جزئیات توسعه «هسته های مسئله محور» اعضای هیات علمی اعلام شد

بنیاد ملی نخبگان شیوه نامه توسعه هسته های مسئله محور اعضای هیات علمی (طرح شهید دکتر بهشتی) را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، این شیوه نامه به منظور توسعه هسته های مسئله محور اعضای هیأت علمی دانشگاه های سراسر کشور با عنوان طرح شهید دکتر بهشتی تهیه شده است.

این شیوه نامه در راستای اجرایی سازی چند اقدام ملی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در خصوص «شبکه سازی افراد و گروه های نخبه در حوزه های تخصصی و حول فعالیت های نخبگانی به منظور هم افزایی، هم گرایی، تقویت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهای مشترک و حل مسائل مناطق کم برخوردار» قرار دارد.

مهمترین اهداف توسعه هسته ها:

۱. کمک به شبکه سازی بین اعضای هیات علمی برتر و بین دانشگاه ها با هدف تقویت همکاری های علمی و انتقال تجارب ایشان به منظور شناسایی و حل مسائل کشور

۲. تشویق نهادهای دولتی و غیردولتی به حل مسائل جامعه و صنعت توسط افراد یا گروه های برتر و نخبه

۳. زمینه سازی برای توسعه اثرگذاری اعضای هیات علمی، دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دانشگاه ها و موسسه های علمی در حل مسائل واقعی جامعه و صنعت

برای دستیابی به این اهداف یک شورای راهبری در نظر گرفته شده است که متشکل از معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، مدیرکل دفتر اثربخشی و یا یک صاحب نظر، حداقل ۳ صاحب نظر در حوزه های مختلف است.

این شورا مسائل «تقاضا محور» یا «اولویت محور» را از میان فهرست مسائل پیشنهادی تعیین می کند. همچنین ضوابط تشکیل هسته های نخبگانی و شرایط راهبر را تعیین می کند.

تصویب طرح و نظارت بر فعالیت دبیرخانه و تصمیم گیری در خصوص اعتراض مرتبط با طرح و نظارت بر اثربخشی شیوه نامه از دیگر وظایف شورا است.

انواع هسته هایی که مورد حمایت قرار می گیرند در دو دسته هستند.

اول «هسته های تقاضا محور» که دارای صاحب مسئله و تامین کننده مالی (دولتی یا غیردولتی) مشخص هستند و تامین حداقل ۷۰ درصد از هزینه های هسته را برعهده گرفته باشد.

دوم «هسته های اولویت محور» که حول مسائل چندوجهی شکل می گیرد و فاقد صاحب مسئله مشخص بوده اما در عین حال به تشخیص شورای راهبری از چالش ها و مسائل اساسی و اولویت دار کشور برای رسیدن به اهداف کشور در اسناد بالادستی است.

پشتیبانی از هسته ها به چند شکل صورت می گیرد، «پشتیبانی اثرگذاری نتایج»، «اعطای امتیاز انجام فعالیت نخبگانی به اعضای هسته ها» و «پشتیبانی مالی» از جمله این پشتیبانی ها است.

شرایط راهبر و هسته در شیوه نامه ابلاغی بنیاد ملی نخبگان به دانشگاه های سراسر کشور اعلام شده است و متقاضیان می توانند در اینجا این شرایط را مشاهده کنند.

کد خبر 5641981

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha