۲۰۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

خرم‌آباد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: تا پایان امسال ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عماد شاهرخی امروز پنج شنبه در حلسه تعیین الگوی کشت لرستان، اظهار داشت: در الگوی کشت به صورت هدفمند مشخص خواهد شد که در چه زمانی چه مکانی و چه محصولی را باید کشت کرد که با بهره وری و استفاده از فناوری نوین بیشترین تولید را داشته باشیم.

وی، ادامه داد: مقرر شده بود که چهار محصول اصلی را تحت پوشش الگوی کشت قرار دهیم و بذر، سم، کود، بیمه، خدمات، حمل و نقل را تأمین کنیم و برای این اقدام ۳۰ همت نیاز بود که در اختیار وزارت کشاورزی قرار بگیرد اما به دلایل مختلف نشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی با اعتبارات داخلی و با مشارکت بانک کشاورزی این برنامه را عملیاتی کرد و با این اعتبار در استان گندم آبی را تحت پوشش الگوی کشت قرار دادیم.

شاهرخی، ادامه داد.: در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری در بحث جهاد تببین از اقدامات خوب دولت علی رغم اینکه کود در بازار جهانی سه برابر قیمت افزایش داشت ما به علت به موقع تحویل دادن کود به کشاورزان، ۱۶۵ میلیارد تومان یارانه کود به کشاورزان پرداخت کردیم و خوشبختانه به همین علت فصل کشت خوبی را پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینکه برای کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند تا ۵۰ درصد بخشودگی آب بها اعمال می‌کنیم، اظهار داشت: همچنین برای بیمه کشاورزان ۲۰ درصد تخفیف اعمال کردیم و تا زمانی که کشاورز محصول خود را نیز برداشت کند رقمی بابت ۸۰ درصد از وی دریافت نخواهد شد، همچنین برای حمل محصولات کشاورزی ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به سطح زیر کشت اراضی استان، گفت: سطح زیر کشت گندم آبی استان ۴۵ هزار هکتار است که از این مقدار ۴۳ هزار هکتار یعنی ۹۷ درصد تحت پوشش الگوی کشت قرار دادیم و در کشور رتبه پنجم را کسب کردیم.

شاهرخی، افزود: سال گذشته کل سطح زیر کشت استان که تحت پوشش بیمه بودند ۱۵۷ هزار هکتار بوده که امسال به ۱۶۱ هزار هکتار یعنی سه درصد رشد نسبت به سال گذشته داشتیم و امیدواریم این مقدار به ۲۰۰ هزار هکتار افزایش یابد.

کد خبر 5699473

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha