدد بانوان سرپرست خانوار است.

در راستای مردمی‌سازی و هماهنگی و برنامه‌ریزی بومی طرح «دوبارهِ زندگی» زمینه ازدواج مجدد «بانوان سرپرست خانوار»، دومین جلسه با حضور کارشناسان فرهنگی و اجتماعی مؤسسه پیوند سبز در محل دفتر مدیرکل ثبت‌احوال استان بوشهر برگزار شد.

عبدالله انصاری، معاون آمار و اطلاعات جمعیتی و حکیمه دهقانی، کارشناس آمار و اطلاعات جمعیتی ثبت‌احوال استان بوشهر و حجت‌الاسلام و المسلمین احمدرضا یزدان‌پناه، معاون فرهنگی و اجتماعی مؤسسه پیوند سبز به ارائه گزارشی از راهبری بومی طرح ملی «دوبارهِ زندگی» پرداختند.

کد خبر 5641507

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha