رصد عملکرد دستگاههای اجرایی در بهره مندی از توانایی محققان

دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: عملکرد دستگاه‌‏های اجرایی در بهره‌مندی از نخبگان توسط نهادهای قانونگذار و نظارتی رصد می‌شود.

به گزار خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد ملی نخبگان، نشست مسئولان بنیاد ملی نخبگان و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، با حضور منصور کبگانیان؛ دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، ناصر باقری‌مقدم سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و معاونان بنیاد در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این نشست، منصور کبگانیان دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از توان نخبگان و استعدادهای برتر در ارگان‌ها و دستگاه‌های اجرایی گفت: برای اثرگذاری بیش از پیش اجتماع نخبگانی در حل مسائل مهم کشور، ضرروی است، ضمن تدوین سیاست‏ های اجرایی در این راستا، از ظرفیت همه نهادهای قانونگذار و نظارتی برای رصد دستگاه ‏ها درخصوص انجام وظایف محوله در این‌باره استفاده شود.

عضو هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان در ادامه بر لزوم هماهنگی میان بنیاد ملی نخبگان و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به عنوان نهادهایی که نقش ویژه‏ای در شناسایی دانش ‏آموزان مستعد دارند، تأکید کرد و اجرای طرح شهاب با محوریت وزارت آموزش و پروش و حمایت بنیاد را یکی از برنامه راهبردی کشور دانست که لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تدوین نقشه جامع علمی کشور بیش از پیش اجرای آن را رصد کند.

در بخش دیگری از این نشست، ناصرباقری مقدم سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن تأکید بر شعار سال که با تدبیر مقام معظم رهبری، سال «تولید، دانش‏ بنیان، اشتغال آفرین» در نظر گرفته شده است، گفت: وظیفه بنیاد در مدیریت سرمایه انسانی مستعد و نخبه به عنوان پیش‌برندگان فعالیت ‏های نخبگانی در حل مسایل کشور، خطیر است و امیدواریم در سال جاری برنامه‏‌های راهبردی برای اجرایی شدن آیین ‏نامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی مستعد برتر و نخبه، در دستور کار تمامی نهادهای دولتی و حکومتی قرار گیرد.

سید محمدصادق موحد معاون آینده‏ سازان بنیاد ملی نخبگان نیز از عزم بنیاد برای توسعه برنامه ‏های جذب دانش‏ آموختگان برتر خارج از کشور، طرح رویدادهای رقابتی مسئله‏ محور (طرح شهید بابایی) و طرح هسته ‏های مسئله ‏محور (طرح شهید احمدی ‏روشن) در سال جاری خبر داد.

وی همچنین با اشاره به ابلاغ سیاست ‏های اجرایی طرح شهاب توسط ریاست عالی بنیاد به وزارت آموزش و پرورش، گزارشی از برگزاری جلسات هماهنگی با دبیرخانه اجرایی این طرح در سمپاد و تدوین بسته پیشنهادی بنیاد جهت اجرای برنامه‌‏های توانمندسازی دانش ‏آموزان دوره اول متوسطه و همچنین حمایت از کانون‌های محلی شناسایی و پرورش دانش آموزان مستعد و دانشجویان آینده ‏ساز، ارایه کرد.

مرتضی احسانی سرپرست معاونت توسعه و مدیریت منابع، عباس ابراهیمی سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان از دیگر حاضران در این نشست بودند که به بیان نکاتی در خصوص همکاری‌های مشترک بنیاد با ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی پرداختند.

کد خبر 5466211

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =