پیش‌بینی تولید ۲۸۰ هزار تن هندوانه پاییزه

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اقتصادی کردن کشاورزی با کشت قراردادی رقم می‌خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور سبزی‌ها و گیاهان جالیزی فت: تولید هندوانه در فصل پاییز با کمترین میزان مصرف آب و با بهره‌گیری از آب سبز انجام می‌شود.

حسین اصغری میزان تقریبی مصرف هندوانه در ایام شب یلدا را ۱۰۰ هزار تا ۱۱۰ هزار تن برآورد کرد.

وی سهم استان‌های جنوبی از کل تولید هندوانه پاییزه سال جاری در استان‌های هرمزگان را ۱۶۶ هزار تن، خوزستان ۷۵ هزار تن، ایلام ۱۶ هزار تن، فارس ۱۳ هزار تن و بوشهر ۱۰ هزار تن برآورد کرد.

اصغری با اشاره به اینکه در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ کل سطح زیر کشت هندوانه کشور نزدیک به ۷۷ هزار و ۶۰ هکتار بود، اظهار داشت: از این سطح ۳ میلیون و ۱۸۸ هزار تن هندوانه تولید شد.

مدیرکل دفتر امور سبزی‌ها و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی استفاده از روش‌ها و فناوری‌های جدید از قبیل توسعه اجرای آبیاری‌های نوین (موضعی، تیپ)، استفاده از مالچ‌های پوششی، کشت نشایی، بذور هیبرید پربازده، بهبود تغذیه گیاهی و تغییر در زمان کشت هندوانه به فصل خنک و پربارش سال به صورت مستمر را از اقدامات انجام شده و در حال اجرا به منظور کاهش مصرف آب و افزایش میانگین تولید هندوانه برشمرد.

وی افزود: این اقدامات در ارتقای بهره‌وری آب و افزایش میانگین تولید در واحد سطح به میزان ۷۵ درصد طی ۱۰ سال اخیر تأثیرگذار بوده به طوری که میانگین عملکرد تولید هندوانه از ۲۷.۵ تن در هکتار در سال زراعی ۱۳۹۲-۱۳۹۱ به ۴۸.۳ تن در هکتار در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ افزایش یافته است.

اصغری درباره تغییرات سطح کشت این محصول نیز گفت: در مدت یاد شده، سطح زیر کشت هندوانه ۴۱ درصد کاهش داشته و از ۱۳۱ هزار هکتار به ۷۷ هزار هکتار رسیده است.

کد خبر 5657479

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha