اقدام اروپایی‌ها علیه سپاه ناقض تعهدات بین‌المللی است

رئیس مرکز پژوهش های مجلس اقدام پارلمان اروپا در گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه های تروریستی را ناقض تعهدات بین‌المللی برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بابک نگاهداری پیش از برگزاری نشست روز دوشنبه (۳ بهمن) شورای وزیران اتحادیه اروپا و در واکنش به اقدام پارلمان اروپا در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: اروپایی‌ها اهداف پیدا و پنهانی را از گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست نهادهای تروریستی دنبال می‌کنند.

وی اقدام پارلمان اروپا را بخشی از یک سیاست کلان‌تر دانست که به موجب آن اروپایی‌ها مرحله جدیدی از تنش‌زایی را در راستای تداوم ایران‌هراسی به منظور اعمال فشار بیشتر بر کشورمان آغاز کرده‌اند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس این اقدام نسنجیده را دارای دو وجه مرتبط به هم اعلام و تاکید کرد: در وجه سیاسی، ناکامی غرب در تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران به رغم تحریم‌های گسترده طی سالیان اخیر، اروپایی‌ها را بر آن داشته تا از موضوع اغتشاشات به عنوان فرصتی در جهت افزایش فشارها و محدودیت‌ها بر ایران استفاده به عمل آورند که به زعم آنها، با این سیاست می‌توان ایران را در سایر موضوعات سیاسی-امنیتی مانند توان صلح آمیز هسته‌ای، نقش‌آفرینی منطقه‌ای، قدرت نظامی و توانمندی موشکی و پهپادی وادار به عقب‌نشینی کرد.

وی ادامه داد: در وجه اقتصادی، گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی اروپا با هدف خنثی‌سازی نقش این نهاد انقلابی در سیاست ضدتحریمی جمهوری اسلامی ایران است، چرا که سپاه پاسداران نقش مهمی در پیشبرد پروژه‌ها و برنامه‌های اقتصادی کشور در جهت مقابله با تحریم‌های ظالمانه ایفا کرده است.

نگاهداری خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها بازیابی مشروعیت از دست‌رفته خود در منطقه غرب آسیا را با تلاش برای مشروعیت‌زدایی از چهره ضدتروریستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پی می‌گیرند. ناگفته پیداست که غربی‌ها طی سالیان گذشته سیاست ریاکارانه‌ای را در موضوع تروریسم دنبال کرده‌اند؛ آنها از یک‌سو، مدعی مقابله با این پدیده شوم هستند و از سویی دیگر در تکوین و تقویت آن در منطقه نقش داشته‌اند. حال آنکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همواره در عرصه مبارزه با تروریسم و امحا تهدید آن در کشورها و جوامع مسلمان منطقه نقش بسیار مهمی داشته و از این رهگذر مقبولیت و مشروعیت گسترده‌ای نیز کسب کرده است.

وی اقدام پارلمان اروپا را آشکارا در تعارض با فلسفه وجودی و کارکرد نهادی ادعایی آن ارزیابی و تصریح کرد: اتحادیه اروپایی با این کار از اهداف اصلی ادعایی خود که همانا ترویج صلح و امنیت در اروپا و برقراری روابط حسنه میان اروپا و سایر بخش‌های جهان به منظور تحقق آن هدف بوده، دور شده است.

نگاهداری با بیان اینکه اروپا با این تصمیم بار دیگر بر سیاست تبعی خود صحه نهاد، تصریح کرد: در واقع، اروپایی‌ها با تروریست نامیدن سپاه به روشنی نشان دادند که همچنان در سیاست‌های خود هیچ استقلال عملی از آمریکا ندارند و به سیاق همیشگی برآورنده دیدگاه‌ها و خواسته‌های امریکایی‌ها هستند.

وی این تلاش نابخردانه و ناشیانه اروپایی‌ها را ناقض تعهدات بین المللی آنها برشمرد و یادآور شد: تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با تمامی اسناد مؤسس اتحادیه اروپایی مغایرت کامل دارد. به علاوه، این اقدام در تضاد آشکار با اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد مبنی‌بر اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها، احترام به حاکمیت ملی و نیز اصل روابط دوستانه میان ملل است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان هشدار داد: مجلس شورای اسلامی به‌عنوان عصاره اراده ملت این حرکت مغایر با مسلمات حقوق بین‌الملل را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

کد خبر 5689803

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha