افزایش سرمایه شرکت ها الکترونیکی می‌شود

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای گفت: شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان، فرآیند افزایش سرمایه را باید از طریق الکترونیکی و سامانه‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد لطفی، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل مطالبات و آورده‌های نقدی سهامداران به مهر گفت: سهامداران حق تقدم دارند و هیئت مدیره موظف است بعد از مجمع عمومی فوق العاده یا جلسه هیئت مدیره برگه حق تقدم را طبق قانون تجارت فعلی به صورت پست سفارشی برای آدرس سهامداران ارسال کند، سهامداران نیز موظف هستند بعد از شرکت در حق تقدم و واریز وجوه موارد را به شرکت اعلام کرده و بعد از بررسی این موضوع توسط شرکت و ثبت افزایش سرمایه در مرجع ثبت شرکت‌ها سهام جدید برای افراد صادر خواهد شد.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای افزود: براساس ماده ۶۸ برنامه ششم توسعه این موضوع قید شده است که حق تقدم می‌تواند الکترونیکی صادر شود، سازمان بورس دستورالعملی را در حال نهایی کردن دارد که در آن قید شده که فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان، باید به طور الکترونیکی و از طریق سامانه‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه صورت پذیرد. این فرآیند برای سهامدارانی است که در سامانه سجام ثبت نام کرده و برای افرادی که در سامانه سجام ثبت نام نکرده‌اند همان فرآیند قبل صورت خواهد گرفت. با تدوین این دستورالعمل برای شرکت‌ها نیز فرآیندها تسهیل و تسریع خواهد شد.

احمد لطفی در پایان گفت: درباره لایحه سود انباشته نیز، امسال شرکت‌هایی که از طریق سود انباشته افزایش سرمایه بدهند مشمول معافیت مالیاتی شده به شرط اینکه افزایش سرمایه را تا پایان سال ۱۴۰۱ به ثبت برسانند، این موضوع در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز دوباره پیشنهاد شده و امیدواریم با تأیید آن شرکت‌های بورسی و فرابورسی بتوانند از معافیت‌های مالیاتی استفاده کنند.

کد خبر 5698412

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha